Arvo Pärt alustab Tartu Ülikoolis loengusarja

23. sept. 2013 - Kommenteeri artiklit

Kolmapäeval, 25. septembril kell 14.15 on kõik huvilised oodatud Tartu Ülikooli (TÜ) aulasse kuulama TÜ vabade kunstide professori ametisse nimetatud maailmakuulsa helilooja Arvo Pärdi seminarisarja „Sõna ja muusika: seminarid Arvo Pärdi loomingust” avaseminari, teatas ülikooli pressiesindaja.

Seminaride sarja „Sõna ja muusika” peamine läbiviija on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor Toomas Siitan. Avaseminari teema on „Pärt ja modernism: Arvo Pärdi kompositsioonilaadi kujunemisest 1960. aastatel ja tema vastuolulisest suhtest modernistliku esteetikaga”.

Arvo Pärt on valitud 2013/2014. õppeaastal vabade kunstide professori ametisse. Vabade kunstide kutsutud professori ametikoht on TÜ filosoofiateaduskonnas loodud ülikooli liikmeskonna vaimsuse ja loovuse mitmekülgseks arendamiseks. Vabade kunstide professori nimetab rektor ametisse üheks akadeemiliseks aastaks. Alates 1993. aastast on TÜ vabade kunstide professori ametit pidanud teiste hulgas Hando Runnel, Jüri Arrak, Jaan Kross, Elmo Nüganen, Vello Salo, Sirje Helme, heliloojatest Veljo Tormis ja Helena Tulve.

Pärt sündis 1935. aastal Paides. Ta õppis kompositsiooni Heino Elleri juures Tallinna konservatooriumis (1957-1963). Oma esimesed heliteosed komponeeris Pärt õpingute ajal, seejärel jätkas ta muusika kirjutamist helirežissööri töö kõrvalt Eesti Raadios (1958-1967). Alates 1967. aastast on Pärt vabakutseline helilooja.

Arvo Pärt on nimetatud kümne ülikooli audoktoriks, talle on määratud hulk autasusid, aunimetusi ja preemiaid, nende seas väga kõrgelt hinnatud Lėonie Sonningi muusikapreemia (2008), Istanbuli rahvusvahelise muusikafestivali elutööpreemia (2010), Baltimaade kuvandi rikastamise auhind (2010) ja Konrad Adenaueri fondi tunnustus (2011). 2011. aastal nimetati Pärt Paavst Benedictus XVI kultuurinõukogu liikmeks ning valiti Eesti teaduste akadeemia akadeemikuks.

Rohkem infot varasemate vabade kunstide professorite kohta leiab filosoofiateaduskonna kodulehelt.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!