Kontserdile!

8. veebr. 2013 Tuuli Metsoja - Kommenteeri artiklit

Lastekontserdi lavalejõudmine on oluliselt aja- ning töömahukam kui õhtuste tavakontsertide planeerimine. Kõigepealt on vaja helgeid päid – mida rohkem, seda parem –, seejärel häid mõttekaaslasi, kes oleksid valmis tavapärasest rutiinsest tööahelast veidikeseks väljapoole astuma. Muusikuid, kelles säilinud veidi lapsemeelsust ja omalaadset loomisrõõmu.

Muusikule esitab lastekontserdil osalemine mõnes mõttes kõrgemaid nõudmisi kui oma osa kõrgetasemeline esitamine akadeemilise kontserdipubliku ees. Laste puhul ei ole kõige olulisem, kas mõni tehniliselt pööraselt keeruline triller kõlab perfektselt, hoopis tähtsam on võime ja soov viia muusika noore publiku südamesse.

Kui kontserdisaalis istuvad lapsed, on muusikuile lavale tagasi jõudvad impulsid väga selged – sa kas oled oma sõnumi suutnud kohale viia ja sind kuulatakse või tekib saalis sumin.

Lastekontsert on alati ka etendus. Kui teatrilavadel teinekord aastaid etendunud lavastus ajas muutub ja täieneb, ning kohad, mis pole kõige veenvamad, saab ümber lavastada –, siis kontsertidega nii ei saa. Kui viimased noodid on kõlanud, on kõik tehtud, midagi enam paremini teha ei anna. Teist korda ei tule.

Seepärast võib olla otsustav, kas kontsert, mida laps sellel konkreetsel päeval ja just selles kohas näeb, kuuleb ja tajub, on see miski, mis korda läheb, mõtteid tekitab ning tundeid puudutab. Või on see üks tüütu kohustus, mida täidetakse vanemate ja õpetajate survel.

Üks on kindel – kui meie, täiskasvanud, oma lapsi kontsertidele ei too ja seda maailma neile ei tutvusta, võib nende tee muusika juurde olla palju pikem ja mõnikord ka lõppeda mõne ootamatu käänaku taga.

Eesti Kontsert püüab täita oma meeldivat kohustust ja pakkuda eri vanuses lastele parimat, mida meil pakkuda on: koolikontserte, mis toovad muusikud otse koolidesse, ning suuremaid projekte Eesti Kontserdi kontserdimajades ja koostööpartnerite juures Tallinnas, Tartus, Pärnus, Jõhvis, Paides ja mujal. Uuest kooliaastast lisandub ka mobiilne lastekontsertide sari, mille põhimõte on, et muusikud, pillid ja rekvisiidid mahuksid ühte autosse, mis sõidab just sinna, kus teda oodatakse.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!