Keelmikas kohtumine Wiedemanniga

8. juuni 2013 Mari Klein - Kommenteeri artiklit

Kas sattusite mõne aasta eest nägema NO-teatris Anu Lambi lavastatud näidendit Johannes Aaviku keeleuuendustest? Minule jättis see sügava mulje. Ja kui minu puhul võib ehk erialast tulenevalt täheldada pisut äärmusse kalduvat huvi keele ja kirjanduse vastu, siis mu kaasa, kelle haridus ei ole filoloogiline, tuletab seda etendust minu suureks rõõmuks ja üllatuseks aeg-ajalt suure vaimustusega meelde ja mäletab sealt detaile rohkem kui mina.

See kõik meenus mulle seoses sellega, et keeleteadlane ning haridus- ja teadusministeeriumi keelepoliitika nõunik Jüri Valge on koostöös Loomingu Raamatukoguga üllitanud samalaadse ja -väärse lavapildi kõigi seniste Ferdinand Johann Wiedemanni auhinna laureaatide muhedalt utopistlikust kohtumisest akadeemiku endaga.

Raamatus kohtuvad omavahel näiteks Pent Nurmekund, Henn Saari, Nikolai Baturin, Juhan Peegel, Hella Keem, Eduard Vääri, Mati Hint, Mari Tarand ja Lennart Meri. Kokku 33 laureaati ning Wiedemann ise. Lisaks tuleb juttu paljudest vaimu- ja keeleinimestest. Austusest värske laureaadi vastu algab lugu tänavuse wiedemanlase, Valve-Liivi Kingisepa tutvustusega. Muu hulgas kõneldakse nii liivlastest kui ka Võromaast, nii Dorpatist kui ka Arensburgist, paljuski Wiedemanni enese mälestuste kaudu.

Nagu ütleb autor: „Selles raamatus on kahesuguseid lauseid. Ühed on ütlejate suust kunagi tõepoolest kõlanud. Teisi pole nad iial öelnud, aga oleksid võinud öelda.” See on nutikas ja andekas lugemine. Hariv pealekauba. Julgen uskuda, et mõne uue sõna leiab siit iga lugeja. Olgu selleks „tilisang” või „eliting”. Ja kui just mitte sõna, siis keeleajaloolise teadmise igatahes.

Sellise raamatu kirjutamise põhjenduseks ütleb autor, et kui vaatas ühel konverentsil saalis istuvaid teenekaid keeleinimesi, tekkis tal kurbus, et eesti rahvas oma keele heaks nii palju teinud inimestest nii vähe teab. Ma loodan, et saan selle olukorra parandamiseks siinse tutvustamisega lisada tema suurele kaljurahnule omalt poolt paar pisikest liivatera. Ja loodan väga, et ka see lugu kord lavalaudadele jõuab. Pileti broneeriksin juba nüüd.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!