Kerttu Rakke: Õpetaja laps ja paljajalu!

16. juuni 2013 - 2 kommentaari
Vasakul on noor pioneer, kelle kirjanikunimeks sai aastate möödudes Kerttu Rakke. Pilt on tehtud 1980. aasta kevadel.

Vasakul on noor pioneer, kelle kirjanikunimeks sai aastate möödudes Kerttu Rakke. Pilt on tehtud 1980. aasta kevadel.

Pean oma kooliks Võru 1. põhikooli (tollal Helene Kullmanni nimeline Võru 1. 8-klassiline kool). See on Võru linna vanim maja, mille olevat lasknud ehitada Võru linna asutaja Katariina II. Praegugi viib koolimaja eest pikk allee Tamula järve äärde Kreutzwaldi parki. 1960-ndatel ehitati majale juurde uus tiib, aga vanal osal oli minu kooliskäimise ajal tihti silt „varisemisohtlik”. Eks seda maja vaikselt ikka kõpitseti ka, kuni (vist) üheksakümnendatel põhjalikum remont tehti.

Minu emapoolses suguvõsas on palju õpetajaid ning seepärast suhtun ka mina kooli teistmoodi – erinevalt paljudest teistest kunagistest „raskestikasvatatavatest” näen õpetajaameti taga ka inimest ning mind kurvastab, et praegune bürokraatlik süsteem ning õpilaste „kliendiõigus” peletab koolist eemale paljud toredad inimesed. Ka mu ema Ene Kuus on õpetaja, ta on andnud saksa keelt nii mulle, mu õele kui ka minu pojale.

Olla õpetaja laps 1970-ndate Võrus polnud kuigi meeldiv: suured poisid narrisid, sõbrannad lootsid leebemat hindamist ja kui jooksin teistega koos koduõues, sosistasid majaümbruse mutid hämmeldunult: „Näe, õpetaja laps ja paljajalu!” Kunagi lubasin, et minust saab kas ema või õpetaja, ja senini olen seda lubadust peaaegu pidada suutnud.

Muide, tunnis ütlesin oma emale „teie”, sest tollal teietati õpetajaid ning minu ema arust olid reeglid järgimiseks kõigile. Kooliajast mäletangi vaid reegleid, mõned neist loogilised, mõned täiesti arusaamatud. Õnneks oli ka tunde, kus sai oma loovust näidata, ning nii meeldisidki mulle kunsti- ja muusikaõpetuse tunnid ning eesti keele tund siis, kui sai kirjandeid kirjutada.

Üks mälestusi pärineb 1979. aasta sügisest, kui käisin kolmandas klassis. Kuna meil oli tihti õpetajaist puudus, võttis tollane direktor Merry Kalda muusikaõpetajana tööle oma poja, praegu viiuldaja ning lauljana tuntud Indrek Kalda. Indrek oli siis vaevalt kahekümnene ja järgmisel aastal läks ta Tallinna õppima, ent sel talvel tõi ta meie kooli elevust päris mitmel rindel.

Õpetajate päeval korjas Indrek kooli pealt kokku kõik lapsed, kelle emad samas koolis töötasid (meid võis olla nii viis-kuus), ning vedas ühel vahetunnil õpetajate tuppa. Seal laulsime Indreku viiuli saatel „Minu emmekene koolis kõige parem ta” – tuntud laul pisut kohendatud sõnadega. Mäletan, et minu arust oli see üsna mittemidagiütlev ja kaugeltki mitte põnev mõte, ent meie emade näod olid heldimuspisarais. Mul on siiralt kahju, et hiljem pole ma oma emale kuigi palju rõõmupisarateks põhjust andnud.


2 kommentaari teemale “Kerttu Rakke: Õpetaja laps ja paljajalu!”

  1. Arthur Ruusmaa ütleb:

    Artikkel meeldis . Märkusena võiks õelda, et selle koolimaja ümber lasi Katariina II kuberner George Browne ettepanekul uue kreisilinna s.o. Võru ehitada. Võru eramõis ( sellest ka linna nimi) ehitati arvatavasti 1730-40 aastatel.

  2. Kadri ütleb:

    Olin ise ka õpetaja tütar. Väga tuttavad on sõnad “ise veel õpetaja tütar!”, sinna juurde kuulusid veel etteheitev pilk ja peavangutus. Minu ema andis eesti keelt ja kirjandust, seda nii mulle, kui mu vendadele.
    Ta ei kohelnud meid teistest erinevalt, ja meie tema lastena ei kasutanud kunagi ära asjaolu, et ta meie ema on. Ainuke eelis oli ehk, et mul oli alati olemas kodus kohustuslik kirjandus, mida ema ka lugema suunas.
    Andsin ka endale lubaduse hakata õpetajaks. Praegu võin öelda, et ametlikult õpetaja ma pole, kuid teistele nõuandja olen küll.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!