Kuressaares kuulutati välja tänavune koolirahu

2. sept. 2013 - Kommenteeri artiklit

Kuressaare keskväljakul kuulutati pühapäeval välja traditsiooniline koolirahu. Sümboolsele lepingule kirjutasid alla haridus- ja teadusministeeriumi kantsler Janar Holm, Kuressaare linnapea Mati Mäetalu, Eesti Lastekaitse Liidu president Loone Ots, Eesti Õpilasesinduste Liidu juhatuse esimees Britt Järvet ning Kuressaare õpilaste esindajad ja direktorid, kes saabusid keskväljakule oma koolide juurest rongkäikudega.

„Oleme üks 13 Eesti linnast, kus on koolirahu välja kuulutatud. Meie linnal on olemas kõik need eeldused, et olla tänasel tarkusepäeval Eestis pilgupüüdjaks ning siit võib üle-eestilise koolirahu välja kuulutada,” kõneles Kuressaare linnapea Mati Mäetalu. „Olgem valmis koostööks ja kompromissideks, märgake ja aidake abivajajaid, olge üksteisega arvestavad ja heatahtlikud. Rahulikku meelt ja mõistmist uuel õppeaastal kõigile nii 2013. aasta koolirahu linnas kui kõikjal Eestis.”

Ilusat kooliaastat soovis ka haridus- ja teadusministeeriumi kantsler Janar Holm, sõnades, et täna võiksime kõik anda ühise lubaduse, et uuel õppeaastal ei ole enam kedagi, kes tunneb end koolis üksi või halvasti.

Lastekaitse liidu president Loone Ots pani aga algavaks kooliaastaks südamele, et lapsed usaldaksid oma kooli ja üksteist, samuti oma õpetajaid ja neid teadmisi, mida koolist saab. „Tänavune koolirahu moto – Koos on kena! – on tore, ent tähtis on mõelda, et see kena tuleb ainult siis, kui üksteist usaldame ja armastame,” lausus Ots.

Sel aastal on koolirahu moto „Koos on kena!”, millega Kuressaare õpilased rõhutavad koolides positiivse õhkkonna olulisust ja usaldust õpilaste ja õpetajate, noorte ning täiskasvanute vahel, et hoida üksteist arvestavat ning toetavat koolikultuuri – et kõigil oleks koolis kena olla ning hommikul saaks rõõmsal meelel kooli tulla ja sealt rahuoluga lahkuda.

Koolirahu programm kestab terve õppeaasta ning lisaks spetsiaalselt koolirahule pühendatud üritustele saavad koolid siduda ka oma klassijuhatajatunnid ning üritused koolirahu sõnumi levitamisega. Kuressaare koolirahu meeskonnal on kavas hulk põnevaid ettevõtmisi, muu hulgas üle-eestiline konverents, kus programmis osalenud koolide õpilased saavad tutvustada oma kogemusi, rääkida õnnestumistest ja probleemidest ning esitleda õpilasuurimusi.

Koolirahu liikumise eesmärk on saavutada üheskoos turvaline ning sõbralik koolikeskkond. Koolirahu toetab kooli enese initsiatiivi koolikeskkonnast tulenevate probleemide lahendamisel, propageerides rõõmsameelset  ja turvalist keskkonda, kus kõigil on hea olla.

Varasematel aastatel on koolirahu linna tiitlit kandnud Tallinn, Tartu, Põltsamaa, Viljandi, Valga, Narva, Tartu, Pärnu, Põlva, Elva, Jõgeva ja Sillamäe. Kuressaares kuulutati välja koolirahu linn 2014, milleks on Viljandi. Esmakordselt toimus aktsioon 1999. aastal Tallinnas.

Oma tervituse kooliaasta alguse puhul saatis eile ka lasteombudsman, kes pani kooliaasta alguse tervituses õpilastele südamele, et nad austaks ja hoiaks kõiki koolipere liikmeid ning astuks välja nende kaitseks, kellele liiga tehakse. Lisaks kutsus ta lapsevanemaid üles lapsi rohkem tunnustama ja toetama ning juhtis tähelepanu õpetajate rollile laste väärtussüsteemi kujunemises.

Lasteombudsman, kes kevadel laste kirjutiste põhjal tõdes, et Eesti lapsed muretsevad palju enda edukuse ja hakkamasaamise pärast, rõhutas oma pöördumises, et hea haridus tähendab midagi muud kui head hinded tunnistusel – see tähendab haritust. Lisaks märkis ta, et selleks, et lapses säiliks loovus, uudishimulikkus ja avastamisrõõm, peab tal olema koolis hea olla. Lapsel on koolis hea olla ja õppida, kui teda märgatakse ja tunnustatakse ning austatakse tema erinevusi, kui teda ei kiusata, kui lapsevanemad tunnevad huvi tema koolielu vastu ning kui lisaks koolitööle jääb igas päevas aega puhkamiseks ja mängimiseks.

Lasteombudsmani kooliaasta alguse tervituse täisteksti leiab siit.

Koolirahu välja kuulutamine Kuressaares. Fotod: Valmar Voolaid

Koolirahu välja kuulutamine Kuressaares. Fotod: Valmar Voolaid


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!