Haridusminister allkirjastas avalik-õiguslike ülikoolidega tulemuslepingud

28. jaan. 2013 - Kommenteeri artiklit

Täna allkirjastas haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo kuue avalik-õigusliku ülikooli rektoriga tulemuslepingu. Lepingute alusel suureneb arvestuslik uue vastuvõtu rahastamine võrreldes 2012. aastaga 12 miljonilt eurolt 18 miljonile eurole, mis on kolmandiku suurem senisel riiklikul koolitustellimusel põhinenud vastuvõtu eelarvest, teatas haridus- ja teadusministeeriumi pressiesindaja.

„Ülikoolide rahastamise ja kogu reformi märksõnad on kvaliteet, tulemuslikkus ja õiglus,“ ütles haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo. „Kõik muudatused on tehtud kahe suure eesmärgi nimel – tagada kõrgharidusele parem ligipääs ja anda noorele tema huvidele ning samas ka ühiskonna vajadustele vastav kvaliteetne kõrgharidus.“

Minister osutas, et nüüd liigub reformi raskuskese ministeeriumi- ja valitsuskoridoridest edasi ülikoolidesse ning seal ei saa vaidlused ja arutelud olema lihtsamad kui need, mis toimusid Riigikogus ja huvigruppide vahel.

Tegevustoetuste süsteemile üle minnes loobutakse riikliku koolitustellimuse mõistest ja selle aluseks olnud keerukast koefitsientide ning baasmaksumuste mehhanismist. Kõrgkoolidele eraldatakse edaspidi õppe läbiviimiseks riigieelarvest tegevustoetust ning oluline on, et õppeasutus saab ise otsustada, kui palju õppekohti erinevates õppevaldkondades luuakse.

Rahastamisreformi ehk tulemuslepingute eesmärk on kõrghariduse kvaliteedi tõus, ebamõistliku dubleerimise vähendamine ning ülikoolidevahelise koostöö soodustamine.

Reformiga kasvab ka ülikoolide riigipoolne rahastamine, mis on reformi teise komponendi – tasuta kõrghariduse rakendamise eeldus. Järgmisest sügisest on kõigil eestikeelsetel õppekavadel kõrgkoolis täiskoormusega õppima asuvatel tudengitel õigus õppida tasuta.

Tasuta kõrghariduse ning rahastamisreformi kõrval on kõrgharidusmuudatuste kolmas komponent kuu aja eest riigikogus vastu võetud seadus, millega loodi vajaduspõhised õppetoetused. Järgmisest aastast õppima asunud tudengitel on õigus saada tänase 56-eurose õppetoetuse asemel pere sissetulekust sõltuvalt 75-220 euro suurust vajaduspõhist õppetoetust.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!