Tänane öö on teadushimuliste päralt

27. sept. 2013 Sirje Pärismaa, Mari Klein - Kommenteeri artiklit

Üleeuroopalise teadlaste öö raames vallutab täna, 27. septembril teadus kogu Eesti. Ülikoolide, teaduskeskuste ja muuseumide kõrval pakuvad põnevaid ja mitmetunniseid programme ka paljud koolid.

Näiteks Tartu Tamme Gümnaasiumis mängitakse maitsete, helide, lõhnade objektide äratundmise mängu ja luuakse ruumiinstallatsioon „Massipsühhoos”. Viimsi Koolis tehakse koos ülikoolide teadlastega keemiakatseid köögis ja ehitatakse raketimootorit. Saaremaa Ühisgümnaasiumis uuritakse, mis on juustu ja deodorandi sees, ning kuulatakse TÜ professorite juttu. Tallinna Reaalkoolis saab ise robotit programmeerida.

Ühtekokku leiab Eestimaa eri paigus aset ligi 300 sündmust. Tartus ja Tallinnas liiguvad teadusemehed ka linnatänavail. Nii saab Kopli-Kadrioru trammiski kaasa elada teadusteatri etendustele ja võtta osa töötubadest. Kelle kodupaika teadus seekord ei jõua, saab teadushimu kustutada ETV otseülekande kaudu.

Ülikoolilinnas Tartus on teadlaste öö aga juba kaheksandat aastat olnud pikk nagu polaaröö, sest teaduskeskuse AHHAA eestvõttel leiab aset suur festival. Avapaugu üritusesarjale andis eelmisel pühapäeval teaduskonverents „Sina oled katsejänes”. Teisipäeval püstitati raeplatsile teaduskuplid, kus toimusid töötoad. Festivali alapealkiri oli tänavu „Suur eksperiment”.

Tartu Sassi lasteaia mudilased olid esimesed, kes teaduskuplis oma eksperimente käisid tegemas. Kummikindad käes ja tähtsad näod ees, istusid väiksed teadushuvilised laudade taga ja segasid kilekottides jahust, sidrunhappest, soolast ja kuumast veest voolimismassi. Neile olid nõu ja jõuga abiks teaduskeskuse AHHAA giidid ja tudengitest vabatahtlikud.

„Käime lastega igal nädalal linnas õppekäigul, kuid sellisel üritusel oleme esimest korda ja oleme vaimustuses,” rääkis Sassi lasteaia õpetaja Astra Looga.

Iga laps sai oma esimese suure eksperimendi tulemuse koju emmele-issile näitamiseks kaasa.

 

Vahel võib ka toiduga mängida. Voolimismassi kokkusegamine sarnaneb pisut pannkoogiteoga, arvasid Tartu Sassi lasteaia lapsed, kes võtsid osa AHHAA teaduskeskuse töötoast Raekoja platsil. Fotod: Sirje Pärismaa

Vahel võib ka toiduga mängida. Voolimismassi kokkusegamine sarnaneb pisut pannkoogiteoga, arvasid Tartu Sassi lasteaia lapsed, kes võtsid osa AHHAA teaduskeskuse töötoast Raekoja platsil. Fotod: Sirje Pärismaa

———-

Valik teadlaste öö ettevõtmisi

*  Tallinna Ülikoolis (TLÜ) Astra hoone 1. korrusel asuvas Teadlaste Foorumis on välja pandud näitus „Tudengist sirgub teadlane”, millel eksponeeritakse TLÜ muuseumi kogus olevaid õppevahendid ja teadusaparatuuri. Näitus jääb avatuks 4. oktoobrini.

* Tallinnas Rahvusraamatukogu kuppelsaalis esitlevad TÜ Riigiteaduste Instituudi teadlased kell 11 veebirakendust „Parlamendikompass 2013”, mille abil saab määrata oma asukohta poliitilisel maastikul ning leida enda vaadetele kõige lähem erakond ja parlamendisaadik.

* Tallinnas A. H. Tammsaare muuseum muutub kell 17 teaduskohvikuks, kus arutlevad teemal “Milleks on meile vaja ilukirjandust?” neuroteadlane Hendrik Luuk, kirjanik Jan Kaus, tõlkija/kirjastaja Krista Kaer ja Emakeele Õpetajate Seltsi juhatuse esimees Aime Klandorf, modereerivad kirjandusteadlased Maarja Vaino ja Berit Kaschan.

* Tallinnas sõidab liinil Kopli-Kadriorg teadustramm, milles saab osaleda meisterdamistöötubades ning kaasa elada teadusteatri etendustele.

* Tartu Raekoja platsil kõrguvad teaduskuplid, kus saab hommikust õhtuni kaasa lüüa lustlikes töötubades ja nautida teadusteatri etendusi. Kõigil on võimalik osa võtta kunstieksperimendist, mille käigus valmib värvilistest nätsudest suur pilt. Mööda linna sõidab teadusratas, pakkudes vaatemängulisi katseid kõigile möödujatele.

* Tartus Eesti rahva muuseumis (ERM) toimub kella 18-22 programm „Suur eksperiment”, millel Piret Õunapuu ja Kristel Rattus teevad kuraatoriekskursiooni ERM-i praegusel ja tulevasel püsinäitusel ning blogi „Jalutuskäik ajas” autor Agnes Joala näitab hävimisest päästetud põnevaid fotoleide. Korraldajad paluvad kaasa võtta fotoleide kodustest perekonnaalbumitest. ERM-i näitusemaja on teadlaste ööl avatud kella 18–22.  ERM-i postimuuseumis aga kestab kella 19–20 eksklusiivne vestlusring teemal „Kogumiskirg”.

* Tartus kirjandusmuuseumis ootavad külastajaid kolm uurimisrühma: kell 18 tutvustab rahvameditsiini uurimisrühm Renata Sõukandi juhendamisel ravimtaimi ja taimeteesid. Kell 19 katsetab rahvausundi uurimisrühm Reet Hiiemäe juhatamisel rahvausundist pärit ennustamisvõtteid ning kell 20 võtab rahvaluule osakond Mare Kõiva eestvedamisel vaatluse alla paranormaalsed nähtused. Kell 20.45 ilmub muuseumikummitus Lilla Daam, kes viib huvilised ringkäigule muuseumis.

* Tartu AHHAA keskus on reedel avatud kuni kella 23ni ning seal esineb Peterburi teaduskeskuse LabirintUm teadusteatritrupp, kuulda saab parimaid Eesti eksperimentaalbände, plaate keerutab Berk Vaher, üle antakse Pallase stipendium ja festivalile paneb punkti vaatemänguline teadusšõu AHHAA taga muruplatsil. Teadlaste Öö otsesaadet näitab Eesti Televisioon.

* Lisaks tähistatakse teadlaste ööd üritustega Tõraveres, Jõgeval, Kohtla-Järvel, Kukrusel, Kundas, Pärnus, Saaremaal, Viljandis ja Äksis. Eriprogramme pakuvad arvukad muuseumid, teadusasutused ja koolid. Toimuvad salalaborite külastused, mälumängud, kohtumised teadlastega, ööekskursioonid, tähevaatlused, ühised eksperimenteerimised ja palju muud.

Lisainfot ürituste ja ajakava kohta leiab veebilehelt http://www.ahhaa.ee/teadlaste-oo.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!