Kristi Tüvi korraldab Pariisis kokkade meistrivõistlusi

30. nov. 2012 Liina Liiv - 1 Kommentaar

„Päris kõhe tunne oli algul, kui põhiliselt eakamatest meestest koosnev kohtunike kogu valis just minu,” meenutab Kristi Tüvi tänavusel EuroSkillsil Belgias toimunud valimisi. Seega tuleb varsti hakata Prantsusmaa vahet käima, järgmine EuroSkills toimub Pariisis. „Pean tegema võistluse testprojekti, tehnilised kirjeldused ja organiseerima koostöös Prantsusmaa toimkonnaga võistluse,” kirjeldab Eestist valitud peaekspert eesseisvaid ülesandeid.

Miks valiti just Kristi Tüvi seda vankrit vedama? EuroSkillsil osalenud kokkade kohtunikud Suurbritanniast, Saksamaalt, Prantsusmaalt, Norrast ja mujalt leidsid, et Kristi Tüvi on näidanud ennast kolmel EuroSkillsil järjest väga hea kohtunikuna. Teiseks sai tema õpilane Krestina Õun tänavu Belgias üleeuroopalistel kokkade võistlustel kuldmedali. Lisaks treenib ja juhendab Kristi Tüvi tulevasi noori meistreid, kes võtavad osa kutsemeistrivõistlustest nii kodu- kui ka välismaal – ta tunneb kokkade meistrivõistlusi üksipulgi. Ja lõpuks õpetab ta Tallinna teeninduskoolis juba kuuendat aastat noori kokkasid ning tunneb asja sedagi külge.

Kuldmedaliga pärjatud Krestina Õun toonitab, et tema õpetaja Kristi Tüvi tunneb väga hästi kokkade kutsevõistluste reegleid, sest tal on suur eelnevate võistluste kogemus ja tänu sellele saavad võistlustele minejad tema käe all parima praktika. Krestina toonitab, et Kristi Tüvi on õpilasele südamlik, abivalmis ja kindel tugi.

Õpetaja, kes õpib ka õpilastelt

Õpetajaks tahtis Kristi saada juba lapsena. „Mängisime õega kooli, mina andsin eesti keele ja matemaatikatunde ning temale jäid laulmine ja kehaline kasvatus,” meenutab ta. Paraku viis elutee noore Kristi siiski kokakooli, kus temast sai kondiiter. Seejärel töötas ta restoranides. Õpetajaameti juurde jõudis Kristi Tüvi juhuslikult − sai teada, et Tallinna ülikoolis on võimalik õppida töö kõrvalt kutseõpetajaks, ja otsustas seda võimalust kasutada. „See oli ideaalne variant ühendada see, mis ma tegin, ja see, mida ma tahtsin teha,” meenutab Kristi.

Missugune õpetaja Kristi on? Tema õpilane Dolores Tammet hindab kõrgelt Kristi konkreetsust. „Ta ütleb kõik otse välja, ka halva, teeb kurja häältki, kui midagi väga valesti tehakse, kuid keegi ei solvu, sest õpetaja otsekohesus meeldib meile. Õpetaja Tüvi nõuab ka seda, et teda kuulataks. Kui keegi millegagi eksib, siis ütleb ta alati: „Tunni alguses ei kuulata!”

Kristi Tüvi ise lähtub koolis põhimõttest, et õpetaja ja õpilane õpivad teineteiselt. Õpetaja on tema jaoks kõrgtasemel spetsialist, kes on noorte jaoks alati avatud ja püsib nendega ühel lainel. See pole tema arvates raske. „Noored ammutavad teadmisi internetist, kus uued trendid levivad väga kiiresti, nad teavad palju ja selleks, et tundi minna, peab väga korralikult valmistuma,” räägib Kristi. Tema sõnul kehtib see eriti täiskasvanud õppijate puhul – neil on juba oma oskused ja arusaamad välja kujunenud ning õpetaja peab tublisti pingutama, et igas tunnis midagi uut pakkuda. Õpetajaameti ühe plussina toobki Kristi Tüvi välja võimaluse ennast proovile panna.

Kristi arvates on kutsekooli üks tugevus see, et kõik õppeained on seotud õpitava erialaga. „Näiteks matemaatikas lahendatakse ülesandeid, mida kokal tulebki oma igapäevatöös tihti lahendada,” selgitab ta. Kui üldhariduskoolis on õpetajatöö pigem teoreetiline, siis kutsekoolis moodustab õppetööst suure osa praktika. See aga tähendab, et õpetajagi peab olema praktikaga kursis. Kristi arvates peab kutsekooliõpetajal olema oma erialal töökogemus. „Ma ei kujutaks ette, et oleksin tulnud õpetajaks otse koolipingist – erialase kogemuseta,” räägib tunnustatud pedagoog.

Kas Kristil muresid ka on? Kristi on mures õpilaste vähese enesedistsipliini pärast. „Kui mõtlen rühmale, mis mul oli viis aastat tagasi, siis seal jagus õpilastel rohkem huvi ja energiat. Praegusel ajal jätab õpilaste vastutustunne mõnigi kord soovida,” mõtiskleb Kristi. Õpilased jätavad kergekäeliselt tegemata kodutöid, sageli tuleb ette puudumisi. Tema kui õpetaja on häiritud, kui õpilane ei tule tundi õppima, vaid tegeleb muude probleemidega.

Õpetaja kutsemeistrivõistlustel

Lisaks õpetajatööle valmistab Kristi kutseõppureid ette nii kodumaisteks kui ka rahvusvahelisteks kutsemeistrivõistlusteks, kus panevad oma oskused proovile meie tulevased meisterkokad. Kuna Kristi on aastaid kuulunud Eesti peakokkade liitu, mis korraldab koostöös Innovega kokaeriala kutsevõistlusi, puutus ta võistlustega kokku juba enne õpetajaks saamist. 2012. aastal juhendas Kristi särtsakat kokka Krestina Õuna, kes tõi oktoobri alguses Belgias toimunud üleeuroopalistelt kutsemeistrivõistlustelt koju kuldmedali ja meisterlikkuse medali.

Kristi sõnul tähendavad kutsemeistrivõistlused suurt pingutust nii õpilase kui ka õpetaja jaoks. „Võistlused on õpilasele suur töö, kõik ei ole selleks võimelised, aga õnneks leidub neid, kes tahavad võistlusi läbi viia,” rõõmustab ta. Kristi arvates saab õpilane kutsevõistlustel proovida asju, milleks tavatunnis pole aega. Plussiks on ka võimalus võrrelda oma oskusi teistega.

„Muidugi oskan ma pöörata võistluste juures õpilase tähelepanu teatud nüanssidele, kuid kõik sõltub siiski võistlejast endast,” jääb Kristi Tüvi oma rolli suhtes tagasihoidlikuks. „Juhendaja võib kõike teha, aga kui võistleja ei ole nõus andma endast maksimumi, ei ole ka tulemust,” on Kristi kindel ning lisab: „Krestina Õun tuli Belgiast koju kuldmedaliga tänu sellele, et tahtis väga saada meistriks ja jõuda kuhugi välja. Kasuks tuli ka senine võistluskogemus.” Tulevase meistri retsept on Kristi arvates järgmine: kõva töö segatud tohutu suure tahtejõuga, lisaks kulbiga annet ja peoga kuldset kätt.


Hetkel ainult üks arvamus teemale “Kristi Tüvi korraldab Pariisis kokkade meistrivõistlusi”

  1. Jälgija ütleb:

    Järgmised 2014.a. EuroSkills võistlused toimuvad Prantsusmaal ajavahemikul 01.-05.oktoober Lille`s Grand Palais`s, aga mitte Pariisis. Kuidas peaekspert seda ei tea?

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!