Missugusest õpetajast saab legend

22. veebr. 2013 Raivo Juurak - Kommenteeri artiklit

Akadeemik Heino Liimetsa 85. sünniaastapäevale pühendatud konverents 18. veebruaril Tallinna ülikoolis keskendus õpetajaks olemisele. Ettekannetega esinesid kasvatusteadlane professor Airi Liimets, Eesti draamateatri lavastaja Merle Karusoo ja emeriitprofessor Jüri Orn.

Airi Liimets võttis oma ettekandes legendaarsete õpetajatena vaatluse alla omaenda eesti keele ja kirjanduse õpetaja Tartu 8. keskkoolis Vello Saage, kauaaegse Rakvere muusikaõpetaja Jaan Paku, klaveriõpetaja Bruno Luki ja vene kirjanduse õppejõu ja semiootiku Juri Lotmani. Mis on neis ühist?

Nende õpilased jõuavad kaugele. Vello Saage õpilased on olnud kirjanikud Mati Unt, Mihkel Mutt, Rein Saluri, luuletaja Mari Vallisoo, rändlaulik Tarmo Urb, näitlejad Raine Loo, Malle Pärn, Kuno Otsus, Hannes Kaljujärv ja ka paljud ajakirjanikud. Airi Liimetsa sõnul pärineb praeguse „Aktuaalse kaamera” toimetus peaaegu täies koosseisus Tartu 8. keskkoolist. Jaan Pakk (1901–1979) oli Rakveres üldhariduskooli muusikaõpetaja, viiuliõpetaja, muusikakooli direktor. Tema õpilased on olnud teiste hulgas Arvo Pärt, Kuno Areng, Tiit Tralla, Valve Lepik, Aino Külvand, Uno Kreen, Harry Ilja jt. Võib öelda ka, et legendaarsel õpetajal on koolkond.

Neil on usku inimesse

Legendaarsed õpetajad näevad inimest. Nii oli Vello Saage eesmärk õpetada õpilasi kirjanduse kaudu tundma elu ja inimest. Ta ei keskendunud kirjandusega seotud faktidele, vaid suunas üldistama, mõtestama, filosofeerima. Vello Saage on öelnud, et tema on inimeseusku. Seda usku toetasid tema korraldatud kirjanduspäevad, kirjandusmatkad, kõnekoorid, almanahh „Tipa-Tapa” ja paljud muud ettevõtmised.

Laulja Tiit Tralla on meenutanud, et ka tema õpetaja Jaan Pakk sünteesis muusikat eluga, püüdes kasvatada oma õpilastes terviklikkuse vaimu. Legendaarsed õpetajad on lootusetud optimistid, kellele tulevik on tähtsam kui olevik.

Legendaarsed õpetajad peavad õpetamist omaette kunstiks. Vello Saage nimetas kogu oma õpetajatööd loominguks, iga tundi terviklikuks kunstiteoseks. Õpetamist pidas ta mänguks südametel ja tunnetel, mis on pinnaseks teadmistele.

Huumorimeel on legendaar­se õpetaja juures väga oluline. Airi Liimets märkis, et juba saksa pedagoog ja filosoof Otto Friedrich Bollnow pidas huumorimeelt ning filosoofilist rõõmsameelsust küpse isiksuse ja hea õpetaja kõige vajalikumateks tunnusjoonteks. Ta märkis, et legendaarsed õpetajad on koloriitsed isiksused, keda tajutakse tihti vastuolulistena. Neil on vastandlikke isikuomadusi, mis peaks üksteist nagu välistama, kuid kuuluvad selles inimeses ometi orgaaniliselt kokku. Seepärast kogevad eri inimesed neid väga erinevalt.

Õppejõud Viive-Riina Ruus ja lavastaja Merle Karusoo meenutavad konverentsi kohvipausi ajal oma legendaarseid õpetajaid. Foto: Raivo Juurak

Õppejõud Viive-Riina Ruus ja lavastaja Merle Karusoo meenutavad konverentsi kohvipausi ajal oma legendaarseid õpetajaid. Foto: Raivo Juurak


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!