Kiretult ja suurustamata õpetajate palgatõusust

6. dets. 2012 Argo Kerb HTM-i avalike suhete osakonna juhataja - 2 kommentaari

Õpetaja töötasutoetuse kasvu arutelu on tekitanud üksjagu segadust. Segi aetakse palgatoetuse kasv, mis tuleb järgmise aasta algusest, ning uus põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse eelnõu, mis pole veel riigikogussegi jõudnud. Segi on aetud õpetajate tegelik palk ja alammäära garantiid. Riiki on süüdistatud lausa omavalitsuste rahastamise vähendamises. Kahjuks on keeruline rahastamismudel ja raha läbipaistmatu kasutamine vaid õli tulle valanud.

Järgmisel aastal suureneb omavalitsustele antava õpetajate töötasutoetuse maht ligi 16 miljoni euro (u 250 miljonit krooni) võrra ehk üle 11%. Tuleb tähele panna, et riik annab koolipidajatele õpilaste hulga alusel toetust ja raha koolidevahelise jaotuse üle otsustab ning palka maksab õpetajale koolipidaja. Lisarahast on räägitud korduvalt: 7,5 miljonit eurot eraldas vabariigi valitsus õpetajatele uut raha. 4 miljonit eurot tuleb õpetaja palkadeks riigi haridustoetuse iga-aastase reservi tõstmisest. 3,8 miljonit eurot vabaneb õpetajate täienduskoolitussüsteemi muutmisest. Pool miljonit eurot lisandub töötuskindlustusmäära vähendamisest.

Tõusevad nii palgatoetus kui ka riiklikud alampalga garantiid – summad, millest väiksemat ei tohi kvalifitseeritud õpetaja töölepingusse kirjutada. Noorempedagoogi ja õpetaja ametijärguga õpetajatel kasvab töötasu alammäär 1. jaanuarist 715 euroni, kõrgemad säilivad, kuni ühtne alammäär on need ületanud. Rahastamise üldine kasv tähendab, et riigi haridustoetuses arvestatakse iga õpetaja ametikoha kohta järgmisel aastal vähemalt 860 eurot (nn 715 eurot + 20%) ja õpetajatele-metoodikutele 889. Võrdluseks: mullu oli õpetaja keskmine palk 793 eurot. Õpetajate töötasutoetuse nn vaba palgaraha (ületab alammäärade maksmiseks vajaliku raha) on vaja, et koolidel oleks võimalik maksta alammäärast tunduvalt rohkem ning diferentseerida töötasu vastavalt õpetajate töökoormusele ja -panusele. Klassijuhataja lisatasu alammäär säilib, kuid selle sätestamine või sätestamata jätmine ei mõjuta kuidagi koolipidajatele eraldatavat õpetajate töötasutoetuse mahtu.

Õpetaja töötasutoetuse kasvu kõrval soovib riik teha kohalikele omavalitsustele antava haridusraha kasutamise läbipaistvaks. Eesti üldhariduskuludest läheb õpetaja palgaks 36%, kuid läänemaailmas on sama näitaja keskmiselt 60%.

Analüüsid näitavad, et 2010. aastal eraldas riik omavalitsustele õpetajate töötasutoetuseks 4,3% enam raha, kui olid omavalitsuste palgakulud. Järgmisel aastal oli sama näitaja 5,4% –

andmeid veel kontrollitakse ja need on saadud kaudsel teel, sest enamik omavalitsusi pole nõustunud meiega oma andmeid jagama. Eelnev pole süüdistus omavalitsuste aadressil. Paari eelneva aasta riigieelarve seadused on lubanud kasutada haridustoetust ka tugispetsialistide tasustamiseks, kuid kas see on mõistlik? Õpetajate palka pole võimalik tõsta, kui ei saa garanteerida, et lisaraha jõuab õpetajateni. Põhikooli- ja gümnaasiumiseadus on jaganud vastutuse riigi ja kohaliku omavalitsuse vahel ning seadust tuleb täita. Kui tõesti vaja, peame muutma seadust.

Omavalitsuste surve katta riigi haridustoetuse rahast lisaks õpetajatele ka tugispetsialistide töötasud on nende kahanenud tulubaasi arvestades mõistetav. Tugispetsialistid on vajalikud, kuid neid ei saa toetada õpetajate arvelt. Seadusega on tugiteenuste tagamine praegu koolipidaja ülesanne. Ka ei näita EHIS-e (Eesti hariduse infosüsteem) statistika, et viimasel kahel aastal oleks tugispetsialistide arv koolides kuigivõrd suurenenud. Väärib märkimist, et järgmisel aastal kasvab riigieelarve 2,2%, kuid omavalitsuste tulubaas lausa 4,3%. Samas õpilaste arv väljaspool Tallinna ja selle ümbrust kahaneb jätkuvalt ja see on väljakutse, mille lahenduse võti ei peitu (lisa)rahas.

Igale õpilasele peab olema tagatud kvaliteetne haridus ja vajalik tugi. Vastutus ja ressursside jaotus peab olema kõigile selge. Selge rahastuse ja vastutuse korral näeme ära tegelikud kitsaskohad. Kutsume jätkuvalt üles raha kasutamist läbipaistvaks muutma, sellega väldime asjatuid omavahelisi süüdistusi ning anname vajaliku kindluse nii õpetajale kui ka lapsevanemale. Nii garanteerime hariduse jätkusuutlikkuse.


2 kommentaari teemale “Kiretult ja suurustamata õpetajate palgatõusust”

 1. Allar Veelmaa ütleb:

  Kas ongi nii, et uuest aastast pedagoog-metoodiku palk ei tõuse? Kui jah, siis reaalpalk hoopis langeb, sest osa koolituskuludest tuleb endal katta, kuna koolitusrahad ju vähenevad.

 2. HTM ütleb:

  Koolitusrahad ei vähene. Riik võtab 2/3 ulatuses koolituse enda rahastada (kasutades EL vahendeid), mis tähendab, et selle raha ulatuses tõuseb omavalitsuste õpetajate palk (nagu ka artiklis selgitatud). Reaalsuses võib koolituste maht isegi kasvada.

  Omavalitsustele antav palgatoetus (haridustoetuse sees) suureneb 11% võrra. Sealhulgas kasvavad kaks alumist töötasu alammäära ning kõrgemad jäävad samaks. Klassijuhataja tasu alammäär säilib.

  Õpetaja tegelik töötasu sätestatakse jätkuvalt töölepingus – alammäärad on vaid garantiid, millest madalamat tasu tööandja (omavalitsus ja koolijuht) maksta ei tohi. Õpetaja töötasu sätestatakse töölepingus tööandjaga . Tegelik rahastamine õpetaja ametikoha kohta on järgmisel aastal vähemalt 860 eurot (mullu oli õpetaja tegelik keskmine palk u 793 eurot).

  Riik saab suurendada kohalike omavalitsuste õpetaja palgatoetust ning teeb selle järgmisel aastal sihtotstarbeliseks – kõik õpetaja palgatoetuseks eraldatud raha peab ka sinna jõudma. Kuidas raha jaguneb munitsipaalkoolide vahel, on ka järgmisel aastal omavalitsuste otsustada.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!