President andis Jaak Kalsile üle noore teadlase preemia

13. dets. 2012 - Kommenteeri artiklit

President Toomas Hendrik Ilves andis neljapäeval Tartu Ülikooli meditsiinilise biokeemia vanemteadurile ja veresoontekirurgile Jaak Kalsile üle Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore teadlase preemia.

Noore teadlase preemia laureaat Jaak Kals on veresoontekirurgia eriala arst-õppejõud ning Tartu Ülikooli meditsiinilise biokeemia vanemteadur. Tema teadustöö temaatika on seotud südame- ja veresoonkonna haiguste sõlmküsimusega – arterite haiguseelsete muutuste hindamisega, teatas presidendi kantselei avalike suhete osakond.

“Pingelise kirurgitöö ja aktiivse teadustegevuse ühendamine on esiletõstmist ja eeskuju vääriv. Teie näitate meile, et Eestis on noortel võimalik teha rahvusvaheliselt tugevat teadustööd ning samal ajal olla tubli ning hinnatud arst,” ütles president Toomas Hendrik Ilves andes Jaak Kalsile preemia.

Jaak Kalsi soovitajate Tartu Ülikooli kardioloogia kliiniku juhataja Jaan Eha, Tartu Ülikooli biokeemia instituudi juhataja Mihkel Zilmeri ja Tartu Ülikooli närvikliiniku juhataja Toomas Asseri hinnangul on Kalsi puhul tegemist harva olukorraga, kus noor inimene on suutnud siduda rahvusvahelises teadusruumis nüüdisajal ühe tõsisema kliinilise väljakutsega teaduseriala (endoteeli-, ateroskleroosiuuringud) ja igapäevase eduka töö veresoontekirurgina. Ta on oma põhiaja töötanud Eestis ning andnud väga kaaluka panuse, et Eesti meditsiinis, Tartu Ülikooli arstiteaduskonnas on välja arendatud tihe, paljusid prekliinilisi ja kliinilisi allüksusi hõlmav koostöövõrgustik nüüdisaegsete veresoonteuuringute valdkonnas.

Jaak Kals on ka Eesti esimese interdistsiplinaarse Endoteeli Keskuse töö üheks ideoloogiks, koordineerijaks ja edasiarendajaks. Antud keskuse teadustöö tulemused loovad võimalusi uuteks südame- ja veresoonkonna haiguste ravi- ja ennetusstrateegiaks. Veresoonte teadusuuringud on üheks parimaks näiteks, kuidas tehtav teadustöö pole pelgalt teadusväljund, vaid rakendub ka kliinilisse praktikasse. See ongi siirdemeditsiin (translational medicine), millele üha enam orienteeruvad maailma kõrgelt arenenud riigid.

“Liiga paljud arvavad, et kuskil mujal on parem. Olles töötanud mitme välismaa haigla juures, saan kindlalt öelda, et Eestis on kõik võimalused edukaks rahvusvaheliseks teadustööks,” ütles Jaak Kals täna Vabariigi Presidendi Kantseleis preemia üle andmisel.

Jaak Kals tänas oma kolleege ja juhendajaid ning lisas, et edu selles valdkonnas ei saavutata eraldi soleerides, vaid koostöös.

Preemia suurus on 4800 eurot.

Noore teadlase preemiat annab kord aastas välja Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu ja seda rahastab Väino Kaldoja.

 

 

 

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!