Comeniuse projekt Tallinna Laagna lasteaed-põhikoolis

21. mai 2013 Marika Vinni klassiõpetaja ja projektijuht - Kommenteeri artiklit

Tallinna Laagna Lasteaed-Põhikool osales SA Archimedese aastatel 2011—2013 rahastatavas Comeniuse projektis „Let’s increase the awareness for ideal salutary European youth in the circle of peer learning groups” („Suurendame Euroopa noorte teadlikkust tervislikest eluviisidest). Meie partneriteks olid koolid Soomest, Saksamaalt, Itaaliast ja Türgist.

Osalemine selles projektis on olnud meile väga positiivseks kogemuseks ja pakkunud nii õpilastele kui õpetajatele võimalust tutvuda erinevate kultuuridega ning tutvustada külalistele meie maad ja kultuuri. Projektis oleme koostanud küsimustikke, et uurida õpilaste ja õpetajate teadmisi tervislikest eluviisidest ja viisakast käitumisest ning kommetest eri maades; teinud lühifilme kehalise kasvatuse tundidest ja muudest sportlikest üritustest; esinenud presentatsioonidega vaimsest ja füüsilisest tervisest; tutvustanud oma maa populaarsemaid liikumismänge. Oleme alati tutvunud kohaliku haridussüsteemiga, külastanud tunde ning toonud kaasa häid ideid. Iga kohtumine on lõppenud suure ja südamliku peoga, kus lisaks õpilastele ja õpetajatele on osalenud ka kõik lapsi vastuvõtvad pered.

On veel üks põhjus, miks see projekt meile nii oluline oli. Meie väike kool on eriline, sest meil õpivad ka erivajadustega õpilased, kes kasutavad liikumisel raami või ratastooli abi. Projekti käigus tõestasime seda, mida varemgi teadsime – ratastool pole takistuseks ei reisimisel ega eakaaslastega suhtlemisel. Meie õpilased olid väga tublid ning teenisid palju komplimente oma arukuse, sõbraliku käitumise ja väga hea inglise keele oskuse eest.

Meie esimene kohtumine toimus novembris 2011 Saksamaal Solingeni linnas. Põhiteemaks oli tervislik toitumine. Õpilastele jäi eriti meelde tervislike roogade valmistamine kohaliku kokanduskooli suures köögis, aga ka ühised muusika- ja tantsutunnid. Ühe päeva veetsime Kölnis, kus lisaks võimsale katedraalile võlusid meid ka kohalikud jõululaadad. Õpetajatele korraldati ekskursioon Solingeni kuulsasse tehasesse Zwilling J. A. Henckels, kus valmivad kvaliteetsed noad ja muud köögiriistad.

Teist korda saime kokku aprillis 2012 Soomes Kirkkonummis, kus tähelepanu all oli füüsiline tervis. Õpilastele korraldati palju sportlikke üritusi. Lisaks külastasid õpilased Helsingis loodusloomuuseumi ning õpetajad kohtusid Soome Parlamendi haridus- ja kultuurikomisjoni esimehega.

Oktoobris 2012 oli meie kord külalisi vastu võtta. Meie kohtumise teemaks oli vaimne tervis, seepärast otsustasime pakkuda lastele võimalikult palju tegevusi, mida võiks harrastada arvutis ajaveetmise asemel. Meie kooli õpetajad tutvustasid lastele eesti rahvatantse ning -laule, õpiti line-tantsu ning kunstiklassis tegeleti siidimaali ja keraamikaga. Nuku Muuseumis prooviti viltimist ning Rocca al Mare Vabaõhumuusemi Kuie koolis saadi teada, kuidas lapsed vanal ajal õppisid. Loomulikult käisime ka Teletornis ning Lennusadamas. Õpetajatele korraldasime seminari, kus tervistedendavast tööst kõnelesid lektorid Tervise Arengu Instituudist ja Tallinna Haridusametist. Oleme väga õnnelikud, et külalised meie  pakutud programmiga rahule jäid. Lõpupeol lubasid paljud neist tulevikus kindlasti veel Eestimaad külastada.

Neljandat korda kohtusime jaanuaris 2013 Sitsiilias Roccalumeras, kus meid väga soojalt vastu võeti. Keskendusime eeskätt liikumismängudele, tutvustasime üksteisele oma maa populaarsemaid mänge. Külastasime ka Messinat, Taorminat ning imetlesime kauguses paistvat Etnat. Nautisime sooja ilma, maitsvat ja tervislikku sitsiilia toitu ning võrratut itaalia rahvamuusikat.

Meie projekti lõpukohtumine oli maikuus Türgis Adana linnas. Kohtumisel pöörasime erilist tähelepanu kommetele ja viisakale käitumisele. Tutvusime Cukurova Ülikooliga, külastasime Türgi suurimat mošeed ning veetsime päeva võrratus Kapadookias. Ka sellest reisist jääb meile väga südamlik ja soe mälestus.

Tänu Comeniuse projektile on laienenud meie silmaring ja paranenud võõrkeeleoskus. Õpilased on muutunud iseseisvamaks ning saanud rohkesti esinemiskogemusi. Kõige toredam on aga see, et oleme leidnud palju häid sõpru, kellega jätkame suhtlemist ka edaspidi. Need kaks aastat on toonud meie ellu küllaga põnevaid sündmusi ja positiivseid elamusi, seepärast julgeme ka teistele koolidele soovitada osalemist Comeniuse projektides. Muidugi nõuab see hulga lisatööd, kuid sellega kaasnev rõõm korvab nähtud vaeva kuhjaga.

Meie tegemistega saab tutvuda ka kodulehel www.salutaryeuropeanyouth.com .

Mõned meenutused Türgi õpetajatelt ja Soome õpilastelt:

Fulya Sakar: „Tallinn on palju müstilisem, kui oskasin ette kujutada. Fantastiline, mõnikord tundsin end kui muinasjutus. Me saime palju teada eesti kultuurist.”

Rusen Eren: „Oli ilus ja võrratu nädal kultuuripealinnas Tallinnas. Loodan, et kunagi avaneb võimalus külastada ka teisi Eesti paiku. Ma sooviksin, et suhted Tallinna sõpradega jääks kestma.”

Halil Cubuk: „Arvan tõesti, et Tallinn on väärt külastamist. Inimesed on siin väga sõbralikud. Kõik, mida nägime, oli suurepärane.”

Frans: „Ma arvan, et Comeniuse projekt on tore, sest me õpime tundma teisi kultuure ja saame uusi sõpru.”

Miia: „Me nägime palju erinevaid kohti, mida tavalised turistid ei näe. Nädal oli täis huvitavaid tegemisi. Minu lemmikpäev oli kolmapäev, kui käisime Teletornis ja Vabaõhumuuseumis.”

Tea: „Nädal Eestis oli üks mu elu parimaid. Oli väga tore kohtuda uute inimestega ja saada teada, kuidas mujal maailmas elatakse. Sain palju sõpru ja juba igatsen nende järele. Kogu reis oli vahva, olen õnnelik ja tänulik, et sain osaleda Comeniuse projektis. Mul on sellest kohtumisest ainult head mälestused.”

Elli: „Siis saabus reisi viimane päev… Soovin, et see oleks kestnud veel mõned päevad. Õppisime line-tantsu, see meeldis mulle väga. Õhtul oli meil pidu, kus kõik õpilased esinesid õpetajatele ja peredele laulude ning tantsudega, mida olime varem õppinud. See oli väga lõbus.”


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!