Millest kirjutab 12. aprilli Õpetajate Leht?

11. apr. 2013 - Kommenteeri artiklit

Erakool peab poole pearahaga ellu jääma

Lasva vallavolikogu püüab välja suretada kohalikku Pikakannu erakooli, makstes koolile vaid poole summast, mis on riigilt koolile õpilaste pearahana ette nähtud, kirjutab värske Õpetajate Leht. Pärimuskultuuri kallakuga Pikakannu kooli asutasid mullu lapsevanemad vastuseks vallavalitsuse otsusele sulgeda kohalik põhikool. Valitsuse määruse kohaselt tuleb koolile maksta iga õpilase kohta vähemalt 73 eurot, kuid Lasva vallavolikogu otsustas maksta poole vähem. 17. aprillil on Tallinnas Jaani kirikus heategevuskontsert Võrumaa kaguservas asuva väikese Pikakannu kooli päästmiseks.

Taanis ei lasta õpetajaid ja õpilasi kooli

Taanis on koolid juba ülestõusmispühadest saadik suletud, sest kohalike omavalitsuste liit kuulutas välja lokaudi ega lase õpetajaid ja õpilasi enam kooli. Põhjuseks on töötüli. Omavalitsuste liit ehk koolipidajad tahavad anda koolidirektoritele rohkem õigusi kooli juhtimisel ning õpetajate töö ja palga üle otsustamisel, kuid õpetajate liit on sellele vastu ega nõustu kollektiivlepingute muutmisega.

Kuidas tappa inimesi ja ideid

Aasta ajakirjanik Rein Sikk kirjutab Õpetajate Lehes, et vahel võib seadusetähe pime ja arutu järgimine tappa ka kõige paremad ideed. Konkreetse näitena toob ta hiljuti koos olnud rahvakogu, millest osavõtjate nimed salastati vastavalt isikuandmete kaitse seadusele. Tulemuseks oli see, et kuni rahvakogu kokkutulekuni ei teadnud laiem avalikkus, kes rahvast rahvakogul üldse esindavad.

Kuidas hoida ilmaränduri laste emakeelt

Võõrsil elab ligikaudu paarsada tuhat eestlast, aga eesti keelt õpivad välismaal koolis kõigest 2700 last, kirjutab Õpetajate Leht. Kui mõni eesti keelt koolis mitte õppinud laps pöördub koos vanematega tagasi kodumaale, siis ei saa ta siin oma õpinguid sageli jätkata õiges klassis, sest välismaalt saabudes pole tal koolitunnistusel emakeele hinnet.

Laulva revolutsiooni kangelanna meenutused

Rahvarinde asutamise üleskutse 25. sünnipäeval jagab Õpetajate Lehes meenutusi laulva revolutsiooni kangelanna, toonane Rakvere 1. Keskkooli õpetaja Mare Rossmann. Muu hulgas räägib sõnakas naine ka äsja Toompeal kõlanud näitleja Mari-Liis Lille kõnest ja oma esimesest kohtumisest Eesti kompartei juhi Karl Vainoga.

Vaata ja imesta

Kirjanike Liidu esimees Karl Martin Sinijärv kirjutab Õpetajate Lehes rahva ja ajakirjanduse reaktsioonidest poliitik Jaak Alliku ja telediktor Kerli Dello sõnumitele, mis sel nädalal palju kõneainet pakkusid.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!