Täpsustus haridusjuhtide protestile

13. dets. 2012 Argo Kerb HTM-i avalike suhete osakonna juhataja - Kommenteeri artiklit

Tallinna, Pärnu ja Tartu haridusjuhid heitsid eelmise nädala Õpetajate Lehes riigile ette, et õpetajate palgatõusuraha tuleb „omavalitsuste vahendite arvelt”. Väide ei vasta tõele, riik tõstab järgmisel aastal omavalitsustele antavat õpetajate töötasutoetust üle 11% − andes omavalitsustele haridustoetusse lisaraha ja võttes osa omavalitsuste kohustusi enda õlule. Oleme seda selgitanud lehtedes ning ka partneritega silmast silma vesteldes.

Heade haridusjuhtide artiklis on paraku mõned tõsised faktivead. Järgmise aasta 1. jaanuarist muutub omavalitsuste, koolide ja õpetajate jaoks vaid paar asja: õpetajate töötasutoetus omavalitsustele kasvab summaarselt 11,6% ning õpetaja palgaraha tehakse sihtotstarbeliseks – sealhulgas tõusevad töötasu madalamad alammäärad ja riik võtab senisest suurema vastutuse koolituse eest. Klassijuhataja lisatasu alammäär jääb käesoleva aasta tasemele. Omavalitsuste nn investeeringutoetust ei kaotata. Kõige eelnevaga on kindlasti kursis ka Tallinna haridusameti juht Andres Pajula, kes on valitsuskomisjoni ja omavalitsuste koostöökogu hariduse ja noorsootöö eelarve läbirääkimiste töörühma liige. Seal on need teemad korduvalt läbi arutatud ning protokollitud.

Oleme mures, et tulutu teineteise süüdistamine ning väärinformatsiooni levimine tekitab õpetajatele, koolijuhtidele ja omavalitsusjuhtidele stressi. Seetõttu plaanime järgmise aasta jooksul muuta nii hariduse rahastamise kui ka aruandluse kõikidele hariduselu asjaosalistele selgeks ja arusaadavaks. Soovi korral teeme avalikult kättesaadavaks omavalitsuste (ja koolide) rahastamist – olgu siis palgaraha, õppevahendeid jms –

puudutavad analüüsid. Kutsume ka omavalitsusi üles korraldama hariduse rahastamist tavakodanikule arusaadavalt.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!