Vanalinna muusikamajas hõimuõhtul tähistatakse ersa keele päeva

16. apr. 2013 - Vanalinna muusikamajas hõimuõhtul tähistatakse ersa keele päeva kommenteerimine on välja lülitatud

Tallinna Vanalinna Muusikamajas (Uus tn 16c) tähistab MTÜ Fenno-Ugria Asutus koos ersa kultuuriühinguga Sjatko kolmapäeval, 17. aprillil kell 18 ersa keele päeva. Külas on ersa rahvusliikumise liidrid Mordvamaalt, näha saab puuskulptuuride näitust ja filmi. Esinevad Eestis tegutsevate ersa-mordva kultuuriseltside ansamblid Kilejne ja Vastoma.

Õhtu algab ersa rituaalse palvusega. Ersade tänapäevast olukorda ja kultuuri tutvustavad rahvusliikumise liider, injazor Kšumantsjan Pirguž (Grigori Mussaljov), ansambli Toorama juht Andrei Romaškin ning skulptor Pjotr Rjabov.

Soome-ugri keelte volga rühma kuuluvad ersa ja mokša keel on Kesk-Venemaal asuvas Mordva vabariigis vene keele kõrval ametlikud riigikeeled. Ersasid ja mokšasid loetakse üheskoos mordvalasteks, kuigi nad ise on end alati eri rahvusteks pidanud. Mordvalasi on kokku üle 800 000 ja nad on üks tänapäeva suurimatest soome-ugri rahvastest, kuid hajutatud asualade tõttu on nende assimilatsioon venelaste sekka kiire.

Ersa keele väärtustamiseks tähistatakse alates 1993. aastast ersa keele päeva rahvusliikumise tegelase ja kirjakeele rajaja Anatoli Rjabovi (1894-1938) sünniaastapäeval, 16. aprillil. Rjabov arreteeriti 1937. aastal süüdistatuna spioneerimises Eesti ja Soome kasuks ning lasti hiljem maha.

Eestis tähistatakse ersa keele päeva 16. korda.

Eestis elab ligi tuhat mordvalast, kellest suurem osa on ersad.

Hõimuõhtut toetavad hõimurahvaste programm ja Tallinna Kultuuriväärtuste Amet.

Üritus on tasuta, kõik on oodatud.

Ürituse plakati leiab siit .