Noored õpetlased lähevad tudeerima Yale ja Edinburghi, Harvardisse ja Birminghami

31. juuli 2013 - Kommenteeri artiklit

Homme antakse Vanalinna Hariduskolleegiumis kümnendat korda üle 4000 euro suurused noore õpetlase stipendiumid, mis võimaldavad 12 andekal gümnaasiumilõpetanul minna õppima mõnda maailma tunnustatud ülikooli, teatas sihtasutuse Archimedes pressiesindaja. 

Stipendium on ühekordne toetus neile, kes alustavad sügisel õpinguid mõnes välisülikoolis. Enamik selleaastaseid stipendiaate läheb õppima mainekatesse USA ülikoolidesse nagu Harvard ja Yale või Suurbritanniasse Edinburghi ja Birminghami. Stipendiume antakse arusaamises, et omandatud tarkusi rakendatakse pärast õpingute lõppu Eesti hüvanguks.

„Kulud, mis välismaal õppimisega kaasnevad, on tegelikult palju suuremad ja see ühekordne toetus aitab tudengil esimesel aastal paremini sisse elada,” ütles SA Archimedes stipendiumiprogrammi konsultant Kristiina Vaik.

Kui kahel viimasel aastal on stipendiumi saajate hulka sattunud ülekaalukalt palju bioteaduste ja füüsikaliste loodusteaduste erialade esindajaid, siis sel aastal on stipendiaatide erialavalik mitmekesisem: näiteks visuaalne kommunikatsioon, kriminoloogia, sotsiaalteadused, moekunst, tsiviilehitus, füüsika ja astronoomia.

„Taotlejate tase on viimastel aastatel märgatavalt tõstnud ja hindajate valik seetõttu palju keerulisem.” tõdes Vaik. Ta lisas, et sellise tasemega noortel ei ole keeruline sisse saada maailma tippülikoolidesse.

Eraettevõtete, haridus- ja teadusministeeriumi ning SA Archimedes koostöös välja antava stipendiumi fondi annetasid tänavu 17 eraisikut 26 000 eurot, ministeerium lisas 22 000 eurot.

Stipendiumi nõukogu liikme Tõnu Pekki sõnul on suur osa annetajatest ise õppinud väljaspool Eestit ja oskavad tänu sellele hinnata tipptasemel hariduse ja rahvusvahelise eriala-võrgustiku väärtust. „Kultuuri ja majanduse elujõulisuse tagamiseks on väga tähtis toetada teadmiste ning kogemuste vahetust ning võimekate inimeste riigipiire ületavaid ambitsioone,” ütles ta.

Kokku laekus SA-le Archimedes sel aastal 39 taotlust. Esimest korda anti stipendiumi välja 2004. aastal, mil 28 taotleja hulgast valiti kuus stipendiaati.

2013. aasta noore õpetlase stipendiumi saajad on:

 1. Aleksandra Jartseva – The University of Edinburgh, Suurbritannia (Biochemistry);
 2. Andres Erbsen – Massachusetts Institute of Technology, Ameerika Ühendriigid (Electrical Engineering and Computer Science);
 3. Hanna-Stina Sonts – University of Bath, Suurbritannia (Civil engineering);
 4. Jüri-Mikk Udam – Harvard University, Ameerika Ühendriigid (Chemical Engineering Physics and Chemistry);
 5. Kristo Ment – Yale University, Ameerika Ühendriigid (Physics and Astronomy);
 6. Ksenia Popova – Birmingham City University, Suurbritannia (Fashion Design with Design for Performance);
 7. Mihkel Hiob – University of Exeter, Suurbritannia (Mathematics with Finance);
 8. Monika Härma – Sciences Po, Prantsusmaa (Social Sciences);
 9. Pauline Marie Korp – Arts University Bournemouth , Suurbritannia (Visual Communication);
 10. Sandra Schumann – Harvard University , Ameerika Ühendriigid (Informatics and Mathematics);
 11. Roberth Kulbin – The University of Edinburgh, Suurbritannia (Computational Physics);
 12. Katriin Bachmann – Durham University, Suurbritannia (Criminology).

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!