Appi tõttab Euroopa Liidu Maja

7. veebr. 2013 Erkki Bahovski Euroopa Komisjoni Eesti esinduse teabenõunik - Kommenteeri artiklit

Tänavune aasta on Eu­roo­pas pühendatud kodanikule. Mida see tähendab? Euroopa Liit on meie ümber igapäevaelus ja võib-olla ei mõtle me sellest tihti kui kodanikud. Ent Euroopa kodaniku mõiste sisaldab endas nii mõndagi, mis just praegu, kriisiajal, omandab uue mõõtme.

Esmalt on üha rohkem kõlama hakanud mõte, et kodaniku hääl peaks Euroopas praegusest enam maksma. Praegu on veel selgusetu, kuidas täpselt võiksid kodanikud Euroopa asju mõjutada, kuid selge on see, et hääleõigust saavad nad juurde.

Ja teiseks: kui palju te teate oma õigustest? 1. detsembril 2009 jõustus Lissaboni leping, kuid vähesed on ehk märganud, et selles on ka Euroopa põhiõiguste harta. Viimases peitub aga olulisi õigusi, millest teadmisi napib. Vähemalt on nii näidanud küsitlused.

Et kodanikud tunneksid end Eu­roo­pas kaasarääkivaina, peavad nad olema informeeritud. Tähtsaid otsuseid ei saa langetada nende sisusse süüvimata. Euroopa tuleviku üle otsustamisel peab teadma minevikku ja mõistagi asjade hetkeseisu.

Demokraatliku riigi kodanikuks selle sõna tõelises tähenduses saab koolihariduse kaudu. Sestap on oluline harida Euroopa küsimustes ka kooliõpilasi – just nemad hakkavad lähiajal langetama otsuseid, mis puudutavad tervet Euroopat.

Pole kahtlust, et koolis ei jõua pidevalt Euroopa Liiduga tegelda, sest muud ained nõuavad oma. Pealegi on õpetajad kaevanud selle üle, et uut teavet Euroopa Liidu kohta on raske koguda, sest olukord muutub pidevalt ja nõuab päevast päeva uudistega kursisolekut.

Siin tulebki appi Euroopa Liidu Maja Tallinnas. EL-i Majas on kooliõpilastel ja -õpetajatel võimalik end harida. Tuleb vaid enne külastus registreerida. Et õppetund jõuaks kõige paremini kohale, on vaja teada õpilaste vanust ja teemat, mis neid Euroopa Liidust enim huvitab. Loomulikult ei kulge ükski õppetund ühesuunaliselt, vaid õpilased saavad kaasa mõelda, mänge mängida ja küsimustele vastata. Ning nii õpetajad kui ka õpilased võivad arvestada, et lahkuvad siit majast alati mingi EL-i kohta käiva trükisega.

Lisaks EL-i Majale on õpetajail võimalik end täiendada koostöös Tallinna ülikooli riigiteaduste instituudi ja Tartu ülikooli Euroopa kolledžiga. Koolidele on juba valminud Euroopa Liidu valikaine ainekava gümnaasiumiastmele, koostamisel on praktilisema suunitlusega ja lihtsama käsitlusega valikaine ainekava põhikoolile ning põhjalik metoodiline juhend, kuidas kasutada ainekava üksikuid osi eri ainete õpetamisel.

Õpetaja töö lihtsustamiseks on välja töötatud ja aadressile riigi­teadused.tlu.ee/elvalikaine koondatud vajalikud õppematerjalid ning metoodilised juhised. Elektroonilisest keskkonnast saab alla laadida õpetajat metoodiliselt toetavaid juhiseid ning klassiruumis kasutatavaid õpilehti, rollimänge ja tunnikavasid, samuti eri teemasid illustreerivaid tekste, fotosid ning videosid. Õppevara on esitatud teemade kaupa ning sealt leiab kasutusvalmis materjali ka õpetaja, kes küll ei õpeta valikkursust, kuid soovib Euroopa Liiduga seotud teemasid käsitleda muudes ainetundides.

Väljaspoolt Tallinna EL-i Majja tulijatel tasub ühitada EL-i Majas käik muu tegevusega. Näiteks kui lähete riigikokku, astuge läbi ka EL-i Majast. Või kui olete lihtsalt linnaekskursioonil. EL-i Maja on kesklinnas, siia on lihtne pääseda, vaid paar peatust trammiga Balti või bussijaamast.

Niisiis, lugupeetud õpetajad ja õpilased, EL-i Maja ootab teid. Registreerida saab aadressil erkki.bahovski@ec.europa.eu


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!