Kas lapsed võivad kooli kõrvalt ­töötada?

6. sept. 2013 - Kommenteeri artiklit

Vastab Indrek Kilk, haridus- ja teadusministeeriumi jurist

Seadus ei keela alaealisel töötada kooli ajal, kuid seda vaid juhul, kui töölkäimine ei takista hariduse omandamist.

Töölepinguseaduse (edaspidi TLS) § 43 lõige 4 sätestab alaealiste töötajate tööaja piirmäärad lähtuvalt alaealise vanusest ja koolikohustusest. Tööaja kokkuleppimisel on lisaks alaealise vanusele vaja kindlaks teha, kas ta on koolikohustuslik või mitte. Kui tööandja ja töötaja ei ole leppinud kokku lühemas tööajas, on täistööaeg (lühendatud täistööaeg) 7–12-aastasel – 3 tundi päevas ja 15 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul; 13–14-aastasel või koolikohustuslikul töötajal – 4 tundi päevas ja 20 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul; 15-aastasel töötajal, kes ei ole koolikohustuslik (nt on põhikooli lõpetanud) – 6 tundi päevas ja 30 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul; 16-aastasel töötajal, kes ei ole koolikohustuslik, ja 17-aastasel töötajal – 7 tundi päevas ja 35 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul. Ületunnitöö kokkulepe alaealisega on TLS § 44 lõike 2 alusel tühine.

TLS kaotas ära õhtuse töö mõiste ja sätestab ainult öötöö, mis on töö tegemine ajavahemikus kl 22–06. Alaealise isiku töötamise puhul näeb seadus ette üldise piirangu, mille kohaselt alaealine ei tohi töötada ajavahemikus kl 20–06. Üldisest piirangust on tehtud ka üks erand, mille kohaselt on alaealisel lubatud töötada ajavahemikus kl 20–24 juhul, kui ta teeb kerget tööd täiskasvanu järelevalve all kultuuri-, kunsti-, spordi- või reklaamitegevuse alal. Üldise tööaja piirangu kõrval näeb seadus ette veel täiendava piirangu kooli ajal töötamisele. Selle järgi on tühine kokkulepe, mille kohaselt koolikohustuslik alaealine kohustub tegema tööd vahetult enne koolipäeva algust. Varajane tõusmine ja töö tegemine enne koolipäeva algust väsitab õpilast ja takistab hariduse omandamist.

Lisaks sellele, et seadusandja on alaealistele sätestanud ranged tööaja piirangud ja keelanud ületunnitöö, on ta pidanud vajalikuks määrata kindlaks ka alaealiste igapäevase puhkeaja kestuse (vt TLS § 51 lõige 2). Alaealise töötaja põhipuhkus on 35 kalendripäeva. Koolikohustuslikul alaealisel on õigus nõuda puhkust koolivaheajal. Siin on mõeldud olukorda, kus alaealine töötab mitte ainult koolivaheajal, vaid pidevalt.

Alaealise töötamisega seotud erinõudeid reguleerib lisaks TLS-ile ka töötervishoiu ja tööohutuse seadus, mille kohaselt peab tööandja looma alaealisele töötajale sobivad töö- ja olmetingimused ning töökorralduse ja järgima alaealiste töölerakendamisel nende ohutuse tagamiseks õigusaktidega sätestatud piiranguid. Vabariigi valitsuse 11. juuni 2009. a määrus nr 94 „Töökeskkonna ohutegurite ja tööde loetelu, mille puhul alaealise töötamine on keelatud” nimetab konkreetsed füüsikalised, keemilised, bioloogilised ja psühholoogilised ohutegurid ning tootmisprotsessid, mille ilmnemisel ei tohi tööle lubada alla 18-aastast töötajat.

Alaealistega töölepingu sõlmimise kord on sätestatud TLS-i §-des 7 ja 8. Juhul, kui tööandja rikub alaealisega töölepingu sõlmimisel töölepingu seaduse §-st 7 tulenevaid piiranguid, on tööleping tühine. Alaealiste töösuhete regulatsiooni kohta vaata ka „Alaealise töötamine koolivaheajal” (ÕpL 14.06).


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!