Õigusrikkumine on üksi jäetud lapse appihüüd

1. veebr. 2013 Sirje Pärismaa - Kommenteeri artiklit

Mis põhjustel satuvad politsei huviorbiiti lapsed, kelle vanemad on välismaal?

Lõuna prefektuuri ennetusteenistuse vanem, Tartu alaealiste komisjoni esimees Marina Paddar:

„Kui laps paneb toime süüteo, peame andma ta üle seaduslikule esindajale. Tahame vanematega ühendust võtta, aga ei saa, sest neid pole Eestis. Laps on jäetud sugulase või tuttava hoole alla.

Üha rohkem ongi olukordi, kus peame kutsuma järele kellegi, kes pole lapsevanem. Teiste maakondade kolleegidega vesteldes adume, et see on ühine mure.

Viimasel ajal on olnud juhtumeid, kus pere kolib Soome, kuid lapsel lubatakse tulla siia üksi aega veetma. Ta paneb toime õigusrikkumise ja politsei otsib, kellele laps üle anda.”

Kui suured on õigusrikkumised?

Enamasti öisel ajal alkoholi tarbimine. Me ei tea, mis võib noorega juhtuda, kui laseme tal üksi siit ära minna. Peame andma ta vanemaile üle. Päevasel ajal on ka vargusi.

Kas nende lastega juteldes olete leidnud ka ühisjooni?

Nendega tegeldes näeme, et nad on õnnetud ja kurvad. Eriti alaealiste komisjonis paistab välja, kui laps on täiesti üksi. Pole ema või isa, kes mo­raalselt toetaks ja hoiaks käest kinni.

Ema ja isa mõtlevad vaid, et vaja on raha. Kuidas laps seda adub? Kohati panevad nad pahakski, miks üks vanem on ära. Nad ei taju seda rahavoogu. Isegi siis, kui ema on siin, tunnevad nad, et isa on nad maha jätnud.

Emad, kes on jäänud lastega Eestisse üksi, on väsinud ega oska end alati kehtestada. Lapsed on neid murust madalamaks trampinud. Emal on ainus lootus, et kui isa Soomest või Norrast tuleb, lööb ta korra majja. Oleme õpetanud, mida teha, et ema saaks hakkama alaealiste seltskonnaga, kes on vallutanud nende korteri. Mõlemal vanemal on kohustus vastutada ja lapsi kasvatada.

On ka juhtumeid, kus laps ütleb, et maksab oma pahateoga vanemale kätte. Trots ja pahameel eemalviibiva vanema suhtes on nii suur. See on hüüe: märka mind! Kui teisiti ei saa, siis rikun seadust.

Pereliikmed üha kaugenevad. Mis on siis suurem väärtus, kas see, et teenin maksimaalselt, või veedan aega lastega ja nad kasvavad minuga koos? Hilisemad vitsad on hulga valusamad.

Kui väikeste lastega olete kokku puutunud?

Üks ema läks välisriiki meestuttavale külla ning jättis oma nelja- ja seitsmeaastase naabrinaisega, kes käis tööl. Too vaatas aeg-ajalt üle ukse, neil polnud konkreetseid kokkuleppeid ega raha toitu osta.

Mida vanemad üldjuhul selgituseks ütlevad?

Üks ema ütles, et mis sel lapsel veel vaja, saadan ju iga kuu raha ja korter on olemas. Ütlesin, et tal on puudu armastusest. Raske on last ametnikuna toetada, kui näeme hinges sellist igatsust.

Politseilaagreid tehes kogeme, et pole läbinisti halbu lapsi. Enamasti on noored vahvad, aga neil on jäänud õigel ajal suunamisest ja vanemlikust tähelepanust puudu.

Küsime alaealiste komisjonis lastelt, mida nad viimati koos perega tegid. Järgneb pikk paus. Siis meenub, et vaadati filmi. Aga lumememme tegemine, lauamäng, arutlused, koos söömine? Eesti peredes kaob koostegemise traditsioon. Lapsed võõranduvad.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!