Luua Metsanduskool tähistab 65. sünnipäeva

23. aug. 2013 - Kommenteeri artiklit

Homme kogunevad Luua Metsanduskooli vilistlased, endised ja praegused töötajad Luuale, et tähistada kooli 65. aastapäeva, teatas keskkonnaministeeriumi pressiesindaja.

1947. aastaks loodi toonases Eestis metsamajandusministeerium ja enam kui 50 uut metskonda, mis suurendas vajadust metsamajandusliku tööjõu järele. Puudus oli abimetsaülematest, metsnikest ja metsavahtidest. 1948. aasta kevadel otsustas metsamajandusministeerium asutada kaheaastase õppeajaga metsakooli just Luuale, sest seal oli olemas õppehooneks sobiv mõis kõrvalhoonetega, liigirikas park ja suur ning mitmekesine mets. Toona sai kool nimeks kohaliku valla nime järgi Kuremaa Metsakool. Kooli algusajast kuni tänaseni on tehtud kooli juures hulgaliselt ehitustöid, sest õpilaste arv järjest kasvas ning kooli nimigi on 65 aasta jooksul vahetunud üsna tihti, tulenedes rajooni, asula või külanõukogu nimest või alluvussuhtest. Tänaseks on Luua Metsanduskoolist kujunenud rahvusvaheliselt tunnustatud loodushariduse kompetentsikeskus, kus õpe toimub metsanduse, aianduse ja loodusturismi erialadel, kirjeldatakse kooli ajalugu Luua Metsanduskooli ja keskkonnaministeeriumi ühises pressiteates.

„Oleme viimase paarikümne aastaga loonud sidemeid teiste riikide metsanduslike õppeasutustega, kellega teeme aktiivselt koostööd. Näiteks koostöös Soome, Hollandi, Austria, Saksamaa ja paljude teiste koolidega on õpetus Luual saanud senisest palju praktilisema suuna ning meie õpilased ja õpetajad käivad igal aastal praktikal välismaal,” sõnas Luua Metsanduskooli direktor Haana Zuba-Reinsalu. „Viimastel aastatel on meie õpilased näidanud eriti häid tulemusi. Näiteks metsandusõpilased on erialastel võistlustel üle-euroopalistel võistlustel esiviisikus, individuaalseid kohti raievõistlustelt jagub ka esikolmikusse.”

„Viimase 65 aasta jooksul on Eesti metsade majandamine toimunud väga suures osas Luua Metsanduskoolist pärit spetsialistide abil. Luua kooli taustaga keskastme juhid ja oskustöölised on näidanud, et nad saavad oma töödega väga hästi hakkama. Esimesena Balti riikidest hakati taasiseseisvunud Eestis just Luual koolitama kaasaegset metsatehnikat tundvaid spetsialiste. Oluline on teadmine, et Luual omandatud elukutse on heaks konkurentsieeliseks tööturul,” ütles keskkonnaministeeriumi kantsler ja Luua Metsanduskooli nõukogu esimees Andres Talijärv.

Luua Metsanduskooli on tänaseks lõpetanud ligikaudu 4800 vilistlast, viimase 10 aasta jooksul on täienduskoolitustel osalenud umbes 8000 inimest. Kooli erialavalik on laiem, kui nimest loetav, hõlmates metsanduse kõrval ka aiandust ja loodusturismi. Õppida saavad igas vanuses õpilased, koolitatakse põhikooli ja gümnaasiumi baasil. Täiskasvanuile pakutakse erialaseid täienduskoolitusi. „Meie jaoks oluline märksõna on elukestev õpe ning õppija jaoks paindlikud õppevormid, sealhulgas töökohal õppimine,” selgitas Zuba-Reinsalu. „Teeme tihedalt koostööd ettevõtetega, sest ühiselt vastutust kandes saame tagada tööturule vajalike teadmiste ja oskustega spetsialistide ettevalmistamise.”

Homne, kooli 65. aastapäevale pühendatud sündmus algab 60 aastat tagasi rajatud puukooli-arboreetumis ning tutvumiseks on avatud ka kõik muud koolihooned. Mõisahoones toimub direktori vastuvõtt külalistele ning klubihoones peetakse pidulik aktus. Kõik vilistlased on taas oodatud koolipinki, kus kooli praegused õpetajad tuletavad meelde juba õpitud koolitarkusi. Tunnid hõlmavad dendroloogiat, üldaineid, metsanduslikku viktoriini ja maastikuehitust.

Lisainfot kooli õppevõimalustest ja ajaloost leiab siit: http://luua.edu.ee/.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!