Tallinna tuleb Norra toel laste vaimse tervise keskus

22. mai 2013 - Kommenteeri artiklit

Hiljemalt 2016. aasta kevadeks valmib Tallinnas Norra riigi toel laste vaimse tervise keskus ning plaanis on samalaadseid keskusi luua ka mujale Eestisse. Täna allkirjastasid Tallinna keskuse rajamiseks vastava lepingu sotsiaalminister Taavi Rõivas ja Tallinna Lastehaigla juhatuse esimees Katrin Luts, teatas sotsiaalministeeriumi pressiesindaja.

Keskuses hakatakse osutama ambulatoorseid ja statsionaarseid psühhiaatrilisi teenuseid eri vanuses lastele ja noorukitele. Üheks keskuse ülesandeks on ka lastega töötavate spetsialistide (lastekaitsetöötajad, politsei, õpetajad jt) koolitamine ja nendevahelise võrgustikutöö toetamine.

„Keskuse rajamisega panustame oluliselt lastepsühhiaatria valdkonna arengusse Eestis ja seeläbi laste heaolusse,” ütles sotsiaalminister Taavi Rõivas. „Vaimse tervise mured kajastuvad ka laste ja noorte riskikäitumises, näiteks alkoholi tarvitamises ja suitsetamises,” ütles Rõivas „Õigel ajal avastatud probleemid ja professionaalselt osutatud abi aitavad vältida lohutuse otsimist keelatud ainetest ja teistest ohtlikest tegevustest,” lisas minister.

„Näeme laste vaimse tervise keskuses laste psühhiaatrilise abi võrgustiku arendamist, kus probleemidele leitakse lahendusi nii arstiabi, sotsiaalabi kui kaharidusküsimuste korraldamisel,” ütles Tallinna Lastehaigla juhatuse esimees doktor Katrin Luts. „Süsteemi arengu vajadust tunnetame oma igapäevases töös üha teravamalt. Sellest peaks kujunema laste psühhiaatrilise abi uus tasand,” lisas ta.

Kauaoodatud vaimse tervise keskuse rajamist Tallinna Lastehaigla juurde rahastatakse Norra finantsmehhanismi rahvatervise programmi toel. Projekti kogueelarve on üle 6,6 miljoni euro. Sealjuures Norra programmi raames eraldatakse kokku ligi 4,2 miljonit eurot, millest 85% on Norra toetus ja 15% Eesti kaasfinantseering. Ülejäänud osa on lastehaigla omafinantseering.

Norra suursaadiku Lise Kleven Grevstadi sõnul on Norral hea meel anda oma panus laste ja noorte vaimse tervise süsteemi arendamisse Eestis. „Kõigi elanikegruppide võrdne ligipääs tervishoiuteenustele on rahvatervise programmide oluline eesmärk nii Eestis kui ka teistes abisaajariikides,” ütles suursaadik. „Nii Eesti kui Norra seisavad laste ja noorte vaimse tervise vallas silmitsi samasuguste probleemidega. Me loodame, et Norra Rahvatervise Instituut, mis töötab tihedalt koos Eesti spetsialistidega antud programmi raames, saab pakkuda väärtuslikke kogemusi.”

Tallinna rajatavale keskusele lisaks kavandatakse programmi käigus regionaalsete vaimse tervise keskuste loomist ka  Tartu, Pärnu ja Ida-Viru piirkonda. Regionaalsete keskuste loomine aitab kaasa lastepsühhiaatriliste teenuste ühtlasemale kättesaadavusele üle Eesti. Samuti  koordineerivad keskused võrgustikutööd spetsialistide vahel, kes lastega kokku puutuvad.

Täna allkirjastasid sotsiaalminister Taavi Rõivas ja Tallinna Lastehaigla juhatuse esimees Katrin Luts laste vaimse tervise keskuse rajamise lepingu. Fotod: sotsiaalministeerium

Täna allkirjastasid sotsiaalminister Taavi Rõivas ja Tallinna Lastehaigla juhatuse esimees Katrin Luts laste vaimse tervise keskuse rajamise lepingu. Fotod: sotsiaalministeerium


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!