Kuhu minna ja mida teha koolivaheajal?

27. dets. 2012 - Kommenteeri artiklit

Kondiproov ja peremäng vabaõhumuuseumis

Eesti vabaõhumuuseumist leiab mõ­nu­sat äraolemist ja tera tarkust igal päeval. Lisaks muuseumi looduspargile on avatud iga päev kella 10–17 (v.a 1. jaanuar) Kuie kool, Sepa ja Härjapea talud, Lau külapood ja Kolu kõrts. Teha saab hobusõitu. Muuseumi kassas saab kehastuda vanaaja talupereks ning kaasa mänguõpetuse. Meeleolukas mäng aitab teada saada, kui lihtne või keeruline on hakkama saada vanaaja perena. Mängu käigus saab lahendada mõistatusi, saagida puid, mekkida kama ja kingituseks kaasa kommituutu. Sobib kõikidele peredele, kus igas vanuses lapsi. Taluperes olid kõikidel liikmetel kindlad rollid. Mehed harisid põldu, tegid metsatöid, käisid kalal, naised hoolitsesid pere riiete ja toidulaua eest. Lapsed abistasid vanemaid lihtsamates töödes ja käisid jõudumööda koolitarkust omandamas. Kõik tegemised nõudsid rammu, teadmisi, nutikust, näpuosavust. Proovige perega järele, kuidas saaksite teie traditsioonilise taluperena hakkama!

Keskraamatukogu kutsub

Tallinna keskraamatukogu laste- ja noorteteeninduses, võõrkeelse kirjanduse osakonnas, kõikides haruraamatukogudes ja raamatukogubussis Katarina Jee saab koolivaheajal lahendada nuputamisülesandeid. Vastuseid oodatakse 9. jaanuariks. Õigesti vastanute vahel loositakse auhindu, võitjate nimed antakse 14. jaanuaril teada aadressil www2.keskraamatukogu.ee/lasteleht. Terve vaheaja saab raamatukogus muidugi ka lugeda, joonistada ja mängida lauamänge. Lisaks ootavad lapsi ettevõtmised haruraamatukogudes. Meisterdame ehteid, vaatame etendusi, vestame jutte.

Ahhaa, leiutame!

6ahhaalaager7

2.–6. jaanuarini on Tartu Ahhaasse (Sadama 1) oodatud leiutamishuvilised 3. ja 4. klassi õpilased. Linnalaagris tutvume suurte ja kuulsate leiutajatega ning nende enneolematute leiutistega. Loomulikult valmib kõige lõpuks meie enda vahva leiutis! Laagripäev kestab kella 10–15.15. Kohtade arv on piiratud. Osalemistasu on päeva kaupa makstes 12 eurot päev, kogu laagri hind 50 eurot. Registreerimine ja info laager@ahhaa.ee.

4. jaanuaril toimuvas öölaagris „Elu imed” saame teada, kuidas tekib elu ja erinevad eluvormid. Ühes­koos uurime elusorganismide ehituskive – rakke. Räägime hingamisest ja toidu teekonnast inimkehas. Vaatleme, kuidas arenevad tibud munades. Ja loomulikult tuleb vahva seiklusmäng-aardejaht ööhämaras Ahhaas. Laagrisse on oodatud õpilased vanuses 10–13. Kaasa võtta magamiskott, hügieenitarbed ja vahetusjalanõud. Osalustasu 45 eurot (sisaldab Ahhaa majapiletit, õhtu- ja hommikusööki ning laagritasu). Registreerimine kairi.moller@ahhaa.ee. Lisainfo tel 504 1506.

Proovi detektiiviametit

Muuseumipedagoog Anu Kohal juhtimas programmi "Mis on ajalugu?"

Muuseumipedagoog Anu Kohal juhtimas programmi “Mis on ajalugu?”

Eesti ajaloomuuseum kutsub kõiki noori osalema põnevas haridusprogrammis näitusel „Vett­pidavad allikad. Keskaegne leid Tallinna lahest”. Tegemist on detektiivimänguga keskaja kaubanduse ja arheoloogia ainetel. Osalejad saavad tegutseda ajaloouurijatena ja uurida lugu, mis jutustab merepõhjast leitud esemete abil keskaegsest kaupmehest, kes oma rännuteedel sattus Tallinna sadamasse. Teada on vaid aeg – 13. sajandi lõpp − ja kaupmehe reisikasti uppumise koht – Tallinna laht. Mänguline programm on kui detektiivitöö – tuleb olla kriitiline, kahtlev ja arutlev. Haridusprogramm sobib gruppidele (kuni 20 last) alates 5. klassist. Eksperimentaariumis ehk Eesti ajaloomuuseumi hariduskeskuses Suurgildi hoones toimub haridusprogramm „Mis on ajalugu?”. Põnevas avastamismängus uuritakse minevikku ja tutvutakse ajalooallikatega. Sobilik alates põhikoolist. Haridusprogrammides osalemise maksumus on 3 eurot. Registreerimine ja info triin.siiner@ajaloomuuseum.ee või tel 641 1633.

Otsi muuseumi!

7. jaanuarini kestab Tallinna linnamuuseumi 75. sünnipäeva tähistamiseks orienteerumismäng „Otsi muuseumi”. Mängu eesmärk on avastada muuseumi üheksa filiaali. Selleks on vaja iga muuseumi kohta vastata lihtsatele küsimustele, mis on ehitatud üles nii, et ühtegi muuseumi sisenema ei pea – vastuse saab enamasti välisel vaatlusel ja ka internetist. Küsimuslehe saad ükskõik millisest filiaalist või internetist http://linnamuuseum.ee/linnamuuseum/
75-juubeli-orienteerumismang/. Vastuselehe saad jätta ükskõik millisesse filiaali või saata aadressil
linnamuuseum@linnamuuseum.ee. Õiges­ti vastanute vahel loosime välja perepileteid ning lõbusaid ja toredaid meeneid.

Miia-Milla-Manda muuseumis toi­­mub 3. ja 4. jaanuaril koolivaheaja laste­laager 7–11-aastastele. Ette­regist­reeri­mi­se­ga! Iga päev jõulu- ja talveteemalised töötoad, kell 14.30 saab muuseumi tähetornis kuulata muinasjuttu. Info tel 601 7056, tanel.veeremaa@linnamuuseum.ee.

Nigulistes kummitab

Niguliste muuseum ootab õpetajaid 14. jaanuaril kell 17 tee(ma)õhtule, kus kuraator Merike Kurisoo viib läbi näituse „Ars moriendi – suremise kunst” ekskursiooni ja tutvustatakse uusi muuseumitunde. Keskaegse surmaks valmistumise ja surivoodi kombestiku võttis kokku traktaat „Ars moriendi ehk suremise kunst”. Alates 15. sajandi algusest laialt levinud tekst lohutas ja juhendas nii surijaid kui ka nende eest hoolitsejaid. Näituse pealkiri „Suremise kunst” kasutab „Ars moriendi” algset tähendust, vaadeldes eeskätt surma-, matuse- ja mälestamiskultuuri visuaalset väljendumist kesk- ja varauusajal. Näitusega on seotud kaks uut haridusprogrammi, mis haakuvad nii kunstiõpetuse, kultuuriloo kui ka ajaloo valdkonnaga. Väiksematele lastele on mõeldud lastetund „Nigulistes kummitab”, kus tutvutakse mõistetega nagu „paradiis” ja „põrgu”.  Need sõnad võivad praeguse aja lapsele kõlada justkui muinasjutt, aga kunagi olid need paigad inimeksistentsi keskmes. Tunnis uuritakse, kuidas keskajal nõnda olulisi paiku ette kujutati, kuidas ühte või teise paika satuti ning mida selleks või selle vastu ette võeti. Muuseumitund pakub nii uusi teadmisi kui põnevusjudinaid. Tunni lõpetab lõbus loovülesanne, milles iga laps saab kehastuda tekstiilikunstnikuks ja luua endale isikliku klassikalise kummituse kostüümi. Tund on mõeldud 1.−5. klassi õpilastele ja on kohandatav ka suurematele lasteaialastele.
4.−12. klassil on näituse raames võimalik osaleda tunnis „Elamise kunst”. Keskajal tähendas maapealne elu paljudele vaid vahepeatust teel paradiisi või põrgusse. Et kindlustada endale hea elu teispoolsuses, oligi vaja tolleaegsetel inimestel viljelda tõelist elamise kunsti. Tunni lõpetab vaimu teritav ülesanne, mis kinnistab loengus kuuldud teadmisi.

Lastekirjanduse keskusesse seiklema

2.–4. jaanuarini ootame 7–10-aastaseid lapsi raamatumaailma seiklema. Tegutseme koos kella 11–13. Loeme ette, meisterdame, lahendame ülesandeid ja mängime ning mõistatame. Kel rohkemaks jaksu, saab pärast jääda pööningule raamatut lugema või ka lauamänge mängima. Ühe päeva tasu on üks euro, mida saab tasuda kohapeal sularahas. Kuna kohtade arv on piiratud, palume ette registreerida katrin@elk.ee. Võtke sõbrad kaasa ja tulge raamatuseiklustest osa saama! Eesti lastekirjanduse keskus, Pikk 73, Tallinn, www.elk.ee.

Jõuluettevalmistused saja aasta eest

Eesti põllumajandusmuuseumis Tar­tumaal Ülenurmes toimub 3.–6. jaanuarini programm „Jõulud Eesti talus” algusega kell 10, 12, 14, kestus 2,5–3 tundi. Läheme ajas sada aastat tagasi jõulupeo ettevalmistustest osa saama. Kiikame kööki ja uurime vanarahva pühadetoitude traditsioone. Saame teada, mis on makk ja jõuluorikas. Aitame perenaisel jõulumaiustusi valmistada. Käime laudas loomi tervitamas. Meisterdame värkstoas jõulukaunistusi. Sepikojas õpime õnne valama. Uudistame, milliseid valgusallikaid kasutati siis, kui elekter puudus. Ringkäik jätkub jõulupeol koos jõuluvana ja üllatuskülalisega. Tantsime, laulame ja saame jõuluvanalt maitsva jõulukingi. Rännaku lõpuks kosutame end kuuma tee ja enda küpsetatud maiustustega ning teeme saanisõitu. 3. jaanuaril valmistame käevõru, 4. jaanuaril puidust meeneid, 5. jaanuaril tekstiilist helkureid, 6. jaanuaril maalime tekstiilist kotte. Osalejad saavad kaasa enda tehtud meene. Info ja tellimine tel 738 3810, 5373 7124; epm@epm.ee.

Veel põnevaid tegemisi

  • 3. jaanuaril kell 12 korraldab TÜ loodusmuuseum TÜ õppehoone õppeklassis Tiigi 78−236 tasuta looduspäeva „Loomad talvel”, kus tutvustatakse Eesti imetajaid ja linde ning nende elu talvel. Looduspäeva juhendavad Külli Kalamees-Pani ja Aivo Tamm. Eelregistreerimine ja info loodusmuuseum@ut.ee. Teatada nimi ja vanus.
  • 2.−4. jaanuarini on Eesti rahva muuseumi näitusemajas Kuperjanovi 9 tarbimiskultuuri ja säästva tarbimise teemaline linnalaager 4.−7. kl õpilastele „Rändur-tomatid ja reisiv juust”. Tehakse ise leiba, kodutööna uuritakse oma külmkapi sisu, määratakse oma ökoloogiline jalajälg, ühistööna valmib vitriininäitus, mis jääb täiendama muuseumi näitust. Laager lõpeb näituse avamisega, kuhu on oodatud osalejate pered. Osavõtutasu 6 eurot. Info tel 735 0425, virve.tuubel@erm.ee.
  • Tartu linnamuuseum (Narva mnt 23) ootab lapsi 4. jaan kell 13 osalema programmis „Minu ettevõte aastal 1930”. Külastame näitust „Eesti töös on Eesti kuld. Tartu tööstus 1920–1940”, tutvume omaaegsete põnevate Tartu ettevõtetega ning programmi lõpus asutab iga osaleja oma vürtspoe, tehase või kohviku. Info tel 746 1919.
  • O. Lutsu majamuuseumis Tartus (Riia 38) on 4. jaanuaril kell 12 perepäev. Kirjaniku mälestustel põhinev draamalugu „Talvised teed”, „Kevade” tegelased filmis ja teatris – väljapanek ja videointervjuud. 10. jaan kell 17 kohtumisõhtu näitleja, õppejõu ja raadioteatri juhi Toomas Lõhmustega. Katkendid „Kevadest” õpilastrupilt. Info tel 746 1030.
  • Tallinna tantsuteatri talvised tantsuhommikud 6−10-aastastele pois­tele ja tüdrukutele. 2. jaan 11–13 loovtants ja ballett, 3. jaan 11–13 akrobaatika ja šõutants, 4. jaan 11–13 teater Estonia tagaruumide külastus, 5. jaan 11–14 loovmängud, ballett, õpitu esitlemine Tasu 15 eurot. Juhendavad Heili Lindepuu ja Dmitri Harchenko. Info heili@tantsuteater.ee.

Kunstiüritused lastele

Klaasitrüki töökoda Tartu Ülikooli kunstimuuseumis

Klaasitrüki töökoda Tartu Ülikooli kunstimuuseumis

TÜ kunstimuuseumis algab 2. jaanuaril kell 14 ja 3. jaanuaril kell 12 programm „Kirja- ja trükikunst minevikus”. Lapsed saavad meisterdada trükiplaadi, trükkida omale pildi ning kirjutada vahatahvlitele, nagu tehti seda Vana-Kreekas või keskaegses Tartus. Tasu materjalide ja juhendamise eest 2 eurot 60 senti. Sobib 7. eluaastast. Eelregistreerimine www.kunstimuuseum.ut.ee.

Tarbekunsti- ja disainimuuseum korraldab linnalaagri: 3. jaanuaril 6–10-aastastele ja 4. jaanuaril 11–15-aastastele. Osalustasu 10 eurot. Laagri aluseks on rakenduskunsti triennaali näitus „Kogumise kunst” ning see keskendub kogumise teemale, materjalidele ja nende kasutamisele. Proovime kätt ja teeme midagi põnevat mälestuseks! Aasta esimestel laupäevadel algusega kell 12 toimuvad kohtumised-töötoad triennaali kunstnikega, kes tutvustavad oma teoseid ja enda loomingust lähtuvalt juhendavad osalisi oma käsi ja fantaasiat kasutama.

3. ja 4. jaanuaril toimub Adamson-Ericu muuseumis (Lühike jalg 3, Tallinn) kunstilaager „Pildi salamaailm” 7–11-aastastele. Jutuvestmise, etenduste, mängude ja loovtööde kaudu süvenetakse kunstiteoste saladustesse muuseumis ja mujal. Registreerimine liis.kibuspuu@ekm.ee või tel 644 5838.

Iloni imedemaal Haapsalus on 6. jaanuarini avatud jõulumaa. Saab valmistada kuuseehet, kaunistada piparkooki, lahendada seiklusrada ja palju muud vahvat. Pilet 3/8 eurot.

Amandus Adamsoni ateljeemuuseumis (Adamsoni 3, Paldiski) on nii lastel kui ka vanematel võimalik meisterdada põnevaid esemeid või teha plastiliinist või polümeersavist omaenda pisiskulptuur. Iga seltskond saab muuseumi suurde hoovi valmistada oma lumeskulptuuri. Sellest tehakse pilt, mis pannakse üles kodulehele. Seal selguvad võitjad.

Amandus Adamsoni ateljeemuuseum Paldiskis

Amandus Adamsoni ateljeemuuseum Paldiskis

Aineliidud ja ühendused

4. ja 5. jaanuaril on Tallinna 21. koolis koolitus „Parim praktika Soome kolleegidelt – plastlennuki valmistamine“. Info www.tehnoloogia.ee, 5649 9135.

2. ja 3. jaanuaril on Põltsamaa ühisgümnaasiumis tehnoloogiaõpetuse õpetajate täienduskoolitus.
Peateemad on kujundav hindamine, õpperuumide ja turvalise õpikeskkonna kujundamine ning uued praktilised tööd kodunduses ja tehnoloogiaõpetuses.

Näitused

Loodusmuuseumis on kaks ajutist näitust. Esimene tutvustab mineraale, teine on fotonäitus vereta jahil pildile püütud loomadest. Saab vaadata ka vee all filmitud videot Läänemerest, mängida interaktiivset prügi sorteerimise mängu ning veeta aega põnevas avastuste ruumis. Lendamas näeb 3D-ronka.

Tartu ülikooli botaanikaaias on 13. jaanuarini näitus „Jõulutaimi kogu maailmast”. Näitus on avatud iga päev kl 10–17. Sissepääs botaanikaaia piletiga. Kuni 6. jaanuarini on ka Tartu kõrgema kunstikooli skulptuuriosakonna tudengite näitus aiapäkapikkudest.

Õpetajaile

Eesti bioloogiaõpetajate ühingu talvekonverents (ESF-i koolitusprojekti III moodul) toimub Tartus 18. ja 19. jaanuaril. Täpsem info www.ebu.ee. Kontakt ebu@ebu.ee.

Tallinna ülikooli riigiteaduste instituut koostöös Euroopa Komisjoni ja riigikantseleiga kutsub õpetajaid EL-i valikaine koolitusele, kus kaetakse EL-i põhiteemad ning õpetatakse, kuidas EL-i saaks õpetada eri ainete raames. Koolitus annab 2 EAP-d, tõendi ning akadeemilise õiendi. Tasuta ning toitlustusega. Kahe sessiooni vahel töötavad osalejad välja enda jaoks sobiva õpetamise abimaterjali. Koolitused Tallinnas 2. ja 3. jaanuaril ning 18. ja 19. märtsil. Jõhvis 3. ja 4. jaanuaril, 20. ja 21. märtsil. Registreerimine ja küsimused Krõõt Filippov, grtfilippov@gmail.com.

TÜ talveülikooli kursus „Uued suunad vene keele ja kirjanduse õpetamisel” 29. ja 30. jaanuaril Tartus. Lektorid on Irina Külmoja, Jelisaveta-Kaarina Kostandi, Svetlana Jevstratova, Oksana Palikova. Kursuse üks osa on keeleõppe lihtsustamise metoodika tutvustamine. Lisaks saab teada, kuidas kasutada mänge vene keele õpetamisel. Vaata kõiki talveülikooli kursusi www.ut.ee/talveulikool.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!