Euroopa haridusjuhid viisid Narvast kaasa mitmekesise koostöökogemuse

21. juuni 2013 Riina Veidenbaum Narva Kutseõppekeskuse õppedirektor - Kommenteeri artiklit

Lõppevat õppeaastat jääb Narva kutseõppekeskuses meenutama Euroopa Liidu elukestva õppe programmi haridusjuhtide õppelähetuse korraldamine. Ligi poolteist aastat tagasi esitatud projekt „Vocational education in cooperation with kindergartens, schools and organisations” sai rahastuse sügisel ja jaanuariks oli selge, et teema pakub kolleegidele huvi, ning ettevalmistustööd said alata.

Mais kogunesid Tšehhi, Hollandi, Austria, Slovakkia, Saksamaa, Iirimaa, Rumeenia, Leedu, Sloveenia ja Suurbritannia esindajad Narva, et nädalase õppelähetuse jooksul saada ülevaade Narva kutseõppekeskuse ja huvigruppide koostööst, tutvuda Eesti haridussüsteemi ning Narva kutseõppekeskuse töökorralduse ja õppetingimustega.

Narva koostöö lasteaedadega üllatas Euroopa kolleege

Oleme alates 2009. aastast korraldanud Narva linna lasteaedades meistriklasse, kus kutseõppurid koos õpetajatega tutvustavad eri ameteid. Hea meel on tõdeda, et sel aastal järgivad meie eeskuju ka teised kutsekoolid. Õppelähetuse ajal külastasime Narva Põngerja lasteaeda, kus õppelähetusel osalejaid vaimustas idee lihtsalt ja eakohaselt praktilise tegevuse kaudu lastele elukutseid tutvustada. Osalejad leidsid, et võimalikult varajane elukutsete tutvustamine toetab edasisi valikuid. Eri maade esindajad tõid näiteid kutsekoolide ja üldhariduskoolide koostööst, kuid lasteaialastele ametite tutvustamise kogemused kolleegidel puudusid. Nädala jooksul tuli vestlustes kõne alla õpilaste kutsevaliku, varajase teavituse ja tehtava koostöö teemad. Riigiti on kutsekoolidesse õppimaasujate protsent erinev, leiti, et mitmekesine informeerimine ning asutuste ja kutsekooli koostöö toetab õppijaid.

Õppelähetusel osalejad hindasid kõrgelt lasteaedade meistriklasside ideed, mida sooviti kodus jagada.

Õppelähetuse nädalal aeg lendas

Narva Kesklinna gümnaasiumis kõneldi vestlusringis kahe kooli koostööst – igal kevadel käivad kutseõppekeskuse õpilased seal meie õppimisvõimalusi tutvustamas. Osalejad vaatlesid lõimitud aine- ja keeleõppe tundi, mis andis kinnituse kasutatava metoodika tõhususest keeleõppes.

TÜ Narva kolledžis saadi ülevaade kolledži ja kutsekooli koostööst, tutvuti arhitektuurikonkurssidel hinnatud kolledži uue hoonega. Külastati kutseõppekeskuse praktika korraldamise koostööpartnerit Narva-Jõesuu Meresuu spaad. Selles ettevõttes läbivad praktika nii Narva kutseõppekeskuse õpilased kui Leonardo da Vinci projektide raames ka meie välispartnerite õpilased.

Sillamäe sadamas tutvustati meile ettevõtte igapäevatööd. Tutvustasime osalejatele e-kooli ja meie õpetajate loodud e-kursusi. Meeleolukaks kujunes ühistöö metallitöö meistriklassis. Näitena turismikorralduse õppekava õpetamise heast koostööst partneritega (õppereisid, praktikate sooritamine) korraldasime õppelähetusel osalejatele Ida-Virumaa (Valaste, Ontika, Kohtla-Nõmme, Kuremäe) õppereisi.

Sihtasutuses Innove said osalejad põhjaliku ülevaate organisatsioonist, Eesti üld- ja kutseharidusest, korraldatavatest kutsemeistrivõistlustest „Noor meister” ja õpilaste osalemisest EuroSkillsi ja WorldSkillsi võistlustel. Viimasel päeval olid õppelähetuses osalejad külas Tallinna teeninduskoolil, kus koolijuht andis ülevaate teeninduserialade õpetamisest ja kutsekoolide koostööst. Osalejate hinnangul möödus aeg lennates ja sooviti, et lähetus kestaks veel. Mitmed osalejad pikendasidki oma Eestis viibimise aega nädala võrra.

Õppelähetus on hea võimalus leida uusi kontakte edaspidiseks rahvusvaheliseks koostööks. Lisaväärtuseks kujunesid osalejate vestlusringides jagatud kogemused ja kokkulepped teha tulevikus koostööd. Narva kutseõppekeskus sõlmis ka esimesed kokkulepped: alustame Austria kolleegiga koostööd töökohapõhises õppes ja meie kutseõpetaja esineb selle aasta oktoobris Sloveenias korraldataval mehhatroonika heade praktikate konverentsil. Plaanime Leonardo da Vinci programmis alustada koostööd õpilaste praktikate ja töötajate õpirännete korraldamiseks.

Hea praktika innustab

Üheks oluliseks tulemuseks saab pidada õppelähetuses osalejate tõdemist, et nad soovivad oma koolis, asutuses või organisatsioonis samuti õppelähetuse korraldada. See rõõmustab, sest enamiku osalejate jaoks oli Narva õppelähetus esimene sellelaadne kogemus: kui meie tehtust saavad kolleegid innustust, oleme väga rahul.

Kõigile õppelähetusel osalenutele soovitan hakata korraldajaks. Sisukad arutelud ja kiitev tagasiside, mida oma meeskonnaga korraldatud nädalase õppelähetuse osalejatelt saate, annab energiat edasisteks töödeks.

Kes aga ei ole Euroopa haridusjuhtide õppelähetusel osalenud, sellel soovitan seda kindlasti teha. Enne suvepuhkust on õige aeg mõelda uue õppeaasta plaanidele. Kandideerige julgelt õppelähetusele, tähtaeg on 15. oktoober. Täpne info hariduskoostöö keskuse kodulehel.

Metallitöö meistriklassis.

Metallitöö meistriklassis.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!