Erakool peab poole pearahaga ellu jääma

12. apr. 2013 Sirje Pärismaa - Kommenteeri artiklit

Tallinna Jaani kirikus on 17. aprillil heategevuskontsert Võrumaa kaguservas asuva Pikakannu kooli päästmiseks − 20 õpilasega erakoolil jääb iga kuu koduvallalt saamata 657 eurot, kuna Lasva vald on sügisest saati maksnud pearaha riiklikust piirmäärast vaid poole.

„Sellise olukorra tõttu on meil raha aastas ligi 7000 eurot vähem,” lausus Pikakannu kooli direktor Liina Vagula. 2013. aastal on vabariigi valitsuse määruse kohaselt õppekoha tegevuskulu piirmäär 73 eurot kuus. Aasta alguses esitas koolipidaja MTÜ Ühing Pikakannu Kooli Areng vallavolikogule taotluse maksta piirmäära täies ulatuses ja lõpetada laste ja perede ebavõrdne kohtlemine, kuid selle asemel sai kool ühekordse toetuse 500 eurot.

Pärimuskultuuri kallakuga Pika­kannu erakooli lõid mullu lapsevanemad vastuseks vallavolikogu otsusele sulgeda põhikool. Vagula sõnul oli algus üsna raske. Sügisel oli palju segadust sellega, kui palju peaks vald raha eraldama eelarvest, mis jäi põhikooli sulgemisest järele.

„Põntsu pani ka see, et oodatud pearahast õpilase kohta otsustas volikogu maksta poole,” rääkis Vagula. „Jaanuarist läks olukord selgemaks, sest nüüd tuleb riigiraha erakoolile sõlmitud lepingu alusel otse ministeeriumilt. See katab suurema osa õpetajate palgast, põhilised õppevahendid, koolilõuna ja mõned koolitused.”

Maja haldamise, muu personali töötasu ja koolivälise tegevuse jaoks raha leidmiseks kirjutatakse projekte, otsitakse lastele ristivanemaid-annetajaid, kes on nõus õppemaksu maksma. „Õnneks leidub palju toredaid inimesi ja asutusi, kes aitavad,” ütles Vagula. „Meil on hea meel, et peaaegu kõik lähikonnas elavad lapsed käivad siin. See oligi meie eesmärk.”

Lasva vallavanem Juris Juhansoo ütles, et vald ja MTÜ sõlmisid 13. augustil 2012 lepingu, millega vald andis tasuta kasutada koolihoone ja kinnistu ning võttis kohustuse osaleda erakooli õppekoha tegevuskulude katmises poole piirmäära ulatuses. Lepingule eelnenud läbirääkimiste käigus märgiti, et eesmärk on jõuda avalikust sektorist võimalikult isemajandava üksuseni. Heategevuskontserdil astuvad üles TLÜ meeskoor, vennad Johansonid ja Kait Tamra, kes on Pikakannu kooli lapsevanem.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!