Statistika ja reaalpalk

22. märts 2013 Merike Kaste Kanepi Gümnaasiumi direktor - 3 Kommentaari

11. märtsil jõudis kohalikesse omavalitsustesse kiri haridus- ja teadusministeeriumi dokumendihaldussüsteemist Pinal. See sisaldas kohalike omavalitsuste üldhariduskoolide õpetajate palgakulude ülevaadet 2013. a jaanuari kohta.

Esimene pilk õpetajate keskmistele palkadele tekitas „vau”-reaktsiooni – vaat kuidas on palgad tõusnud! Oli omavalitsusi, kus õpetajate keskmine palk oli jaanuaris 848 eurot, mõnes 948 ning siis juba 1256 eurot ja 2248 eurot!

Koolidirektorina ei saanud ma neid numbreid tõsiselt võtta. Statistika järgi olime ära kasutanud 8,2 protsenti palgafondist ja keskmine palk oli 886 eurot. Alles jaanuaris tegin neli tarifikatsiooni ning sellist keskmist töötasu ei saanud kuidagi. Lisaks jäi meil tulemustasu maksmiseks arvestuslikult järele summa (üks kuu on ju 8,3 protsenti palgafondist!), mida vastavalt korrale pidime maksma iga veerandi lõpus … Seda aga meil statistika järgi enam ei olnud.

Õnneks oli tabeli lõpus toodud alus, mille järgi oli nimetatud tabel koostatud – saldoandmiku kontoklass 50 026. Valla finantsistiga Kanepi valla palga­andmete kontoklassi 50 026 uurides ilmnes, et selles on kajastatud ka ringijuhtide, pikapäevakasvatajate, logopeedi, psühholoogi ja võrguadministraatori töötasu summas 2385,97 eurot, mis on valla finantseeritud pedagoogilised töötasud. Seega saadi Kanepi gümnaasiumi õpetajate keskmine palk järgmiselt: riigi ja valla makstav õpetajate töötasu jagati EHIS-es toodud õpetajate ametikohtadega, ning statistika järgi oli õpetajate palk seetõttu 886 eurot, tegelikult 758 eurot. Ainult 128 eurot väiksem …

Vaadates omavalitsusi, kus õpetajate palgad olid kõrged, arvan, et ka seal oli arvutuse alus sama, sest raamatupidamise juhend on mitmeti mõistetav, kontoklassis 50 026 kajastatakse lasteaia- ja kooliõpetajate palk ning lisatasud, juhul kui need ei ole oluliselt suured või nende kajastamine mujal on raskendatud.

Kanepi vald viis täpsustused riigi raamatupidamise eeskirja kontoplaani kasutamisjuhendi kohta sisse ning veebruarist kajastub kontoklassis 50 026 ainult riigi makstud õpetajate palgatoetus. Loodetavasti on õpetajate töötasu statistika nii tõepärasem.

Meenub Postimehe umbes kahe aasta tagune pingerida õpetajate palkade kohta eri omavalitsustes: selle järgi oli Kanepi vald esimese kümne omavalitsuse seas, kes maksid õpetajatele suurt palka, ning mina koolis ei saanud kuidagi ajalehes toodud keskmist palka kätte. Kogu kogukond oli kihevil: õpetajad on nii rikkad, kuidas on nii kõrged töötasud üldse saadud … Nüüd arvan, et tookord oli probleem sama.

Loodan, et õpetajate palgad jõuavad statistikale järele ning ongi 1256 või 2248 eurot kuus!


3 arvamust teemale “Statistika ja reaalpalk”

  1. maris ütleb:

    Va”ikesed valed, suured valed ja suurim neist – statistika.

  2. Kata ütleb:

    Kahjuks on reaalsus teine. Mina klassiõpetajana saan kätte 523 eurot ja palgatõus oli tervelt 11 eurot. Meil tõsteti nädala normkoormust 24-ni. Seega, kui annaksin kõik tunnid esimeses klassis, ei saa ma ka neid tunde täis, sest 1.klassis lihtsalt pole 24 tundi nädalas. Seega üldsus teab, et õpetajate palgad tõusid meeletult, aga minu 11 eurot ei kata isegi elektrihinna tõusu majapidamises.

  3. Teine Eestlane ütleb:

    Üldsus teab vaid seda, et “õpetajate palgad tõusid meeletult…”. See on kuratlikult kibe tõde. Paraku ei tea üldsus üleüldsegi seda, mis koolides tegelikult toimub, milline õhkkond valitseb õpetajatetubades ja nende ümber, kuidas usinad juhid sisuliselt vägivallatsevad reaõpetajate kallal, milline terror ähvardab õpetajat teatud lastevanemate poolt. Sest õpetajad vaikivad – kas kooli “maine” pärast või lihtsalt hirmust kaotada elatusvõimalus? Miks õpetajad vaevlevad ja virisevad (omakeskis), kuid rahvast ei valgusta sellest, kuidas koolide elu surutakse “ustavuse rööpaisse”? Lõpp lauslammastumisele!

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!