Põhikoolist saksa keele diplom tasku

16. nov. 2012 Sirje Pärismaa - Kommenteeri artiklit

Diplomi saamiseks peab 9. klassi õpilane sooritama eksami, millega hinnatakse tema lugemis- ja kuulamisoskust, kirjalikku ning suulist väljendumisvõimet saksa keeles.

Raatuse gümnaasiumi saksa keele õpetaja Tiina Halliku sõnul on üheksandikel juba kevadel võimalus end proovile panna ja oma keeleoskust teiste maade õppuritega võrrelda.

„Eksam on hästi lapsesõbralik, meie õpilastel pole midagi karta,” lausus Tiina Hallik, kes on läbinud kaks koolitust ja vaadanud õpilastega videoid sellest, kuidas teiste maade lapsed seda eksamit sooritavad. Iga osa sooritamiseks on ette nähtud 20−30 minutit. Üks ülesanne on teha esitlus. Soovi korral võib ka mitu inimest koos valida teemad ja ette kanda.

„Sakslased soosivad väga plakati vormis esitlusi, põhikooliõpilane ei oska veel PowerPointi esitlusi teha,” märgib Hallik. „Pikalt ettevalmistusaega ei anta. Kohe läheb tulistamiseks, et saada pilt keeleoskusest.”

Põhikooli lõpus korraldatava rahvusvahelise tasemeeksami vajadus tekkis koolil seetõttu, et Tartu koolivõrgu ümberkorraldamise käigus saab Raatuse gümnaasiumist järgmisest õppeaastast põhikool. Pikki aastaid on Raatuse koolis õpetatud saksa keelt ja kool on olnud saksa keele eksami teise astme Lõuna-Eesti keskus. Otsitigi uut väljundit, et saksa keel koolist kaduma ei läheks, ja saadi Saksamaalt soovitus taotleda esimese astme keelediplomi sertifikaati.

„Esimese astme eksam on sarnane teise astme keelediplomi eksamiga, mida sooritavad gümnaasiumilõpetajad,” lausub Hallik. „Kuna teise astme eksamit arvestatakse nagu riigieksamit, ongi meie suur soov, et ka esimese astme eksam oleks võrreldav põhikooli saksa keele lõpueksamiga. Oleme sellest haridus- ja teadusministeeriumile juba rääkinud.”

Raatuse gümnaasiumi direktori Toomas Kingu sõnul eelnes sertifikaadi saamisele pikk ettevalmistustöö, mis päädis välismaise koolihariduse keskuse evalveerimisprotsessiga. Komisjoni tagasiside õpetamise ja õpetamisvalmiduse kohta oli tunnustav.

„Esimese taseme eksami sooritamine võimaldab põhikoolilõpetanul minna edasi õppima Saksamaale ja enam ei pea selleks eraldi keeleeksamit tegema,” lausus Kink. „Samuti on võimalik edasi õppida keelt ja teha gümnaasiumi lõpus teise taseme eksam, mis avab uksed Saksamaa haridusturul. Kahtlemata annab saksa keele oskus palju uusi võimalusi kontaktideks ja reisimiseks. Iga keel on inimeses peituv väärtus ja kapital tulevikuks.”

Raatuse gümnaasiumis saab ainsana Lõuna-Eestis saksa keelt õppida A-keelena. 1. klass alustab detsembrist. Tänavu on registreerinud 17 õpilast (kokku on 1. klassis 60 õpilast). 3. klassis on 26 saksa keele õppurit.

Algklasside saksa keele õpetaja Imbi Mesila sõnul hakatakse huvi süstima juba lasteaiast. Tartus on kümme lasteaeda liitunud projektiga „Varajane saksa keel lasteaias”.

„Teiste piirkondade saksa keele õpetajad imestavad, et Tartus on nagu muinasjutt,” lausub Mesila. „Muinasjutt on saanud õnneliku lõpu –

sel sügisel alustas lasteaedades saksa keele õppimist juba ligi 250 last.”

Eelmisel aastal rahastas õpet Saksa kultuuriinstituut ja Goethe instituut. Aga kuna nii palju tuli lasteaedu juurde, tuleb tänavu osa rahast, neli eurot kuus, vanemal endal maksta. Üks lasteaed on õpetaja ootel. Raatuse gümnaasiumi õpetajad koolitasid ka kasvatajaid, et nood saaksid ise saksa keelt õpetada.

„Seega on saksa keele õppimine taas tõusuteel,” rõõmustavad Tiina Hallik ja Imbi Mesila. „Lapsed tahavadki õppida, aga vanemaid ümber veenda on raske. Nemad arvavad, et inglise keel on tähtsam, ega mõtle sellele, et popkultuur on nagunii ingliskeelne ja keel hakkab lastele iseenesest külge. Õigem on alustada koolis raskemast võõrkeelest, saksa keelest.”

Hamburgi ülikooli professorid on teinud uuringu ja jälginud lapsi, kes on Saksamaal valinud esimeseks võõrkeeleks prantsuse või itaalia keele ja teiseks inglise keele. Põhikooli lõpuks olid nad kahes keeles võrdselt head.

Tiina Hallik õpetab ka Tartu rahvaülikoolis saksa keelt ja on üllatunud, et esimest aastat on grupp täis ja osa inimesi ootelgi. Ju hakatakse aru saama, et Saksamaa pole kaugel ja sinna on võimalik tööle minna.

Saksa keele I astme diplomi sertifikaadi saamise puhul tehti 15. novembril Raatuse gümnaasiumis suur saksa keele reklaamipäev. Saksa suursaadik Christian Matthias Schlaga andis sertifikaadi koolile pidulikult üle ja luges koos abikaasaga algkooliõpilastele saksa lasteraamatuid ette. Lisaks kutsus ta haridus- ja poliitikavaldkonna esindajad arutelule, et rääkida saksa keelest ja selle kohast Eesti koolides.

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!