Autoriõiguse seadus seab teose kasutamisele kindlad reeglid

22. juuni 2013 - Kommenteeri artiklit

Mida peab õpetaja teadma autoriõiguste kaitsmisest nt seoses õpilas- ja uurimistöödega?

Vastab haridus- ja teadusministeeriumi jurist Indrek Kilk

Teose autoriks saab Eestis autoriõiguse seaduse § 28 kohaselt olla ainult füüsiline isik või füüsilised isikud, kes on teose loonud. Autoriõigustel on Eestis põhiseaduslik alus, kuna Eesti vabariigi põhiseaduse § 39 sätestab: „Autoril on võõrandamatu õigus oma loomingule. Riik kaitseb autori õigusi” Autoriõiguse seaduse § 4 lõikes 3 nimetatakse ära teosed, millele tekib autoriõigus. Haridusasutuse kontekstis on eelkõige asjakohased punktid 1 (ilukirjandus-, publitsistika-, poliitika-, haridusalased jms kirjalikud teosed) ja 4 (kõned, loengud, ettekanded, jutlused jt teosed, mis koosnevad sõnadest ja on väljendatud suuliselt).

Autoriõigusega ei saa kaitsta otseselt teose sisu ennast (ideed, teooriat, hüpoteesi, kontseptsiooni jne). Seega ei kaitse autoriõigus mitte seda, mida öeldakse, vaid seda, kuidas öeldakse (ehk autoriõigus kaitseb teose väljendusvormi). Seega muudab väljendusvorm (väljendusviis) teose originaalseks. See tähendab, et sama idee väljendamiseks võib eksisteerida mitmeid teoseid ning nad kõik on autoriõigusega kaitstud juhul, kui nad väljendavad antud ideed originaalsel viisil. Nt võib õpetaja paluda lastel joonistada pildi palliga mängivast koerast. Kuigi joonistused väljendavad sama ideed, on nad kõik originaalsed ning sellest tulenevalt autoriõigusega kaitstud.

Autoriõigus teosele tekib selle loomise momendist. Mingisuguseid formaalsusi (teost registreerida jne) pole vaja täita. Autoriõiguse sisu moodustavad autori isiklikud ja varalised õigused. Autori isiklikud õigused on autori isikust lahutamatud, kuna seadus ei luba neid tehinguga üle anda loovutamise teel (ehk autori isiklikud õigused ei ole müüdavad). Et teost autoriõigusega kaitsta, ei pea see olema kasutatav, kaunis ega väärtuslik. Teoseid kaitstakse autoriõigusega, sõltumata nende kvaliteedist. Lapse näpujoonistused omavad samasugust autoriõigusest tulenevat kaitset kui kuulsa maalikunstniku meistritööd.

Teise isiku loodud teost võib kasutada autori eelneva nõusolekuta vaid rangelt autoriõiguse seaduses ettenähtud tingimustel. Teose vaba kasutamise võimaluste ammendav loetelu on antud autoriõiguse seaduse 4. peatükis.

Autoriõiguse seaduse § 18 lõike 1 kohaselt on autori nõusoleku ja autoritasu maksmiseta lubatud õiguspäraselt avaldatud teost füüsilisel isikul reprodutseerida ja tõlkida isikliku kasutamise eesmärkidel tingimusel, et selline tegevus ei taotle ärilisi eesmärke. Eelkõige on siin mõeldud teose kasutamist enese harimiseks ja meelelahutuseks. Teose vaba kasutamine teaduslikel ja hariduslikel eesmärkidel väljendub eelkõige (pidades silmas just küsimuses nimetatud õpilas- ja uurimistöid) teose tsiteerimises ja refereerimises (neist esimene on teise autori loodud teose üksühene kordamine oma teoses, teine aga teise autori sisu ja vormi küllaltki autorilähedane edasiandmine). Tsiteerimine on lubatud ainult avaldatud teoste puhul (kusjuures avaldamine peab olema õiguspärane), motiveeritud mahus (iga konkreetse teose kasutamise puhul fakti küsimus) ja järgida tuleb teose kui terviku mõtte õige edasiandmise kohustust. Lisaks sellele väljendub teose vaba kasutamine teaduslikel ja hariduslikel eesmärkidel ka õiguspäraselt avaldatud teose kasutamises illustreeriva materjalina õppe- ja teaduslikel eesmärkidel. Selline vaba kasutamine võib toimuda nt koolitunnis, loengus, õpilas- ja teaduskonverentsil jne. Mõlemal toodud kasutamise juhul tuleb ära näidata autori nimi (kui see on teosel näidatud), teose pealkiri (nimetus) ja teose avaldamise allikas.

Enamlevinud autoriõiguse rikkumise haridusasutuses võib võtta kokku sõnaga plagiaat (ehk teose osaline või täielik kopeerimine ja selle esitlemine oma loominguna). Plagiaadi vältimiseks tuleb mõnest teisest teosest pärit ideed väljendada unikaalsel viisil. Kui idee autori esitatud ideed ei suuda õpilane oma sõnadega paremini väljendada, võib ta algupärast teksti sõna-sõnalt kasutada ja teha viite algupärase teose autorile. Enamik koole on plagieerimise vältimiseks kehtestanud küllaltki ranged reeglid.

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!