Kuidas arvestatakse õpetaja töötasu koolitusel oldud aja eest?

21. dets. 2012 - Kommenteeri artiklit

Oluline on teha vahet, kas koolituse vajaduse algatus tuli töötaja või tööandja poolt.

Töölepinguseaduse § 15 lõike 2 punkti 4 kohaselt on töötaja kohustatud osalema oma tööalaste teadmiste ja oskuste arendamiseks koolitusel ehk töötaja on kohustatud täiendama oma teadmisi ja oskusi. Töölepinguseaduse § 28 lõike 2 punkti 5 kohaselt on tööandja kohustatud tagama töötajale tööalaste teadmiste ja oskuste arendamiseks tööandja ettevõtte huvidest lähtuva koolituse ning kandma koolituskulud ja maksma koolituse ajal keskmist töötasu. Töötaja algatust enesetäiendamiseks toetab täiskasvanute koolituse seadus. Koolitusel osalemiseks on tööandja kohustatud andma töötajale õppepuhkust kuni 30 kalendripäeva kalendriaastas. Sealjuures on tööandja kohustatud tasemekoolituse ja tööalase koolitusega seotud õppepuhkuse ajal maksma töötajale keskmist töötasu 20 kalendripäeva eest. Tööandja eeltoodud kohustust ei tohi segamini ajada kohustusega maksta keskmist töötasu tööandja korraldatud koolituse aja eest. 20 päeva tasulist õppepuhkust peab tööandja andma töötaja enda algatatud koolituste puhul ja selle arvel ei või katta tööandja algatatud koolitusi.

Esmapilgul tundub, et ei ole vahet – töösuhte mõlema poole algatatud koolituste puhul saab töötaja keskmist töötasu. Oluline on siiski tähele panna, et töötaja enda algatatud koolituse vajaduse puhul peab töötaja võtma õppepuhkuse ning keskmist töötasu saab ta vaid 20 kalendripäeva eest kalendriaastas, mitte aga rohkem. Töötaja keskmise töötasu arvutamise ja maksmise aluseks on vabariigi valitsuse 11. juuni 2009. a määrus nr 91 „Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord”. Nimetatud määruse § 2 lõike 1 kohaselt võetakse keskmise töötasu arvutamisel arvesse töötasuna teenitud summad. Ei võeta aga aluseks puhkusetasu, ravikindlustushüvitist, tööandja makstavaid toetusi (nt jõulupreemia, lapse sünnitoetus jne), sest nimetatud juhtudel ei ole tegemist tasudega, mida makstakse töötajale töö eest. Varemnimetatud määruse § 2 lõike 2 kohaselt arvutatakse keskmist töötasu arvutamise vajaduse tekke kuule eelnenud 6 kalendrikuu jooksul töötaja teenitud töötasust, mis on muutunud sissenõutavaks. Keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuuks on kuu, millal algas arvutamise vajaduse tekitanud sündmus. Keskmise töötasu arvestamisel tuleb arvestuse aluseks võtta töötasu, mis on töötajale muutunud sissenõutavaks. Sissenõutavaks muutub töötasu palgapäeval.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!