Oxfordi ülikool kohtus vaeste diskrimineerimise pärast

25. jaan. 2013 - Kommenteeri artiklit

Damien Shannon, 26, kaebas Oxfordi ülikooli St. Hugh’ kolledži kohtusse, sest ülikool keeldus teda vastu võtmast, kuna Shannonil ei olnud aktsepteeritavat tõendit selle kohta, et ta suudab tasuda oma õppemaksu ja elamiskulud, kokku 21 000 naela aastas.

Shannon süüdistab ülikooli selles, et nii St. Hugh’ kui ka kõik teised kolledžid ei vali õpilasi magistri- ja doktoriõppesse ainult akadeemilise võimekuse alusel, vaid arvestab sissesaamisel ka nende majanduslikku olukorda. Üliõpilane peab tõestama, et peale õppemaksu tarvis oleva raha on tal ka 12 900 naela oma elamiskulude jaoks. Sealjuures keeldub ülikool arvesse võtmast sissetulekuid, mida õpilasel veel pole, ehk siis ei aktsepteeri ülikool võimalust, et õpilane võib õppetöö kõrvalt osalise ajaga töötades endale ise elatist teenida.

„Selliste finantstingimuste seadmine on vaesemaid üliõpilasi diskrimineeriv ja rikub nende inimõigusi,” leiab edukalt majandus- ja sotsiaalajaloo magistrikohale kandideerinud Shannon.

Ülikooli esindaja väitel annab aga üliõpilaskandidaatidele finantstingimuste seadmine ülikoolile kindluse, et üliõpilane ei katkesta oma õpinguid majandusraskuste tõttu, ei ole oma rahaasjade pärast pinges ja saab pühenduda täielikult õppetööle.

Ülikooli kaitsva advokaadi kirjas seisab: „Suuremale osale ülikooli erialadest, nagu ka sellele erialale, kuhu Shannon kandideeris, on väga suur tung. Ülikoolile on oluline, et erialale pääsenud üliõpilased on võimelised oma õpingud ka lõpetama.”

Ülikooli esindaja sõnul teevad nad palju tööd selle nimel, et kõigil üliõpilastel oleks võimalik võtta oma õppe- ja elamiskulude katmiseks piisavalt pangalaenu.

Suurbritannia Tööpartei endine minister ja praegune parlamendiliige Hazel Blears toetab selles küsimuses aga Shannonit. Tema sõnul on ebaõiglane õpilastelt selliseid finantsgarantiisid nõuda.

„Seeläbi võib meie riik kaotada tõeliselt andekaid isiksusi,” nentis ta. „Pealegi on see täiesti naeruväärne, et üliõpilasi, kes on vaimselt nii võimekad, et on pääsenud õppima Oxfordi ülikooli, peetakse võimetuteks oma isikliku elu majandusasju korraldama. Ka nii kallis linnas nagu Oxford saab oskuslikult majandades ära elada vähema kui 13 000 naelaga aastas. Igal juhul peaks elamiskulud olema vaid üliõpilase enda asi ja paljudele oleks ka osalise ajaga töökoht võimalus ots otsaga kokku tulla.”

Shannon läbis möödunud aasta märtsis edukalt Oxfordi ülikooli majandus- ja sotsiaalajaloo sisseastumistestid ja sai koha ülikoolis tingimusel, kui ta tõestab, et tal on 21 084 naela õppemaksu ja elamiskulude katteks. Shannoni vanemad ei saa teda tema õpingutes küll toetada, kuid pangalt saaks ta 10 000 naela õppelaenu. Ülikool ei pidanud sellist pangalaenu aga piisavaks garantiiks.

Ajalehe Observer andmetel võivad selle protsessi kohtukulud ulatuda 60 000 naelani ning protsessi kaotamisel tuleb Shannonil need kinni maksta. Sõprade sõnul tähendaks see Shannoni pankrotti.

2011/2012. õppeaastal alustas Ühendatud Kuningriigis magistri- ja doktoriõpinguid 16 000 õpilast (8%) vähem kui eelmisel õppeaastal.

Allikas: The Observer


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!