Kohus ei rahuldanud kaebusi gümnaasiumide eesti õppekeelele ülemineku osas

23. apr. 2013 - Kommenteeri artiklit

Tallinna ringkonnakohus jättis rahuldamata Tallinna ja Narva apellatsioonikaebuse, jättes jõusse Vabariigi Valitsuse otsuse, millega ei antud õppekeele erandit venekeelseks õppeks viieteistkümnes munitsipaalgümnaasiumis, teatas haridus- ja teadusministeeriumi pressitalitus.

Alates 1. septembrist 2013 peab gümnaasiumiastme klassides (10.—12. klass) õpetama 60% õppeainetest eesti keeles. Üleminek osalisele eestikeelsele õppele gümnaasiumis määratleti seaduses 1993. aastal ning üleminek algas 2007. aastal. Põhikoolis võib õpe olla jätkuvalt venekeelne. Üheksanda klassi lõpuks peab venekeelses põhikoolis õppiv noor omandama eesti keele vähemalt B1 tasemel.

Kohus osutas, et riigikeele omandamine teenib muu hulgas ka Eesti ühiskonna sidususe ja ühtsuse huve. Selleks on vaja kohtu hinnangul suurendada eesti keelt oskavate inimeste arvu vene keelt emakeelena rääkivate inimeste hulgas.

Ringkonnakohus leidis, et munitsipaalkoolides keskhariduse andmine eesti keeles tagab kõigile keskkoolilõpetajatele eelduse õpingute jätkamiseks kõrgkoolis. Kohus osutas ka selle olulisusele, et kõikidest koolidest keskhariduse saanute teadmised ja oskused oleksid võrdselt head.

Kohtuotsus pole jõustunud ning seda on võimalik kuu aja jooksul riigikohtusse edasi kaevata.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!