Põlvamaad avastamas

10. sept. 2013 Helis Hani, Piret Jõul ja Taimi Ruusmäe Tartu Kivilinna Gümnaasiumi klassiõpetajad, looduslaagri korraldajad - Kommenteeri artiklit

Juunikuu alguses osalesid nelja kooli õpilased kahepäevases looduslaagris Põlvamaal. Laagris osalejad olid pärit erinevatest Eesti paikadest – Tartust, Narvast ja Muhust. Koolidevaheline looduslaager sai võimalikuks Tartu Kivilinna Gümnaasiumi õpetajate Helis Hani, Piret Jõuli ja Taimi Ruusmäe initsiatiivil ning Keskkonnainvesteeringute Keskuse toel.

Looduslaagri eesmärgiks oli tutvuda Põlvamaa looduse omapära ja mitmekesisusega. Esimesel päeval külastasime kogu Eestis ainulaadset Kiidjärve Kuklaste Kuningriiki, kus saime teada väga palju huvitavat sipelgate elust – elutsüklist, toitumisest, elupaigast ja vaenlastest. Saime oma nahal tunda, kuidas sipelgas kaitseb end vaenlase eest, ajades üles tagakeha ning pritsides sipelghapet. Ei olnud eriti meeldiv tunne! Nägime endast kõrgemaid sipelgapesi ja enda ümber toimetavaid töökaid sipelgaid. Retke lõpus kinnistasime uusi omandatud teadmisi mänguliste tegevuste kaudu.

Sama päeva õhtul veendusime ise, kui kaunis on Põlvamaa maastik, matkates kuulsates taevaskodades. Paljud lapsed nägid esmakordselt väga hästi säilinud liivakivipaljandeid. Nii mõnigi laps sai teada ning oma silmaga näha kohta, kust saab alguse Emajõgi. Põnev oli kuulata taevaskodadega seotud legende. Eriti meeldis lastele muinaslugu koopas ketravatest neidudest.

Esimese päeva matkaväsimust puhkasime välja Taevaskoja Puhkekeskuses. Looduslaagri teise päeva varahommikul suundusime imetlema Meenikunno raba. Matka alustasime RMK Päikeseloojangu maja lähedalt laudteelt. Teekond oli väga vaheldusrikas: muutusid metsatüübid, nägime laukajärvi ja rabasaari, õitsvaid jõhvikaid, sookaile, tupp-villpeasid, huulheinu, ootamatult kohtasime ka arusisalikku. Matkarada viis meid Liipsaare tornini, kust avanes imeilus vaade Meenikunno rabale.

Teise päeva suurimaks elamuseks oli Piusa liivakoobaste külastamine. Sissejuhatuseks vaatasime filmi nahkhiirtest, sest Piusa koobastes asub Ida-Euroopa suurim nahkhiirte talvituskoloonia. Giidi saatel käisime Muuseumikoopas. Piusa koobaste lähedal asuvas liivakarjääris oli lastel võimalus joosta paljajalu soojal peenel valgel liival. Küll oli mõnus! Piusa raudteejaama juures asuvas savikojas vaatasime, kuidas valmivad savinõud. Linnalaste jaoks oli see ainulaadne elamus.

Koolidevahelise looduslaagri lõpus said kõik osalejad kingituseks T-särgi ja pastapliiatsi, mis jäävad meenutama mõnusalt koosveedetud aega Põlvamaal. Soovime tänada Tartu Annelinna Gümnaasiumi, Narva Kesklinna Gümnaasiumi, Muhu Põhikooli ja Tartu Kivilinna Gümnaasiumi õpetajaid, kes võtsid nõuks osaleda koos oma õpilastega looduslaagris. Loodame, et koolidevaheline koostöö jätkub ka järgmistel aastatel Eestimaa loodust väärtustavates looduslaagrites.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!