Siit ja sealt Euroopa nurgast – lumisesse Antslasse kokku!

12. märts 2013 Merle Paat Comeniuse projekti koordinaator, Antsla Gümnaasium - Kommenteeri artiklit

19. veebruari hilisõhtul peatus Antsla Gümnaasiumi väravas buss rahvusvahelise seltskonnaga – 22 õpetajat ja 23 õpilast üheksast koolist üle kogu Euroopa. Külalisi olid vastu võtmas 21 peret Antslast ja selle ümbruskonnast. Algas järjekordne projektikohtumine.

Nimelt osaleb Antsla Gümnaasium kaks aastat (2012–2014) kestvas Comeniuse projektis, mille teemaks on „Tervislike eluviiside tähtsus teismeliste seas erinevates Euroopa riikides”. Koostööpartneriteks on kümme kooli üheksast Euroopa riigist: Saksamaa, Eesti, Poola, Hispaania, Itaalia, Ungari, Leedu, Türgi ja Rumeenia, kes on esindatud kahe kooliga. Esimene kohtumine toimus eelmise aasta novembris Saksamaal Viersenis, nüüd oli siis teatepulk Antsla käes. Projekt näeb ette, et õpilased majutatakse peredesse. Tänu tänapäeva tehnilistele võimalustele ja eelkõige sotsiaalmeediale olid võõrustajad oma külalistega juba varem suhelnud ning saabujaid tervitati kui vanu tuttavaid.

Projekti põhieesmärgiks on tervislike eluviiside edendamine teismeliste seas, kuid sellega kaasneb ka erinevate kultuuride, keelte ja koolisüsteemide tundmaõppimine. Iga tegevus ja projektikohtumine lisab uut väärtust nii õpilaste kui õpetajate kogemuspagasisse. Kolm päeva Antslas möödusid ühiste tegevuste tähe all ning emotsioone ja teadmisi koguti kuhjaga.

Orienteerumismäng Antsla linnas, sportmängud kooli võimlas ning talisportimine Otepääl innustasid õpilasi liikuma. Külalistele pakuti meie igapäevast ja väga tervislikku koolilõunat – tava, mida paljudes Euroopa riikides ei järgita.

Kuumast Hispaaniast otse lumisesse Eestisse

Kuumast Hispaaniast otse lumisesse Eestisse

Igaks projektikohtumiseks teevad õpilased kodutöö ja esitlevad seda. Antslas räägiti ilmast ja talispordi tegemise võimalustest oma koduriigis. Ilm oligi selle kohtumise üks kuumemaid teemasid, sest mitme riigi esindajad pidid Eesti veebruarikuise ilma jaoks tavapärasest erinevaid riideid varuma. Esitluste käigus saime teada, et kuigi lund ja talispordi tegemise võimalusi leidub mingil määral igas partnerriigis, pole talv kusagil nii külm, pikk ja lumerohke. Paljud õpilased polnud lund varem näinudki. Tuubitamine oli kõigi külaliste jaoks esmakordne kogemus ning tekitas palju elevust. Hispaania sõbrad panid esimest korda alla murdmaasuusad. Otepää lumised künkad, päikeseline talveilm ja ühised tegevused lõid positiivse meeleolu ning nii mõnigi lubas Eestisse just talvel veel tagasi tulla.

“Elagu Eesti!”

Ka Eesti Vabariigi aastapäevaaktus kujunes külaliste jaoks elamuseks. Neid paelusid meie rahvariided, väikesed kodutütred ja noorkotkad ning trummitüdrukud oma kaunites kostüümides. Saksa õpetaja Katrini sõnul oli aktus hästi korraldatud ning näitas, et eestlased hoolivad väga oma kodumaast. Teine Saksa kooli õpetaja Heinrich tuli aktusele juba ettevalmistunult, olles tutvunud Eesti Vabariigi ajalooga ja aastapäeva tähistamise traditsioonidega.

Keeleõpe kulges intensiivselt kogu projektikohtumise jooksul. Kuigi töökeeleks oli inglise keel, muutus see tihti pigem vahendajaks kahe emakeele vahel. Õpetajad omandasid eestikeelseid sõnu ja väljendeid nii eesti keele tunnis kui ka suhtlusringis. Eriti aktiivsete keeleomandajatena paistsid silma Saksa õpetaja Katrin ja Poola õpetaja Marzena, kes Eesti õpetajate abiga lausa omavahel eesti keeles vestelda püüdsid. Kõik õpetajad said selgeks „Elagu Eesti!”, mida pärast pidulikku aktust eesti kolleegidele elavalt demonstreeriti. 11. klassi õpilane Kadriann oskab aga nüüd tervitada üheksas erinevas keeles ning jagab heameelega oma teadmisi teistelegi. Külalisõpilased osalesid lisaks koolitundidele oma võõrustajate vaba aja tegevustes, sealhulgas külastati Võru ja Tartut, orkestriproove ja kontserte, mis andsid elamusi võõrustajate igapäevaelust.

Reede õhtul koguneti aga Antsla Kultuuri- ja Spordikeskusesse viimaseks koosviibimiseks. Jagati muljeid Eestis viibitud päevadest, vaadati tantsuselts „Pärliine” etteasteid ning Playback show’d. Õhtu kulminatsiooniks oli disko, mille käigus kinnitati olemasolevaid ja sõlmiti uusi sõprussidemeid. Emotsioone peoõhtust väljendasid kõik õpilased ülivõrdes.

Projektikohtumine läks igati korda, tagasiside oli väga positiivne. Ees ootab reis Ungarisse, kus teemaks on ujumine. Ootame järjekordset kohtumist põnevusega.

Kogu Comeniuse grupp - külalised ja võõrustajad

Kogu Comeniuse grupp – külalised ja võõrustajad


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!