Haabersti lasteaedade Hea Inimese Gala

9. apr. 2013 Kadri Karm, Eve Hein Tallinna Meelespea Lasteaia õpetajad - Kommenteeri artiklit

4. aprillil 2013 aastal toimus Tallinna Meelespea Lasteaias kuuendat korda Haabersti lasteaedade 5–6-aastaste laste esmaabivõistlus Hea Inimese Gala, endise nimega „Mina hoolin”.

Tänuväärne üritus on saanud alguse MTÜ rahvakoolitus „ELU” eestvõttel, kelle kõrval on seisnud kuus aastat rahvakoolituse partnerid Tallinna Meelespea Lasteaed ning Haabersti Linnaosa Valitsus.

Kuidas kogu projekt on alguse saanud? MTÜ rahvakoolitus „ELU” koolitaja Margit Pärn räägib järgmist: „Alguses said Meelespea lasteaia lapsed esmaabikoolitust, sealt edasi tekkis mõte, et sama koolitust võiksid saada ka teiste lasteaedade lapsed ning järgnevalt tekkiski idee esmaabivõistlusest. Algseks eesmärgiks oli see, et igas lasteaias oleks mõni õpetaja, kes on saanud vastava koolituse ja oleks seejärel juba võimeline lapsi ka ise juhendama. Lapsi õpetades muutusime ka ise targemaks ning kujuneski välja Hea Inimese Koolitus.” Koolitajate missioon on õpetada nii lapsi kui ka täiskasvanuid, et minna pikka teed suure sihi poole – SAADA HEAKS INIMESEKS.

Projekti „Mina hoolin” käigus toimub esmalt lasteaiaõpetajatele väärtuspõhine esmaabi- koolitus. Koolitusel saavad õpetajad nii teoreetilisi kui ka praktilisi teadmisi ja oskusi esmaabist. Lasteaiaõpetajad annavad lastele edasi praktilised esmaabivõtted, mida harjutatakse päevi ja lausa kuid.

Pedagoogide töö ja panus laste ettevalmistusse esmaabivõistluseks on väga suure osatähtsusega. Praktiliste võtete põhjalik omandamine annab lastele kindlustunde esmaabi- võistlusel ning tagab lapsele tugeva vundamendi tulevase elupäästjana. Kogu ettevalmistusprotsessi ajal on õpetajatele abiks ja toetuseks MTÜ rahvakoolitus „ELU” tublid koolitajad. Projekt kulmineerub Haabersti lasteaedade esmaabivõistlusega „Mina hoolin”, kus iga lasteaeda esindab kuueliikmeline võistkond.

Kõnealusest üritusest võtsid osa Tallinna Järveotsa, Rukkilille, Karikakra, Nurmenuku, Sinilille, Pääsusilma ja Meelespea lasteaedade väikeste elupäästjate kuueliikmelised meeskonnad.

Päev algas Tallinna Meelespea lasteaia direktori Kristina Märksi, MTÜ Rahvakoolitus „ELU” koolitaja Mare Liigeri ning Haabersti Linnaosa vanema asetäitja Juhan Hindovi sõnavõttudega.

Päeva aitasid ilmestada vahvad tegelased Tips ja Täps, kes viisid lastega läbi lustakaid mänge ja ühiseid võistlusi.

Esmaabivõistlusel tuli igal lasteaia võistkonnal ära lahendada kolm erinevat õnnetusjuhtumit. Võistkonnad pidid näitama, mida teha ja kuidas käituda, kui reaalselt selline asi peaks juhtuma. Žürii hindas laste kiiret ja õiget tegutsemist õnnetuspaigal, õigete esmaabivõtete kasutamist ning päästjate omavahelist koostööd.

Lapsed kuulasid oma ülesandeid väga hoolikalt ja tuletasid meelde õpitut. Oli lapsi, kes reageerisid väga kiirelt, kuid oli ka lapsi, kes unustasid pingelises võistluses õpitud võtted. Kuid kõikidel üritusest osa võtnud lastel oli silmis säde ja suur soov sooritada ülesandeid õigesti.

Päev lõppes tulemuste teatamisega ja laste premeerimisega. Võistlus näitas, et lapsed saavad

suurepäraselt hakkama ning oskavad keerulistes olukordades käituda ja tegutseda.

Seekordse võistluse võitis Tallinna lasteaia Pääsusilm Lepatriinude rühm. Lisaks tunnustati ja toodi esile kolm kaheliikmelist tiimi, kes heas mõttes jahmatasid oma suurepäraste oskustega. Parimate tiimidena toodi esile Järveotsa, Rukkilille ja Nurmenuku lapsi. Oma ala meistritel paluti veel kord näidata kõikidele osavõtjatele oma oskusi. Žürii arvas, et reaalses olukorras suudaksid need lapsed inimese elu päästa.

Kuna kogu projekti veetakse tasuta, oli eelnevalt palutud kõikide soojade südametega inimeste abi, et väikesed elupäästjad saaksid oma raske töö eest ka tunnustust. Liikumise „Kallista kaisukaru” raames sai iga laps omale valida meelepärase karu. Karud olid saadetud lastele soojade ja suurte kallistustega heade inimeste poolt.

See liigutav üritus oli kahtlemata hindamatu väärtusega, mis meenutab igaühele, et headus ei ole kuhugi kadunud. MTÜ Rahvakoolitus „ELU” eestvedajate arvates on heaks inimeseks kasvamiseks neli põhireeglit:

• Hea inimene teab, et kõigil meil on üks, habras ja väärtuslik elu!

• Hea inimene julgeb õnnetusi ära hoida!

• Hea inimene õpib õnnetusse sattunut aitama!

• Hea inimene ei luba kunagi haiget teha nendele, kes ei oska rääkida!

Toimunud üritust jäidki saatma MTÜ-st Rahvakoolitus „ELU” koolitaja Mare Liigeri lõpusõnad: „Lisaks kõigele sellele, mida me oleme õppinud, oleme me kõik astunud sammukese, mis viib meid HEA INIMESE maale.”


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!