Tugiõpilased alustavad kooliaastat TORE suvekoolis

23. aug. 2013 - Kommenteeri artiklit

24.–26. augustini koguneb üle 100 noore ja peaaegu 20 täiskasvanut 16 koolist ja kahest noortekeskusest Kloogaranna Noortelaagris toimuvasse üle-Eestilisse tugiõpilaste suvekooli „Annan endast parima!”, et õppida suhtlemis- ja toimetulekuoskusi üksteise märkamiseks ning aitamiseks koolis. Juba teist aastat järjest tulevad TORE suvekooli ka naaberriigi Soome tugiõpilased.

„Kolmepäevase suvekooli korraldajate eesmärk on luua tegev-tugiõpilastele ja juhendajatele soodsat tingimused põnevateks enesetäiendusteks, et nad saaks koolikeskkonnas toimivat ja tõhusat tugiõpilastegevust ellu viia,” ütles MTÜ Noorteühingu Tugiõpilaste Oma Ring Eestis (TORE) tegevjuht ja suvekooli peakorraldaja Marju Jaanimäe.

Tugiõpilastegevus on Eestis kestnud üle 17 aasta, Soomes aga juba üle 40 aasta. TORE-tegevusse on haaratud üle 70 Eesti kooli. Marju Jaanimäe rõhutab: „Mida rohkem on klassis ja koolis heade sotsiaalsete oskustega noori, seda suurem on positiivne mõju klassile ja kogu koolile. Heas õhkkonnas jääb vähem ruumi negatiivsetele juhtumitele nagu kiusamine ja tõrjumine.”

Tugiõpilasliku käitumise eelduseks on sotsiaalsete oskuste olemasolu. „Kuid need oskused ei teki iseenesest – selleks tuleb pidevalt õppida!” selgitab Jaanimäe. Juba tugiõpilaste stardikoolitusel õpivad noored eneseväljendust, kaaslase märkamist, kuulamisoskusi, toimetulekut ebaõnnestumisega jne.

Jaanimäe jätkab: „Kevadel toimunud rahvusvahelisel tugiõpilasteemalisel veebikohtumisel, kus osalesid esindajad Soomest, Rootsist, Ungarist, Taanist ja Eestist – tõid teiste maade tugiõpilastegevuse elluviijad kokkuvõttes välja, et Eesti TORE tugiõpilastegevus on inspireeriv kahe asja poolest: oma suursündmuste poolest (suvekool, konverents), mille korraldusmeeskonda või koolitajate sekka kuuluvad alati ka noored ise ja üldise väga hea noorte kaasatuse poolest ühingu arengusse ning tegevustesse.” Tänavuse suvekooli korraldusmeeskonda kuulub 12 vabatahtliku noort üle Eesti. Soomlastega koos moodustub üks grupp, kus räägitakse inglise keeles ja koolitusedki toimuvad inglise keeles.

Suvekoolis aitavad noortel enda sotsiaalseid oskusi parendada erinevad tegijad: Türi Põhikooli TORE juhendaja Aili Avi läheb kultuuripärandi aasta puhul ajas tagasi ning õpetab kooslaulmist ja -mängimist meie vanavanemate keeles; Sikupilli Keskkooli TORE juhendaja Kristi Lilium õpetab märkama viipekeele võlu.  Kolm koolitajat tulevad MTÜ-st Koostöökoda: Lydia Kruusmann viib läbi suhtlemisõpet, Annika Agu-Aasrand juhendab, kuidas ise-endast paremini aru saada, Helina Lillsoo treenib noorte meeskonnatöö oskusi.

Olulise osa suvekooli õpitegevusest moodustavad näpunäited ja õpetused ka TORE juhendajatele, et suvekooli kogemust hiljem koolides praktikasse viia.

TORE-suvekooli elluviimist toetab haridus- ja teadusministeerium ning Hasartmängumaksu Nõukogu.

Lisainfot leiab siit: www.tore.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!