Millest kirjutab 15. veebruari Õpetajate Leht?

14. veebr. 2013 - Kommenteeri artiklit

Õpetajate palgatõusul on suured käärid

Suuremate linnade õpetajad said jaanuaris veel palka vana mõõdupuu järgi, sest läbirääkimised kollektiivlepingute sõlmimiseks alles käivad, kuid Õpetajate Lehe pisteline küsitlus eri maakondades näitas palgatõusu mitmekordset erinevust. Nii näiteks suurenes Lõuna-Eesti väikese Misso kooli tööjõukulude toetus koguni 32,9 protsendi võrra. Eestimaa teises otsas, Ida-Virumaal asuva Kohtla põhikooli õpetajate palgaraha suurenes aga kõigest 6,9 protsendi võrra. Ent kogu kooli palgafondi suurenemine ei tähenda kaugeltki mitte alati veel seda, et ka kõigil õpetajatel palk suureneb. Nii näiteks töötavad Missos peaaegu kõik õpetajad osalise koormusega, andes tunde liitklassides. Vaid ühel õpetajal on Misso koolis täiskoormus ja seetõttu ka kooli suurim palk – 715 eurot kuus.

Rocca al Mare kooli esimesse klassi pääseb loosiga

Rocca al Mare kooli 1. klassi astujad ei pea sel aastal enam üksteisega konkureerima ega koolikatseid tegema, samuti ei seata seal lapsi mingite muude tunnuste järgi pingeritta, sest kooli juhtkond otsustas, et katsete asemel valitakse lapsed kooli loosiga. „Kui pole katseid, siis pole vanematel vajadust oma last millekski drillida,“ selgitas kooli asutaja Hannes Tamjärv. „Selline drillimine on väga selgelt vastuolus lapsesõbraliku tegevusega.“

Õpetaja, kas te olete lesbi?

„Õpetaja, kas te olete lesbi?“ – sellise pealkirja all jätkuvad Õpetajate Lehes pedagoogide arutelud Tõstamaa keskkoolis aset leidnud õpetaja mõnitamise üle. Kuidas peaks õpetaja käituma ebamugavas ja keerulises olukorras? Kuidas tulla toime raskestikasvatatavate lastega? Nendele küsimustele püüavad Õpetajate Lehes vastust leida Tartu Kivilinna gümnaasiumi õpetajad Annika Rebane ja Anna-Liisa Blaubrück ning Tartu Ülikooli Pärnu kolledži lektor Valter Parve.

Ameerika tšarterkoolis maailmavaadet avardamas

USAs õpetajana töötav endine Rapla Vesiroosi gümnaasiumi õpetaja Elina Aslett kirjutab Õpetajate Lehes oma tööst Xavieri tšarterkoolis, mis pakub alternatiivi tavakoolidele. See on uut tüüpi eraalgatuslik üldhariduskool, mida rahastab riik. Väga tugevalt humanitaarainetele panustava kooli üheks eripäraks on seegi, et õpilastel ei ole seal üldiselt õpikuid ega töövihikuid, vaid nad teevad märkmeid nagu tudengid. Õpetaja tööaeg on väga täpselt kindlaks määratud. Õpetaja annab iga päev keskmiselt seitse tundi ja peab töötama 60 tundi nädalas. See-eest võib aga õpetaja õppeaasta jooksul üheksa päeva tervislikel põhjustel puhata, kaotamata nende päevade eest töötasu.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!