Valikkursuste õpetamine hõlbustub

14. juuni 2013 Sirje Pärismaa - Kommenteeri artiklit

12. juunil tutvustati Tallinna Reaalkoolis gümnaasiumi matemaatika ja loodusainete valikkursuste uusi õppematerjale. Osalejad tõdesid, et õpetamine-õppimine läheb nüüd hõlpsamaks, sest pole enam vaja kõiki õppematerjale ise välja töötada.

Komplekti kuuluvad õpik, töölehtede kogumik , e-kursus Moodle’is, õpetajaraamat ning teised vajalikud lisamaterjalid. Uued õppematerjalid on valminud Eesti Teadusagentuuri programmi TeaMe raames ja Euroopa Sotsiaalfondi toel ning on 1. juulist tasuta kättesaadavad nii õpetajaile kui ka õpilastele hariduse infotehnoloogia sihtasutuse (HITSA) Moodle’i e-õppe keskkonnas ja portaalis www.koolielu.ee .

TeaMe programmi õppematerjalide koordinaatori Katrin Saarti (pildil) sõnul osalesid materjalide koostamisel nii ülikoolide esindajad kui ka tegevõpetajad ja haridustehnoloogid.

„Hanget välja kuulutades oli meil meeskondadele erinevate kompetentsuste nõue, et ei sünniks väga koolikauge õppematerjal,” rääkis Saart. 1-2  Katrin SaatKaheksast kursusest kuuele õnnestuski esimesel katsel tegijad leida, kuid kahele valdkonnale ei laekunud algul pakkumisi. Seepärast valmivadki „Elu keemia” ja „Joonestamine” alles novembris.

„Väga oluline on, et materjalid katsetati koolides läbi,” rõhutab Saart. „Mitte ainult Tallinna ja Tartu koolides, vaid ka kaugemates kohtades (Kuressaares, Narvas, Jõgeval, Raplas, Paides, Viljandis jm). Kokku prooviti uusi materjale 37 koolis, mõnes koolis oli ka kaks kursust.

„Ei teagi, millal viimati niimoodi õppematerjale tehti, et need ka läbi katsetati,” ütleb Saart. „Retsensioonid tellisime nii ülikoolist kui ka õpetajailt. Koosolekutel arutasime ettepanekud läbi. Retsensendid nägid nii õpetajate kui ka õpilaste tagasisidet. Selle põhjal tehti muutused. Arvan, et tulemuseks on väga kvaliteetsed materjalid.”

Õpetajad tahavad juhiseid

Õpetajate arvamustest koorus enim välja, et tahetakse konkreetseid ettekirjutusi, juhiseid, tunnikavasid, plaane, kui palju kulub aega mingi asja jaoks. Slaidide kohta anti kahesugust tagasisidet. Sisukamate slaidide puhul leiti, et on liiga palju teksti, aga kui seda ei olnud, siis taheti, et oleks.

Samuti soovisid õpetajad teemade kohta rohkem taustainfot, kuna osa valdkondadega, nagu majandusmatemaatika, geoinformaatika, pole nad ise kokku puutunud. Eriti vanemad õpetajad kardavad ja soovivad rohkem tuge.

Uute õppematerjalide kasutamiseks tulevad ka koolitused Eduko programmi raames.

Komplektid pannakse üles serverisse, kust neid saab endale alla laadida. Osa õpetajaid avaldas soovi materjale ka paberil saada, kuid programmis ei seatud seda sihiks. Kes soovib, võib endale alati välja printida.

„Ega õpilased vajagi paberit,” muheleb Saart. „Nemad on harjunud arvutis töötama.”

Eesti Teadusagentuur on kuulutanud välja juba uue hanke järgmiste materjalide koostamiseks. Tellitakse lisamaterjale neljale gümnaasiumi põhikursusele keemias, füüsikas, bioloogias, matemaatikas. Simulatsioonid, mängud jms peaks toetama õpetajat ainekursuse põnevamaks tegemisel ja andma talle tuge.

——

TeaMe programmi raames valmisid järgmised õppekomplektid:

  • loodusteadused, tehnoloogia, ühiskond
  • mehhatroonika ja robootika
  • arvuti kasutamine uurimistöös
  • rakenduste loomise ja programmeerimise alused
  • geoinformaatika
  • majandusmatemaatika elemendid
  • joonestamine (valmib novembris)
  • elu keemia (valmib novembris)

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!