Juhan ja Jakob Liivi ja Juhan Liivi luuleauhinna loomingule keskendatud koolinoorte etlusvõistluse Ida-Virumaa voor

4. apr. 2013 Natalia Samoilova Narva Kreenholmi Gümnaasiumi eesti keele õpetaja ja õppealajuhataja, Narva linna eesti keele õpetajate ainekomisjoni juhataja - Kommenteeri artiklit

Võtad kätte suure sulemeistri kirjutatud teose, hakkad seda lugema ning su mõtteis joonistuvad autori rõõmudest ja muredest kõnelevad maastikud, kordumatu hääletämbri ja paljutähendava välimusega inimesed; nende tegevused nagu ka nende hingeelu on su ette laotatud – just niiviisi jõuab autor oma sõnumiga lugejani.

Proovi aga olla autori ja kuulaja vahendaja! Kunst on haarata kuulaja tähelepanu, mõtteid ja kujutlusvõimet ning panna teda uskuma, et tegelane räägib sinu häälega ning et vihmapiisad langevad sinu häälele omase vaikusega. Seda suurt kunsti demonstreerisid 15. märtsil Narva keskraamatukogus Juhan ja Jakob Liivi ja Juhan Liivi luuleauhinna loomingule keskendatud koolinoorte etlusvõistluse Ida-Virumaa vooru tulnud kümme noort.

Konkurss koosnes kahest osast. Esimeses osas kõlasid Juhan ja Jakob Liivi teosed, teises Juhan Liivi luuleauhinna teosed. Tänavu võisid õpilased ise otsustada, kas loevad Liivi ja laureaatide loomingust luulet või proosat, tingimuseks oli see, et pidi esitama kaks pala, millest üks on luule ja teine proosa.

Õpilaste esinemisest saadud esteetilist elamust on raske üle hinnata. Kuulajate tunded olid sügavalt puudutatud ning pärast konkursi vooru lõppu võis kaua kuulda raamatukogu fuajees nii külalisi kui ka esinejaid muljeid avaldamas.

Konkursil kõlanud palade esitamise tase oli tõesti kõrge ning žürii seisis väga keerulise ülesande ees – valida kaks parimat, kes võtavad 20. aprillil 2013 osa Alatskivil toimuvast etlusvõistluse lõppvoorust.

Valida andekate seast kõige andekamad – kas ei kõla ülekohtusena? Žürii rasket tööd hõlbustasid eelnevalt välja töötatud kriteeriumid. Esinemiste juures hinnati kõne korrektsust ja hääldust, esitluse ilmekust, teksti tundmist, esitluse originaalsust.

Kui 25 aastat tagasi alustas Liivi muuseum koolinoorte etluskonkursi korraldamisega, siis oli see eelkõige suunatud eesti õppekeelega koolide õpilastele. Praegu saavad etluskunstis võistelda kõik olenemata emakeelest. Samuti ei oma tähtsust õpilase vanus. Nii esinesid ka Narva keskraamatukogus toimunud etlusvõistluse eelvoorus nii eesti kui ka vene õppekeelega koolide 4.–12. klassis õppivad õpilased.

Siinkohal tahaks nimetada nende tublide õpilaste nimed: Aleksandr Shkljarov (1. koht) – õpetaja Kristiina Mäesaar, Narva Vanalinna Riigikool; Elis Hallik (2. koht) ja Danil Jefimov (3. koht) – õpetaja Edith Johanson, Narva Eesti Gümnaasium; Julia Pavlova (3. koht) ja Antonina Bõkova – õpetaja Natalia Samoilova, Narva Kreenholmi Gümnaasium; Jelizaveta Dõljova – õpetaja Svetlana Tsarjova, Narva Pähklimäe Gümnaasium; Sophie Holter – õpetaja Julia Simson, Narva Vanalinna Riigikool; Eevi Iljina – õpetaja Tatjana Okuneva, Narva Soldino Gümnaasium; Anna Krušatina ja Ilja Grigorjev – õpetaja Jelena Jakovleva, Narva Kesklinna Gümnaasium.

Eelvooru läbiviimist toetasid Narva linnavalitsuse kultuuriosakond, Narva keskraamatukogu ja Liivi muuseum. Loodame, et järgmisel aastal koguneme taas Narva keskraamatukokku ning saame nautida Ida-Virumaa erinevatest koolidest tulnud õpilaste etluskunsti. Praegu aga soovime Aleksandr Shkljarovile ja Elis Hallikule edukat esinemist Juhan ja Jakob Liivi ja Juhan Liivi luuleauhinna loomingule keskendatud koolinoorte etlusvõistlusel Alatskivil.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!