Ministeerium kaasajastab haridustöötajate kvalifikatsiooninõudeid

12. aug. 2013 - Kommenteeri artiklit

Haridus- ja Teadusministeerium saatis möödunud nädala lõpus partneritele kooskõlastamiseks määruse eelnõu, mille eesmärk on kevadel vastuvõetud Põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse alusel kaasajastada põhikoolis ja gümnaasiumis töötavate direktorite, õppealajuhatajate, õpetajate ja tugispetsialistide kvalifikatsiooninõuded. Lisaks seni nõutavale haridustasemele on välja toodud ka töötamiseks vajalikud pedagoogilised ja juhtimisalased kompetentsid.

„Senised nõuded panid põhirõhu formaalsele erialale ja haridustasemele – uus süsteem usaldab samavõrd kutsesüsteemi ja peab esmaoluliseks töötaja pädevusi, mida hindab tööandja. See võimaldab langetada töölevõtmisel sisulisi otsuseid ja avab pedagoogikarjääri inimestele, kelle ülikoolidiplomil pole üksnes õpetaja eriala. Eesti koolis peab olema avatud süsteem, kus lisaks pedagoogilisele pädevusele on esindatud ka erinev elu- ja töökogemus – nii on võimalik ühendada koolitarkus elutarkusega,” ütles haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo.

Kui seni olid kehtestatud kvalifikatsiooninõuded väga detailselt ligi 30 ametikohale, siis nüüd puudutab see ainult direktoreid, õppealajuhatajaid, õpetajaid ja tugispetsialiste. Teiste õppeasutuse töötajate – huvijuht, pikapäevarühma ja õpilaskodu kasvataja, ringijuht jne – ametisobivuse sisuline hindamine on õppeasutuse pidaja või õppeasutuse direktori pädevuses. Võrreldes kehtiva määrusega on lisatud sotsiaalpedagoogi ametikoha kvalifikatsiooninõuded.

Muudatused ei mõjuta põhikoolis ja gümnaasiumis seni töötavaid direktoreid, õppealajuhatajaid, õpetajaid ja tugispetsialistide, kes vastasid enne käesoleva aasta 1. septembrit kehtinud kvalifikatsiooninõuetele. Nõuded puudutavad neid, kes asuvad tööle alates algavast õppeaastast. Pedagoogilisi kompetentse on tulevikus ülikooli õpetajakoolituse diplomi kõrval võimalik tõestada ka läbi kutsesüsteemi.

Muudatuste väljatöötamisse on lisaks HTM-ile panustanud Eesti Õpetajate Liidu, SA Noored Kooli, Eesti Koolijuhtide Ühenduse, Eesti Haridustöötajate Liidu, SA Eesti Kutsekoda, Eesti Linnade Liidu, Eesti Maaomavalitsuste Liidu, Tartu Ülikooli, Tallinna Ülikooli, Eesti Õpilasesinduste Liidu ja Eesti Lastevanemate Liidu esindajad.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!