Õppima võib tulla ka talvel!

2. märts 2013 Elyanna Romanova Narva kutseõppekeskuse õppekorralduse spetsialist, vastuvõtukomisjoni vastutav sekretär - Kommenteeri artiklit

Veebruari keskel alustasid Narva kutseõppekeskuses õpinguid uued õppegrupid, kuhu tuli 84 hakkajat inimest.

Pealehakkamist on märgata iga õppija juures. Talvel turismikorraldust õppima asunud Anna Timofeeva (41) siht on arendada oma äri, võib-olla luua isegi uus firma ning leida äritegevusele uusi vaatenurki. Ta leiab, et kutseõppekeskuses õppimi­sest on selles abi. „Tunnen, et olen leidnud tasakaalu pingelise töö ja õppimise vahel. Palju on mind aidanud ka kooli info- ja karjäärinõustamiskeskuse inimesed, kes konsulteerisid mind töövestluste eel,” räägib Timofeeva.

Mõnigi noor on tulnud talvel õppima seoses üldise tööpuudusega. Näiteks võib tuua Julia Malinova (24), kel plaanis tulevikus saada ka kõrgharidus, kuid esmalt täiendab ta Narva kutseõppekeskuses oma kvalifikatsiooni müügikonsultandina. „Tööd ei olnud ning tulin siia õppima, sest suhteliselt lühikese ajaga on siin võimalik omandada kutse, mis avardab minu võimalusi.”

Mis erialad narvalasi huvitavad?

Turismikorraldajaks asus õppima 22, automaalriks 15, kelneriks 7, tarkvara arendamise tugitehnikuks 10 ja müügikonsultandiks 25 õpihuvilist, kellele lisandus viis inimest KUTSE programmi kaudu. Turismikorralduse eriala teeb õpilaste hinnangul nii populaarseks asjaolu, et siin saab arendada oma keeleoskust, mis on Narvas aktuaalne teema, samuti saab harjutada interneti- ja infootsinguoskusi.

„Muidugi tahaks varem praktikale minna, kuid mõistan ka teooriatundide vajalikkust,” räägib automaalriks õppiv Aleksei Ossipov (38), kellel on metallpindade värvimise kogemus ja huvi selle vastu, kuid vajalikku tunnistust veel pole.

„Tunnid on jagatud nii, et mul on võimalik saada hästi hakkama nii õpingute kui ka isikliku eluga. Koduste ülesannete hulk ja üldine koormus on normaalne, tasakaalustatud. Palju kasutatakse elektroonilisi materjale, aga see ei ole raske, hoolimata sellest, et meie rühm ei koosne ainult noortest,” räägib müügikonsultandiks õppiv Anastassia Moldon (29).

Õppijaid tõi juurde KUTSE programm

Kellel on jäänud kutsekoolis õppimine pooleli ajavahemikus 1. jaanuar 2000 kuni 1. september 2010, need saavad viia oma õpingud lõpuni KUTSE programmi kaudu (rahastavad ESF ja HTM). Samuti on programmiga oodatud liituma täiskasvanud õppijad ehk need, kel puudub kutsetunnistus ning vanust on üle 25 eluaasta. Nii avatigi KUTSE programmi raames müügikonsultantide eriala õpperühm.

Elena Kokoreva (38), KUTSE programmis õppiv müügikonsultant: „Mulle meeldib, et kõik õppeained on meil seotud omandatava kutsega. Õpetajad on valinud õppemeetodid, mis sobivad täiskasvanute õpetamiseks. On hea, et oleme kõik enam-vähem ühevanused, eakaaslastega on palju kergem koos õppida kui noorukitega. Usun, et pärast lõpetamist on mul kergem tööd leida.”

2013. aasta on KUTSE programmi viimane aasta, seetõttu ootame õppima teisigi õpingud katkestanuid. Oleme õppe korraldamisel paindlikud, arvestame õppijaga. Võtke meie kooli õppeosakonnaga ühendust ja leiame kõigile sobiva võimaluse, multimeediast ja rõivaste õmblemisest kuni autoremondi ja mehhatroonikani välja.

Õpetaja ja koordinaatori pilguga

Natalja Varkki, kooli- ja töökohapõhiste müügikonsultantide rühmade inglise keele õpetaja: „Töökohapõhine rühm alustas esimese tunni esimesest minutist kohe tõsise õppetööga. Toetun nende tundide andmisel programmi VANKeR e-kursusele „Erialane inglise keel müüjatele” ning kasutan ka muud elektroonilist õppematerjali, mille hea omadus on, et see lähtub Narva kohalikest tingimustest ja tööandjate vajadustest. Näiteks tunnis kasutatavad videomaterjalid on tehtud koostöös Narva Prisma peremarketiga. Eesmärk on arendada suhtluskeelt ja klienditeenindamise oskusi.”

Natalja Dehant, Narva kutseõppekeskuse karjääriinfokoordinaator: „Talvel vastu võetud õppijatele on kümnetunnine sisseelamisprogramm, kus neile räägitakse tänapäeva töömaailma tendentsidest, haridustasemetest Eestis, adaptiivsest käitumisest, tööle kandideerimiseks vajalikest dokumentidest jm. Eesmärk on lõpetaja, kes on valmis tööturule minema ning kellel on korralikult koostatud dokumendipakett, mis aitab tal tööd saada.”


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!