Reaali erakool sai koolitusloa

12. juuni 2013 - Kommenteeri artiklit

Haridus- ja Teadusministeeriumi koolituslubade komisjon otsustas tänasel erakorralisel istungil rahuldada RK Hariduse MTÜ (avalikkuses tuntud kui Reaali erakool või Kesklinna reaalkool) koolitusloa taotluse, teatas ministeerium. Avaldades ühtlasi muret selle pärast, et sellise praktika leviku puhul on oht, et põhiharidus muutub tasuliseks.

„Kooli loojad on kõik seadusest tulenevad formaalsed tingimused täitnud ja õiguslik alus koolitusloa andmata jätmiseks puudub, kuid ministeeriumi hinnangul osutavad kooli loomise asjaolud ja viis põhihariduse tasuliseks muutumise ohule, kui selline praktika levib. Koolitusloa allkirjastanud minister Jaak Aaviksoo sõnul näitab nii avalik debatt kui ka partnerite pöördumised, et teema on tunduvalt laiem ning olulisem ühest koolitusloast,” seisab haridus- ja teadusministeeriumi teates.

„Küsimus on selles, millises sunnas soovime oma põhiharidust arendada,” ütles minister. „Eesti tugeva põhihariduse vundament on olnud ühtluskooli põhimõte ja tasuta põhiharidus. Ülemaailmses võrdluses paistame silma oma põhikooli ühtlase tugevuse poolest, mis ei sõltu lapsevanemate rahakotist.”

„Seetõttu pole mõistlik, et riigi otsustuspädevus koolitusloa andmisel piirdub ainult dokumentide formaalse kontrollimisega, mistõttu seame eesmärgiks, et sügisel arutab Riigikogu erakooliseaduse muutmisel ka seda küsimust,” lisas Aaviksoo.

Ministeeriumi teatel on nende ülesanne vaadata Eesti haridust ning koolivõrku tervikuna, samuti hinnata kehtiva õigusruumi mõjusid hariduse ja koolivõrgu arengule. Seetõttu loodab ministeerium, et Tallinna linn pöörab kõnealuse juhtumi valguses tähelepanu kitsaskohtadele oma hariduskorralduses, mis olid ka Reaalkooli kaubamärgi toel loodud tasulise erakooli loomise üheks põhjuseks. Ministeerium osutab negatiivsete tendentside süvenemisele suurt tähelepanu. Vajadusel tuleb sekkuda õiguskorralduse kaudu, kuigi sarnast olukorda saaks mõistliku  koolikorralduse kaudu vältida just kooli pidaja, kohalik omavalitsus.

Ministeerium on seisukohal, et Eesti haridus- ja poliitiline eliit peab leidma vastuse küsimustele, kuidas vältida hariduslõhede laienemist, ning sellele, et hea haridus ei muutuks tasulise hariduse sünonüümiks. Väikese rahvaarvu juures, kus iga laps on väärtus, peame hoidma oma rahvusvaheliselt hinnatud tugevat  põhiharidust ning astuma vastu stsenaariumile, kus juurdepääs kvaliteetsele ja hea mainega põhiharidusele hakkaks sõltuma lapsevanema rahakotist, seisab teates.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!