Tartu Ülikool on maailma 500 parima ülikooli seas

11. sept. 2013 - Kommenteeri artiklit

Maailma ühe suurima ülikoolide pingerea QS World University Rankings avalikustatud värskes väljaandes on Tartu Ülikool (TÜ) tõusnud esimese 500 hulka, platseerudes üldpingereas vahemikus 461–470; aasta eest oli TÜ pingereas 500 ja 550 vahel, teatas Tartu Ülikooli pressiesindaja.

Tartu Ülikool on endiselt 400 parima ülikooli piiril ka insenerihariduse ja tehnoloogia valdkonnas (Engineering & Technology), kuuludes suurte ülikoolide arvestuses ainukesena Eestist nimetatud valdkonnas maailma tippu.

TÜ rektori professor Volli Kalmu sõnul on Tartu Ülikooli jätkuvalt kõrge positsioon maailma parimate seas suureks tunnustuseks kogu ülikooliperele. „Eriti valmistab rõõmu, et lisaks tugevale loodusteaduste ja tehnoloogia, aga ka sotsiaalteaduste valdkonnale, on edetabeli koostaja ära märkinud meie tipptaseme humanitaarvaldkonnas (positsioon 263), mis on tunnustus just Tartu Ülikoolile kui rahvusülikoolile.”

Edetabeli koostamisel arvestab QS akadeemiliste juhtfiguuride ja kõrgkoolijuhtide küsitlust, üliõpilaste ja õppejõudude suhtarvu, ülikooli kui tööandjat, teaduspublikatsioonide mõjukust, välisõppejõudude ja -tudengite osakaalu. Sel aastal andis ankeetküsitlusele vastates ülikoolidele oma eksperthinnangu üle 60 000 teadlase ja akadeemilise arvamusliidri ning ligi 30 000 tööandjat.

Edetabeli 2013. aasta väljaande koostamisel analüüsiti kokku enam kui 3000 maailma ülikooli andmeid. Varasema 700 asemel reastati selleaastases tabelis 800 parimat ülikooli.

Edetabelit juhib teist aastat järjest Massachusettsi tehnikainstituut, teisel kohal on Harvard ja kolmandal Cambridge’i ülikool. Selleaastases tabelis on esindatud kokku 76 riiki. Teistest Balti riikidest on edetabelis Vilniuse Ülikool (601–650), Vilniuse Gediminase Tehnikaülikool (701+) ja Läti Ülikool (700+).

Lisaks üldpingerea koostamisele reastab QS alates 2007. aastast maailma ülikoole ka nende akadeemilise maine alusel viies teadusvaldkonnas. Valdkondlikud pingeread põhinevad vastava valdkonna teadlaste hulgas korraldataval arvamusküsitlusel, igas valdkonnas reastatakse 400 parimat. Tartu Ülikooli seni kõrgeim koht pärineb 2010. aastast eluteaduste ja meditsiini valdkonnast (301.–350. koht). 2011. aastast oli tabelis Tartu Ülikool samas valdkonnas 381. kohal, 2012. aastal humanitaarteadustes samuti 381. kohal. 2013. aastal on Tartu ülikool tõusnud humanitaarvaldkonnas 263. kohale, sotsiaalteadustes 386. kohale. Esmakordselt on TÜ jõudnud 400 piirimaile insenerihariduse ja tehnoloogia ning loodusteaduste valdkonnas.

Tartu ülikool kuulub maailma 3% mainekamate ülikoolide (Times Higher Education Rankings) ja kümnes teadusvaldkonnas 1% enim viidatud teadusasutuste hulka.

Kõige mainekamaks ülikoolide edetabeliks peetava ajakirja Times Higher Education edetabel uueneb oktoobri alguses 2013.

Rohkem infot QS pingerea tulemuste kohta leiab siit.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!