Thea Paluoja – võita on võimalik ka helihargita

8. veebr. 2013 Meeli Parijõgi - Kommenteeri artiklit

Kes on „Rapla rüblik”, „valla vedur” ja „Rapla redel”? Aga Raplamaa kultuuripärl ja Raplamaa aasta naine? Kõigi nende tiitlite ja preemiatega on, tõsi, eri aastatel, tunnustatud Thea Paluojat.

Muusikaõpetaja ja dirigent ning Rapla laulustuudio juhataja Thea tundub olevat võitjaks sündinud. Hakatuseks võitis ta Siiri Sisaski ees noorte lauljate konkursi „Kaks takti ette” ja võlus seejärel publikut menuka ansambli Proov 583 solistina. Muusikaõpetaja rollis on Thea saanud vokaalkonkurssidel korduvalt parima juhendaja tiitli. 2006. aasta eest nimetas Eesti kooriühing ta aasta dirigendiks-muusikaõpetajaks.

Thea Paluoja õpilased kipuvad samuti edukad olema. Tema õpilased on näiteks Vaiko Eplik, Priit Võigemast, Märt Avandi, Pärt Uus­berg, Mikk Jürjens.

Mis on Thea Paluoja edu saladus?

Rapla kultuurikeskuse juhataja Age Rebel: „Thea ei hooli laste heade tulemuste nimel nädalapäevadest ega õhtutundidest. Proovid võivad kesta hilisõhtuni ja vahel on tunne, et tahaks teda pidurdada. Võtku mõni nädalavahetus vabaks! Hommikul tuleb Thea varakult kohale ja hakkab seadeid tegema. Tal on hästi palju kollektiive. Lisaks laulustuudiole poistekoor, maakonna noorte meeskoor ja täiskasvanute koor Märjamaal. Ta osaleb kõikvõimalikes žüriides ja konkurssidel, ka selleks, et ise õppida.

Olen mõelnud, et pole ju võimalik, et alati tulevad preemiad, ükskõik mis konkurssidel ta lastega käib. Välisreisidel kaasas käies näen, et meie lapsed pälvivad igal pool suurt tähelepanu. Ju see Thea sära on, mis lapsed tööle paneb. Kui vaadata tuntud nimesid, kes tema stuudiost välja on kasvanud, siis kasvulava on lai ja võimalus õppida, areneda ja muusika sisse minna sõltub paljuski õpetajast.

Olen Theaga koos töötanud viis ja pool aastat ning selle aja jooksul on olnud väga toredaid hetki. Eelkõige meenuvad vahvad laulustuudio kontserdid. Kui Thealt küsida, kui kaua kontsert kestab, on vastus alati üks: see selgub enne kontserti. Kõik sõltub proovist ja lauljatest. Alati suudab ta üllatada pea kolme tunni pikkuste kontsertidega ning publikul ei hakka kunagi igav.

Tore juhtum meenub möödunud suvel Istanbulis toimunud koorikonkursilt. Sõitsime bussis esinemispaiga poole, kui Thea hakkas kotist meeleheitlikult midagi otsima. Selgus, et lauljate tähtsaim töövahend, helihark, on jäänud ööbimispaika. Tagasi sõita ei olnud enam aega. Millega siis nüüd hääl anda? Poisid jooksid kontserdipaiga kõrval asunud kaubanduskeskuse läbi, kuid heliharki seal ei müüdud. Aga Thea ei lasknud ennast närvi ajada. Helihargi puudumisest hoolimata tulime konkursilt tagasi 1. ja 2. kohaga ning grand prix’ga. Thea suudab igasugustes olukordades lahenduse leida.

 

Thea Paluoja õpilane Priit Või­ge­mast: „Mina sattusin Thea laulustuudiosse juhuslikult. Vaiko Eplik tiris mu ükskord kaasa. Minu jaoks oli ootamatu, et noote ei näinud kuskil. Thea õpetamismeetod oli teismeeas siplevatele noortele väga sobilik. Et õppida tuimalt noote ning keerulisi seadeid, peab olema fanaatik, aga me kõik olime lihtsurelikud. Kuidas ta meile seaded selgeks õpetas? Käis katsetamine, proovimine, nii need sündisid.

Mul ei kunagi elus nii lõbus olnud kui Thea proovides. Proovid, mida ei saagi õieti proovideks nimetada, pigem kokkusaamised, võisid vahel kujuneda selliseks, et laulda ei jõutudki. Aga repertuaar oli meil sellegipoolest väga suur. Käsime hästi palju esinemas ja konkurssidel, ning meil läks tõesti hästi. Ei tea, kus see võluvits oli.

Viimasel ajal räägitakse palju õpetaja autoriteedist ja enesekehtestamisest. Ma arvan, et meile, teismelistele noortele, mõjus hästi, et me ei tunnetanud temaga suheldes mitte mingisugust barjääri. Olime nagu üks punt. Thea ei alahinnanud meid, ei suhtunud nii, et tema on tähtis õpetaja ja meie tema jüngrid. Muidugi on matemaatika õpetamisel natuke teised reeglid. Siin pole õiget ja valet lähenemist. Thea lihtsalt oskas loomulikust intelligentsusest luua meiega väga hea kontakti ja usaldusliku õhkkonna.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!