Tartu Ülikooli tasuta loengusari alustab ka Tallinnas

10. sept. 2013 - Kommenteeri artiklit

12. septembril alustab Tartu Ülikooli (TÜ) ja Eesti rahvusraamatukogu koostöös sotsiaal-, meditsiini-, humanitaar- ja reaalteaduste valdkonda puudutav tasuta loengusari „Google’ist ei piisa” Tallinnas. Alates 19. septembrist avaneb kõigil huvilistel võimalus TÜ filosoofiateaduskonna eestvedamisel kuulata rahvusteaduste professorite loenguid keelest, kultuurist, ühiskonnast ja ajaloost ka Tartus.

Läbi õppeaasta toimuvatele loengutele antakse Tallinnas avalöök 12. septembril, mil eesti keele ajaloo ja murrete professor, akadeemik Karl Pajusalu arutleb erinevate emakeele vormide ning tänapäevase keelde suhtumise üle. Järgmine loeng „Kodanike vastuhakust võimule – kas võimalus või kohustus?” toimub Tallinnas rahvusraamatukogus 17. septembril, mil TÜ Euroopa õiguse dotsent Carri Ginter arutleb kodaniku rolli üle ühiskonna järelvalvajana. 24. septembril saab aga kuulata kliinilise geneetika professori Katrin Õunapi loengut „Geneetiline testimine vastsündinust täiskasvanuni. Kellele mida?”.

„Tallinna loengusarjas annavad Tartu Ülikooli õppejõud ja teadlased lihtsalt ja inimkeeli edasi maailma keerukaid küsimusi. Saab kuulda, mida põnevat pakub füüsikutele selline igapäevane materjal nagu paber, mida huvitavat on nad leidnud liivakastist või kuhu on tänaseks arenenud kunagine Nobeli meditsiinipreemia laureaatide avastus, et täiesti väljaarenenud täiskasvanu rakkudest on võimalik luua tüvirakke,” toob Tartu ülikool turunduse peaspetsialist Piret Normet vaid mõne näite.

Tartus saab esimest rahvusteaduste sarja loengut kuulama tulla 19. septembril, mil etnoloogia professor Art Leete keskendub esemete ja ideede seotusele soome-ugrilaste rahvuskultuuris. Sellele järgneb 3. oktoobril ajaloo professor Tiit Rosenbergi loeng teemal „Eesti ajalugu – rahvusajalugu, maa-ajalugu või regionaalajalugu?”, kus kutsutakse üles mõtlema, milliseid lähenemisviise Eesti ajaloole on olemas ning millist ajalugu me tegelikult vajame.

Rahvusteaduste sarja loengud annavad ülevaate professuuride tegevusest ning pakuvad sissevaadet erinevatesse küsimustesse. Loengute käigus saab kuulda kui jätkusuutlik on meie vaid miljoni kõnelejaga emakeel, millisesse keelekontaktialasse võiks eesti keel kuuluda, mõtiskletakse selle üles, kas kunstiajalugu saab olla rahvusteadus ning uuritakse, kuidas rahvapärimus on mõjutanud eesti ajakirjandust. Käsitlemata ei jää ka Eesti mõttelugu, erinevad lähenemisviisid Eesti ajaloole ja paljud teised rahvusteaduste professuurides uuritavad teemad.

Ühtekokku on septembrist maini Tartus ja Tallinnas võimalik tasuta osaleda 26 loengul. Loengusarja lai teemadering ja populaarteaduslik lähenemine pakuvad põnevat kuulamist ja mõtlemisainet gümnasistist täiskasvanud huvilisteni.

Loengud toimuvad paralleelselt Tallinnas rahvusraamatukogus ning Tartus filosoofiateaduskonna ringauditooriumis.

Lisainfo ja registreerumisvõimaluse leiab internetist.

Tartus Jakobi 2 ringauditooriumis toimuvad loengud: http://www.ut.ee/et/rahvusteaduste-loengusari.

Tallinnas rahvusraamatukogus toimuvad loengud: http://www.ut.ee/tallinna-loengud.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!