Läbipaistvast rahastamisest võidavad õpetajad

28. märts 2013 Kadri Maasik Haridus- ja teadusministeeriumi planeerimise asekantsler - Kommenteeri artiklit

Eelmisel nädalal hakkas riik avaldama omavalitsuste lõikes õpetajate palgainfot, mille alus on omavalitsuste ja koolide aruandlus. Tahame kindlustada, et sellel aastal sihtotstarbeliseks tehtud palgatoetus ja -tõus jõuab koolide palgaeelarvetesse ja reaalselt õpetajateni. Seetõttu oli Kanepi gümnaasiumi direktori Merike Kaste probleemipüstitus eelmises Õpetajate Lehes täiesti omal kohal.

Kanepi vald sai tänavu ainuüksi õpetajate palgatoetust 267 078 eurot. Number ise ei ütle midagi ilma arvutuseta. Hariduse infosüsteemi andmetel – mida koolid ise edastavad – oli vallas jaanuaris keskmiselt 18,4 õpetaja ametikohta. Jagades palgatoetuse ametikohtadega, kaheteistkümne kuuga ja võttes maha ka tööandja maksud, tuleb välja, et ainuüksi palgatoetuse abil peaks vald suutma maksta õpetajatele keskmiselt enam kui 900 eurot kuus.

Aruandluse reeglid

Tegelik elu on keerulisem. Vald otsustab, millise tempoga ja millise palgaeelarve ta koolile eraldab, kuid sellel aastal peab õpetaja palgatoetus jõudma õpetajate palka ning aruandlus peegeldama tegelikku rahakasutust. Paljudes omavalitsustes on raamatupidamine korras, kuid kahjuks leidub ka vastupidiseid näiteid. Need probleemid tuleb kiiresti välja tuua ja lahendada ning täielikust avalikustamisest tõhusamat lahendust on raske leida. Äärmuslikul juhul, kui on põhjendatud kahtlus, et esitatakse valeandmeid, võib haridus- ja teadusministeerium viia läbi ka ametliku järelevalve.

Aruandluse reeglid on väga selged – eri õpetajate (lasteaia-, üldhariduskooliõpetaja) palkade kajastamiseks on riigiraamatupidamises erinevad tegevusalakoodid. Õpetaja palgakontol tuleb kajastada vaid õpetamise eest saadud tasu.

Algandmed on avalikud

Tänavu õpetajate palgaks antud 160 miljonit eurot on väga suur raha – endistes kupüürides rohkem kui 2,5 miljardit krooni. Palgastatistika eesmärk on kindlustada, et see raha jõuab õpetajani. Teiseks lubab see ka saada selgust, kuidas toetust tegelikult kasutatakse. Avalikustame ju mitte ainult lõppnumbrid, vaid ka omavalitsustest saadud algandmed ning arvutuskäigu loogika.

Kanepi vald oli näidanud raamatupidamisandmetes, nagu oleks sealsetele õpetajatele makstud välja piisavalt palgaraha, et keskmine palk olnuks jaanuaris 886 eurot, kuid koolijuhi sõnul oli tal eelarves finantse keskmiselt vaid 758-eurose palga maksmiseks. Sellised juhtumid peabki päevavalgele tooma, sest siin on põhjust muretseda nii koolijuhil, riigil kui ka vallal.

Kogu eelseisva aasta avaldamegi iga kuu (kahekuulise lõtkuga) numbreid, mida omavalitsused riigi raamatupidamisse esitavad. Loodame, et kõik kooli- ja vallajuhid loevad seda sama teraselt kui Kanepi gümnaasiumi direktor. Selgusest ja arusaadavusest võidaksid lõpuks ju kõik – konkreetsel juhul enim õpetajad, kelleni raha peab lõpuks jõudma.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!