Noorte parimate leiutiste seas on bioloogilised lehevõrgud, sebrapost ja püksipuu

8. dets. 2012 - Kommenteeri artiklit

Tallinna teletornis autasustati eile õpilasleiutajate riikliku konkursi parimaid. Konkursi eesmärk on väärtustada innovatsiooni ja loovust õpilaskonnas ning stimuleerida õpilaste sellealast aktiivsust. Konkursile oodati töid, mis võiksid lahendada kellegi probleeme, teatas Eesti Teadusagentuur.

“Selle aasta konkurss paistis silma laste poolt reaalselt valmis tehtud ja kasutusele võetud abivahendite rohkuse poolest, paljud neist on tõuke saanud reaalsest vajadusest tehes näiteks koos vanematega mõnda kodust tööd – ATV-ga heinarullide transportimine, abivahend ühe käega kalamehele ja palju muud.  Samuti mõeldi välja vahendeid eakate inimeste abistamiseks näiteks aiatöödel. Esitati ka mitmeid vahvaid ideid digilahenduste valdkonnas – mobiilirakendus, mis aitab kodubussist maha jäänud last ja ütleb talle, kust ja millal väljub järgmine buss, digivardad, mis on abiks kudujale vardal olevate silmade lugemisel või võti, mis tuletab meelde, et unustasid kodust väljudes ukse lukku keerata, ” loetles Eesti Teadusagentuuri pressiesindaja Liina Raju.

Konkursi koordinaatori Margit Lehise sõnul oli rõõmustav nii see, et tüdrukute osakaal osalejate seas on tõusnud kui ka esitatud tööde kõrge tase. „Paljud koolid olid konkursile saadetavate tööde osas oma eelvaliku teinud ja osas olid toimunud oma konkursid. Rõõmu teeb ka see, et lapsed märkavad ühiskonna murekohti,“ kinnitas ta.

Konkursi nooremas vanuserühmas anti välja kolm esimest preemiat. Kauri Evestus (Parksepa Keskkooli 1. klass) pälvis esikoha töö „Sebrapost“ eest – tema idee oli muuta teed ületav jalakäija märgatavamaks postide abil, mis hakkavad vilkuma, kui inimene hakkab teed ületama. Kaarel Kiiver (Luunja Keskkooli 3. klass) sai esikoha digiketta idee eest, mis on sisuliselt musta kastiga heiteketas – see mõõdaks heite pikkust ja ka muid parameetreid ning hõlbustaks nii kettaheitjate treeninguid. Uku Reinkubjas (Ülenurme Gümnaasiumi 3. klass) sai esikoha töö „Poiste pükste puu“ eest – tema idee sisuks on lisandus garderoobisüsteemile, mille abil saaks ühe paari pükse kapist välja võtta, ilma et teised segamini läheks.

Keskmises vanuserühmas anti välja viis esimest preemiat. Ilma kaaneta kanalisatsioonikaevude ohutusele lahendusi otsivate ideede eest pälvisid esikoha Mark Jõgar (Viimsi Keskkooli 8. Klass) ja Marko Laanemäe (Tartu Kommertsgümnaasiumi 5. klass). Johanna Adojaan (Tartu Tamme Gümnaasiumi 9. klass) mõtles välja mobiilirakenduse „Kodubuss“, mis aitab lastel ja ka teistel inimestel leida kergesti ühistranspordiga tee koju. Karl Erik Laas (Tallinna Muusikakeskkooli 7. klass) lahendas oma tööga „Bio-Lehevõrgud“ sügisese lehtede riisumise vaeva puu alla laotatavate biovõrkude abil. Esikohta vääris ka Miikael Tuusi (Saaremaa Ühisgümnaasiumi 7. klass) vahend ATV-ga heinarullide transportimiseks.

Õpilasleiutajate riiklikku konkurssi korraldavad Haridus- ja Teadusministeerium, Eesti Teadusagentuur ja Teaduskeskus AHHAA. Eriauhindadega toetasid konkurssi Energia Avastuskeskus, ja USA suursaatkond Eestis.

Riiklikud preemiad andsid üle Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsler Janar Holm ja konkursi hindamiskomisjoni esimees Aare Baumer.  Lisaks riiklikele preemiatele anti üle Energia Avastuskeskuse, Ahhaa Teaduskeskuse ja USA suursaatkonna auhinnad.

Kokku laekus tänavu konkursile 620 ideed, mis kõik võiksid realiseerimise korral lahendada kellegi probleeme.

Parimate noorte leiutajate töid saab näha näitusel teletorni galeriis.

Lisainfot leiab Eesti Teadusagentuuri kodulehelt.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!