Algab kitarriterminite loomise võistlus

23. sept. 2013 - Kommenteeri artiklit

Kitarriajakirja numbreid lehitsedes torkab kiiresti silma, et peaaegu igas loos on paar – vahel isegi paarteist – sõna või väljendit, mis eristuvad kursiivis. See näitab, et meil pole hea hulga mõistete märkimiseks eestikeelset sõna ja peame kasutama muukeelset. Et aidata oma eriala terminoloogias laiutavaid lünki täita, kuulutame välja sõnavõistluse, leidmaks omakeelseid vasteid mõistetele, mida meil pole, aga mille järele vajadus on ilmselge, teatasid ajakirja Kitarr väljaandjad.

Nende sõnul on paljud kitarriterminid Eestis kasutusel ingliskeelsetena, kuid nad on veendunud , et kitarrindus Eestis pole ajutine ega vähetähtis nähtus, millest peabki jääma võõrkeelsete sõnadega rääkima. „Asjad, mille järele vajadus on pidev, võiksid ikka endal olemas olla. Ka kitarrist ei käi pilli igal õhtul naabrimehelt laenamas,” seisab teates.

Kitarriasjatundjad annavad endale aru, et muusikavaldkonda läbinisti eestikeelseks muuta oleks naiivne soov ning see pole ka nende eesmärk, kuid arvavad ometi, et on mõttekas leida suupärased vasted sõnadele, mida sageli kasutatakse.

„Tegelikult on asi enamas kui pelgalt otstarbekuses – omakeelse sõnavara olemasolu või puudumine viitab sellele, kui palju me ühest või teisest valdkonnast peame või kui tähtsana enda rolli selles näeme. See on pisut enesehinnangu küsimus ka…” tõdes ajakirja keeletoimetaja Heli Saar

Eestikeelset vastet vajavaid termineid saab vaadata ja eestindada aadressil www.kitarr.ee/termin. Pakutavaid sõnu aitavad kitarristidel vaagida terminoloogid. Parimaid sõnaloojaid ootavad auhinnad.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!