Kutseõppe katkestamise põhjuste uuring

28. märts 2013 Tarmu Kurm haridus- ja teadusministeeriumi avalike suhete osakonna asejuhataja - Kommenteeri artiklit

21. märtsil tutvustati haridus- ja teadusministeeriumis kutseõppeasutuste juhtidele uuringut „Õpingute katkestamine kutseõppes”, mis keskendus sellele, miks kutseõppurid oma õpingud katkestavad ning mida teha väljalanguse vähendamiseks. Uuring tõi õpingute katkestamise oluliste põhjustena välja õppijate vähese õpimotivatsiooni ja juhuslikud või valed erialavalikud, mis on seotud sellega, et karjääriteenuste süsteem ja karjääriõpe ei toeta piisavalt noori otsustamisel. Õpingute katkestamiseni võivad viia ka majanduslikult kitsad olud, mis sunnivad õppijaid eelistama kooliskäimisele töötamist, ning raskused õppimise ja töötamise või pereelu ühitamisel.

Uuringu ühe autori Kerly Espenbergi sõnul ei ole võimalik joonistada „tüüpilise katkestaja” portreed: „Igal kutseõppe katkestajal on oma lugu ning katkestamiseni viib enamasti probleemide kuhjumine. Katkestanute ja katkestamisohus olijatega tehtud intervjuudest selgus, et põhjused, mis viivad lõppkokkuvõttes õpingute poolelijäämiseni, võivad olla seotud nii noore enda isiksuse, tema õpiharjumuste ja motivatsiooniga, kuid oluline roll on ka kodu- ja koolikeskkonnal.”

Haridus- ja teadusministeeriumi kutse- ja täiskasvanuhariduse osakonna juhataja Andres Punga sõnul näitab õpingud katkestanute suur arv nii kutse- kui ka kõrghariduses eelkõige tõsiasja, et üldhariduskool annab õpilastele küll suhteliselt head faktiteadmised, kuid ei valmista neid ette olulisteks elulisteks valikuteks. „Õpilased ei tunne tänapäeva töö­maailma, kuid nad ei tunne ka piisavalt iseennast ja oma andeid-võimeid, et teha edu tagavaid elukutse- ja õppimisvalikuid. Neid tuleb selleks paremini ette valmistada,” lisas ta.

Õpingute katkestamine kutseõppes on olnud Eestis probleem pikka aega. Igal aastal jätab õpingud pooleli iga viies-kuues kutseõppeasutuses õppija. Enamik õppijatest saab kutsekoolidest, mis viimasel aastakümnel on teinud läbi ulatusliku arengu, siiski kaasa hea ettevalmistuse edasiseks eluks. Üle 90% lõpetanutest on pool aastat pärast õpingute lõppu hõivatud oma esimesel töökohal, tegeleb jätkuõpingutega kõrgkoolis, teenib aega kaitseväes jms.

Uuring toimus KUTSE programmi raames ja selle viisid ministeeriumi tellimusel läbi Tartu ülikool ja OÜ CPD. Uuring on kättesaadav haridus- ja teadusministeeriumi kodulehel http://www.hm.ee/index.php?048182 .


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!