Ministeerium: osa õpetajaid sai vähem palka kui pidanuks

9. apr. 2013 - Kommenteeri artiklit

Haridus- ja teadusministeeriumi teatel jäi jaanuaris-veebruaris omavalitsuste õpetajate keskmine palk 84 eurot väiksemaks kui riigipoolne palgatoetus võimaldaks.

Kohalikele omavalitsustele kuuluvate üldhariduskoolide täiskoormusega õpetajate jaanuari ja veebruari keskmine palk oli omavalitsuste esitatud raamatupidamisandmetel 831 eurot, riigi poolt eraldati samal ajal keskmiselt 915 eurot õpetaja kohta. Koostatud ülevaatest on näha, et enamus omavalitsusi – 121 – maksis palka vähem kui lubanuks riigi antud palgatoetus, riigitoetusest enam maksis palka 69 omavalitsust. 30 omavalitsust ei esitanud oma raamatupidamisandmeid määruses ettenähtud tähtajal, seisab ministeeriumi pressiteates.

Ministeeriumi andmetel panustasid kõige enam täiendavalt õpetajate palka Mäetaguse, Rakvere, Varbla, Vihula, Põlva, Illuka, Kõpu, Helme, Laimjala ja Käru vald. Näiteks Mäetaguse vald lisas riigi palgatoetusele pool juurde. Kokku maksid 69 omavalitsust riigi toetusele juurde 266 384 eurot õpetajate palgaraha. Teisalt oli terve rida omavalitsusi, kus suur osa riigi toetusest õpetajateni ei jõudnud – näiteks Õru vald, Narva-Jõesuu linn, Tallinn jt.

Kokku jätsid 121 omavalitsust õpetajatele välja maksmata 1 949 192 eurot palgaraha.

Siin on info omavalitsustest, kus olid erinevused arvestusliku palga ja tegeliku palga vahel kõige suuremad: http://www.hm.ee/index.php?popup=download&id=12135

Õpetajate palgaülevaatega saab tutvuda siin: http://www.hm.ee/index.php?popup=download&id=12134

Riik eraldas jaanuaris kõikidele omavalitsustele kogu aasta haridustoetuse, mille hulgas on ka õpetajate töötasutoetus.

Haridustoetuse numbrid olid omavalitsustele teada juba eelmise aasta lõpus ja valitsus kinnitas need ametlikult jaanuari teises pooles.

Jaanuari seisuga on Eestis 482 üldhariduskooli, mille pidajad on kohalikud omavalitsused, kes eraldavad koolile ka eelarve. Riik annab omavalitsustele haridustoetust, millest ca 80% moodustab õpetajate töötasu toetus. Eelmisel aastal oli munitsipaalkoolide õpetajate palgatoetus 143 miljonit eurot ja tänavu jaanuaris eraldas riik omavalitsustele selleks 160 miljonit.

Tänavu omavalitsustele eraldatud palgatoetus on tunduvalt suurem kui oleks vaja ainult õpetajate miinimumpalkade maksmiseks. Jagades kogutoetuse, 160 miljonit eurot ligikaudu 10 870 õpetaja ametikohaga (Eesti Hariduse Infosüsteemi andmetel) seejärel 12 kuuga ning sotsiaal- ja töötuskindlustusmaksuga, siis saaks ainuüksi riigi palgatoetuse abil omavalitsuste õpetajate keskmiseks palgaks ca 915 eurot.

Miinimumpalgad (õpetaja puhul alammäärad) on kvalifikatsioonile vastava õpetaja töötasu alumised piirid, millest madalamat tasu ei tohi täiskoormusega töö eest maksta. Tegelik palk on kirjutatud õpetaja töölepingusse ja palgatõus sõltub omavalitsuse poolt koolijuhile antud eelarvelistest vahenditest.

Ühegi täiskoormusel kvalifitseeritud õpetaja palk ei tohi jääda väiksemaks õpetajate miinimumpalkadest ehk atesteerimisjärgsetest riiklikest alammääradest (nooremõpetajal ja õpetajal 715 eurot, vanemõpetajal ja õpetaja-metoodikul vastavalt 736 ja 889 eurot).

Klassijuhatajast õpetaja miinimumpalk on vähemalt 10% kõrgem. Omavalitsuse või kooli tasandil võib leppida kokku kõrgemates, kuid mitte madalamates õpetajate miinimumpalkades. Sellest aastast on õpetajate palgatoetus ka sihtotstarbeline, mis tähendab, et kogu toetus peab jõudma koolide palgaeelarvetesse ning seeläbi ka õpetajate palkadesse.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!