Õpetaja läheb suvel vabatahtlikuks

12. mai 2013 Eha Paas liikumise Kodukant vabatahtliku valdkonna juht - Kommenteeri artiklit

Eestis ei ole tehtud uuringut, kui palju meie vabatahtlikest on õpetajad või mis valdkonnas nad tegutsevad. Teame, et vabatahtlikke on meil 29% elanikkonnast ning vaid 3% neist tegutseb vabatahtlikuna regulaarselt. Tihtipeale valitakse tegevus hoopis teisest vallast, kui on igapäevatöö, sest nii on võimalik tulla välja igapäevarutiinist ja suhelda teistsuguste inimestega.

Kuidas leida endale sobivaim vabatahtlik tegevus?

Kohalik elu. Kõige meelsamini panustatakse kohaliku elu korraldamisse. Siin on suure panuse andnud Eesti külaliikumine Kodukant (www.kodukant.ee), kus tegutsetakse juba 1990-ndate algusest vabatahtlikkuse alusel. Viimaste aastatega on elavnenud ka linnades tegutsevad kogukonnad. Tasub uurida, kas kodukohas tegutseb mõni ühendus, kelle kaudu endale sobiv tegevus leida. Esimeste kontaktide loomiseks on hea võimalus osaleda oma kodukoha „Teeme ära” talgutel või ise talgud korraldada, vaata lisa www.teemeara.ee.

Keskkond ja loodushoid. Palju on vabatahtlikke kaasatud keskkonna ja loodushoiu teemadel. Appi tullakse keskkonna reostuse, loomade abistamise vm. juhtudel. Suurimaid vabatahtlike kaasajaid on Eestimaa looduse fond (www.elfond.ee), kes korraldab pidevalt loodustalguid. Keskkonnateemasid ja vabatahtlike tegevust kajastab veebiportaal www.bioneer.ee . Neile, kel pole „oma” maakohta, kus käsi mulda pista, pakub head lahendust wwoofimine mõnes Eesti mahetalus. Lihtsalt ja lühidalt öeldes on wwoofimine vabatahtlik abistamine mahetaludes ehk nn wwoof-taludes, kes viljelevad ökoloogilist eluviisi. Need talud annavad wwoofijatele ehk vabatahtlikele vastutasuks peavarju ja kõhutäie ning praktilised teadmised ja kogemused mahepõllumajandusest. Lisa saab uurida www.wwoof.ee lehelt. Sotsiaalvaldkonnas tegutsemine annab võimaluse aidata ühiskonna nõrgemaid. Tuntum ettevõtmine selles vallas on toidupank, kus vabatahtlikuna saab aidata toitu koguda ja jaotada. Toidupangad tegutsevad enamikus maakondades, lisa on võimalik uurida www.toidupank.ee .

Erivajadustega inimesed. Abi vajavad erivajadustega inimestega tegelevad ühendused, kus oodataks vabatahtlikke tugiisikuid peredele. Võimalik on abistada supiköögis, riideabi jaotamisel, liikumispuudega inimeste transportimisel jne. Huvi korral pöörduge maakondliku või üleriigilise puuetega inimeste koja poole www.epikoda.ee .

Eakad hooldekodus. Seltsilisi ootavad eakad hooldekodudes. Näiteks Pärnumaal Tammiste hooldekodus käivad vabatahtlikud üksikutele memmedele ja taatidele raamatut ette lugemas ja neid ära kuulamas. Vändra hooldekodus korraldavad vabatahtlikud eakatele lauamänge ja muud ühistegevust. Abiks saab olla ka laste vaba aja sisustamisel või poliitika kujundamisel, olles vabatahtlik mõne noorsooühingu juures. Õpetajad võiksid julgustada noori osalema rahvusvahelises vabatahtlike vahetuses, mida Eestis korraldavad EstYES (www.estyes.ee) ja Euroopa vabatahtlike teenistus (www.euroopa.noored.ee).

Kultuurivaldkond. Kultuurivaldkonna vabatahtlik tegevus hõlmab nii kaunite kunstide, rahvakultuuri kui ka kultuuripärandi hoidmisega seotud tegevust. Tore on suvel osaleda vabatahtlikuna mõne suurürituse korraldamisel. Pimedate Ööde filmifestival, Viljandi folk, hansapäevad, vanalinnapäevad ja muud suursündmused kaasavad oma ettevõtmiste korraldamisel palju vabatahtlikke. Miks mitte tulla suvel Pärnusse, olla vabatahtlik Pärnu ooperipäevade või Augustiunetuse meeskonnas, tehes tööd ja samas nautida suvepealinna melu. Lisainfot saab nii otse ürituste korraldajatelt kui Vabatahtliku Värava kuulutuste alt www.vabatahtlikud.ee .

Sport, Punane Rist jt. Eespool toodu on vaid väike osa ettevõtmistest, kus osaleda. Valdkondi on palju ja igaühele leidub midagi vastavalt huvidele ja võimetele. Tegutseda saab ka erialaliidus, vabatahtlike päästjate rühmades, spordiürituste juures kohtunikena, abipolitseinikuna, Punase Risti vabatahtlikuna.

Kes soovib minna vabatahtlikuks, saab küsida infot kohalikelt vabatahtlike keskustelt või otsida Vabatahtlikust Väravast www.vabatahtlikud.ee. Sealt leiad ka vabatahtlike lood, mis kirjeldavad inimeste põhjusi, miks nad palka saamata leiavad aega ja energiat ühiskonda panustada. Loodetavasti aitavad need lood inspireerida ka teid ja teie õpilasi, head õpetajad.

Vabatahtliku tegevuse kohta võib allakirjutanu poole pöörduda lisainfo saamiseks, koolituste, infopäevade läbiviimiseks. Olge aktiivsed, küsige, uurige ja veetke tõeliselt sisukas suvevaheaeg vabatahtlikuna tegutsedes.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!