Võistumängimine kui võimalus

8. veebr. 2013 Erki Pruul - Kommenteeri artiklit

Alates 2009. aastast on Eesti pärimusmuusika keskus korraldanud pärimusmuusikat õppivatele lastele ja noortele võistumängimisi.

Reeglid on lihtsad: õpilased peavad esitama kaks lugu – ühe oma kodukohast pärit loo ja teiseks vabalt valitud pärimusliku pilliloo. Žürii, kelle seas on kõikide pillide asjatundjad, hindab, kuidas mängija oma pilli valdab ning milline on etteaste tervikuna, sealhulgas lugude valik, esineja musikaalsus ja sarm.

Instrumentaalse pärimusmuusika põhioskus on mängida lugusid soolona. Mida paremini oskavad viisimängijad lugu ise välja mängida, seda paremini kõlab pillimäng ka ansamblis.

Seda oskust arendavad kõik õpilased ja õpetajad pillitunnis tavaliselt omaette. Võistumängimise korraldajad tahavad selle kooliseinte vahelt välja tuua ning pakkuda pilliõppijatele võimalust teistele oma oskusi näidata ning saada omakorda innustust teisi kuulates.

Ka pilliõpetajatele pakub võistumängimine võimaluse kohtuda kolleegidega ja näha-kuulda kolleegide töö vilju. Need kokkusaamised võimaldavad analüüsida pilli- ja lugude õppe hetkeseisu ja kavandada uusi ühiseid ettevõtmisi.

Tänavune võistumängimine leiab aset 3. mail Viljandi pärimusmuusika aidas. Osalema on oodatud kõik muusika- ja huvikoolides ning eraõpetajate käe all õppivad poisid ja tüdrukud alates 7. eluaastast.

Vanusegruppe on kolm: noored, kes on õppinud pillimängu 1−3 aastat, 4−6 aastat ja üle seitsme aasta.

Pilligrupid on järgmised: kandled; poogenpillid (viiul, Hiiu kannel); lõõtsalised (lõõts, karmoška, akordion); pärimusmuusika puhkpillid (torupill, sarv, vile, parmupill); näppepillid (kitarr, mandoliin jne); avatud klass (kõik muud pillid, nt flööt, plokkflööt, saksofon jne).

Iga pilligrupi parimaid võistumängijaid tunnustatakse ning parimatest parimad saavad esineda XXI Viljandi pärimusmuusika festivalil.

Lisainfo ja registreerimine www.folk.ee .

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!